A táplálkozási szokások változása, a prémium és újdonság termékek iránti igény miatt egyre nagyobb az érdeklődés a különleges zöldségfajok iránt. A másik divatirányzat az ismert zöldségek újszerűbb felhasználása. Ide tartozik, hogy egyre több kedvelője van a csírazöldségeknek, melyek épp csak kicsíráztatott növények. Miután ez egy jó vitaminforrás, mely otthon is könnyedén előállítható (akár télen is), meghonosodott, jött az újítás: a mikro zöldségek. Ezek gyakorlatilag kicsit tovább nevelt csírazöldségek. És most itt az újabb divat, a szokásosnál apróbb méretű zöldségfélék, vagy az azokból készült csemegék felhasználásával megszokott ételeink új ízekkel és látvánnyal gazdagíthatók.
A bébi zöldségek jó példát szolgáltatnak arra, hogy újdonság nem csak új fajok, fajták bevonásával hozható létre, hanem viszonylag egyszerű módon a termesztéstechnika megváltoztatásával, vagy – mint esetünkben – a betakarítási idő előrehozásával.
Házilag is előállíthatók
E „mini” termények előállítására több módszer is kínálkozik. Egyik legegyszerűbb a korai betakarítás, amikor a hagyományos termesztéshez viszonyítva jóval kisebb, zsengébb állapotban szedjük le a zöldséget.
Például a csemegeuborkát 10-12 centiméteresen is leszedhetjük, de 5-7 centiméteresen is. A cukkínivel még egy további csavart is csinálhatunk, hiszen a tökfélék virága is ehető; e növény termése is annál finomabb, minél kisebb. Ez leszedhető akkor is, amikor nem sokkal a terméskötődés után még a virág is a termésen van, így gyakran a virággal együtt, egészben rántják ki az ujjnyi méretű kis cukkíniket az olaszok.
A korábbi leszedésen túl másik módszer, hogy sokkal sűrűbben tartjuk e növényeket, így az egymással való konkurenciaharc és a korlátozottan rendelkezésre álló életfeltételek miatt eleve kisebbek lesznek a növények is meg a termések is. Ekkor az egységnyi területre elvetett magok, vagy kiültetett palánták száma nagy, így a fejlődő növények száma is többszöröse a szokásosnak. A sűrűn elhelyezkedő növényeknek kisebb az életterük, ezért minden szervük kisebb marad. Az állománysűrűséget egyaránt növelhetjük a sortávolság, vagy a tőtávolság csökkentésével, illetve egyszerűen nem sorokba, hanem ágyásba, szórtan vetünk vagy ültetünk, nagy állománysűrűséggel.
Míg normál vöröshagyma termesztéskor négyzetméterenként 0,6-1 g magot vetünk, és azt 3-4 sorba helyezzük el, a mini hagymák előállításához akár tízszeres magadaggal számolunk; 6-8 g magot kell használni, és azt 10-12 sorba kell elosztani. Így készül a gyöngyhagyma savanyúság alapanyaga is, ami egyre gyakrabban kapható az üzletekben. Csak ennél nem vöröshagyma a kiindulási alap, hanem valamely fehér buroklevelű fajta.
A bébicékla is nagy jövő előtt áll, csak úgy, mint a 1,5-2 cm átmérőjű, 5-7 cm hosszú mini sárgarépa. A cékla és a sárgarépa akkor marad pici, ha a szokásos magmennyiséggel, de sűrűbb sorokba vetjük, és nem egyeljük ki.
Egyes országokban már apró karfiol termesztésével is próbálkoznak. Az 5-8 cm-es karfiolfejek úgy termeszthetők, hogy a szokásos 5-10 helyett 45-50 palántát ültetnek el négyzetméterenként. A 8 centiméteres mérethatárt azért választották, mert a szabványos csomagolódobozokba ezekből pont hat darab fér, továbbá az ilyen méretű fejeket még gazdaságosan lehet mélyhűteni. A mini karfiol termesztéséhez speciális, erre a célra alkalmas fajtára van szükség.
A fajtaválasztás is közrejátszik
A mini zöldségek termesztésének utolsó módja, amikor nem fenotípusosan, azaz a növény sanyargatásával, sűrűn vetésével érjük el a törpe növekedést, hanem ez a tulajdonság genetikailag rögzített. Vagyis az adott fajta úgy van nemesítve, hogy ha minden körülmény ideális számára, akkor is kisméretű termést hoz. Jelenleg a csemegekukorica egyes fajtái törpe növésűek, és a termések is kicsik a növényen. Az 1-2 cm átmérőjű, 8-10 cm hosszú terméseket konzerválják. Hidegtálon, köretként nagyon mutatósak ezek a kis kukoricacsövek, melyek gyakorlatilag még kialakult szemeket, magokat nem is tartalmaznak.
A koktélparadicsom-fajták is egyre kedveltebbek, nem kell vágni, harapni, egy szem, egy falat. Ezek a fajták normális méretű hajtásrendszert fejlesztenek, de bogyóik kifejlett állapotukban is csak 2-3 centiméteresre nőnek. A bogyókat kocsányostul szedik, így jobban elállnak, és kevésbé sérülnek. Ezután átlátszó dobozokba csomagolva árusítják, ami már így is nagyon látványos. E fajták íze édesebb, zamatosabb, mint a hagyományos méretű paradicsomé, de drágábbak is annál, hiszen termesztésük gazdaságtalanabb. A koktélparadicsom már hazánk házikertjeiben is terjed. Sárga, és körte alakú változatok, de piros, fehér és fekete típusok is kaphatók.
A mini zöldségekkel könnyedén megismerkedhet bárki (aki vásárol ilyet, vagy), a házikertjében nem sajnálja, és nagyon zsengén kóstol meg néhány zöldségfélét az itt bemutatottak közül.
Bébicékla
Bébikukorica
Bébicukkini
Bébihagyma
Bébiuborka
Bébirépa