A település azért is különleges, mivel vizeiben olyan a lítiumkoncentráció, hogy érdemes megpróbálni leválasztásos technológiával kinyerni belőle az alkálifémet. A szénhidrogén-kitermelés során amúgy is felszínre hozott vizet használják majd fel.
A Lítium-Projekt előkészítése 2019-ben kezdődött, vízminták elemzésével. Ekkor jöttek rá, hogy a pusztaföldvári lelőhely bővelkedik az alkálifémben. Mind csoportszinten, mind a Mol kutatás-termelés divíziója részéről több csapat dolgozott együtt, hogy a próbaprojekt elindulhasson.
A technológiai folyamat a következő. Leválasztják a már meglévő kutakból kitermelt olajkísérő vizet, majd leválasztják a már termelt olajat is. A víz bekerül a lítium-leválasztó egységbe, és leválasztják a nyers lítiumot a vízből (ez legtöbb esetben lítiumsó). Ez után a vizet visszasajtolják a meglévő kutakon keresztül az eredeti rétegbe.
A Mol által tesztelni kívánt, jelenlegi legmodernebb technológia a leginkább környezetbarát megoldás: kíméletesen, körforgatással hasznosítja az olajtermeléshez egyébként is kibányászott földalatti vizet, és megkíméli a termőföldeket.
Ugyanakkor a hazai lítium kinyerése körül egyelőre még sok a kérdőjel, egyrészt nagyon hullámzó az alkálifém világpiaci ára, illetve még tartanak a mérések, így pontosan nem tudni, milyen mennyiségben és minőségben áll rendelkezésre a fém.