Okos felújítás: szigetelési útmutató

2025-02-10 12:18:22 | Módosítva: 2025-02-16 17:19:09

A verebek nemcsak a tavasz közeledtét csiripelik, hanem azt is, hogy a 2025. január 20-tól újrainduló energetikai felújítási program lehetőséget adhat a jóból eddig kimaradt fővárosi és vidéki háztulajdonosoknak, hogy külső hőszigeteléssel, nyílászárócserével, a fűtési vagy a melegvíz-rendszer korszerűsítésével – vagy ezek kombinációival – megcélozzák a legalább 30 százalékos energia-megtakarítás elérését épületükben. Erre az állami támogatásra a 2006 végéig megépült családi házak felújításával lehet pályázni. Segíthet az építkezőknek/felújítóknak a SZÉP-kártya megtakarítások kerete egy részének, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári keretnek egyes lakásfelújítási és építési szolgáltatásokra történő felhasználhatósága is.


Persze nem muszáj külső forrásokat igénybe venni, hiszen szigeteléssel már kisebb beruházással is sokat tehetünk annak érdekében, hogy energiahatékonyabbá tegyük a házat.

Okosan használjuk fel megtakarításainkat!

Mi a megoldás, ha mérhető energia-megtakarítás a célunk? Az egyik legfontosabb, és egyben legköltséghatékonyabb feladat a padlásfödém megfelelő hőszigetelése. Túl egyszerűnek tűnik, hogy ezzel kihúzhatjuk az energiavesztés méregfogát, mégis így van: mivel a padlásfödém az épület legfelső olyan szerkezete, amely fűtött teret (a családi ház lakótere) választ el fűtetlentől (a padlástér). Konkrétan azt kell biztosítani a padlásfödém szigetelésével, hogy a szobák fűtésére drága pénzért megtermelt energia bent maradjon a ház lakóterében, azaz ne szökhessen ki a padlásfödémen, majd a tetőn át. A másik lényeges tényező, hogy télen a cserépfedés alatt (a padlástérben) közel ugyanolyan hőmérséklet maradjon, mint kívül a cserépfedés felett. A beruházó tényleg két legyet üthet egy csapásra, és akár 30% energiát is megtakaríthat!


Járható vagy nem járható?

Minden út járható! A viccet félretéve, a padlásfödém szigeteléssel kapcsolatban valóban szükségszerű eldönteni, járható, vagy nem járható burkolatot szeretnénk a padlástérbe. A padlásfödém szerkezeti kialakítása attól függ, hogy a lakók mennyire szeretnék kihasználni a vízszintes födém adta lehetőségeket, azaz szükségük van-e a padlásfödémen járható felületi burkolatra, hogy majd az így kialakított szilárd, járható, terhelhető felületet raktározás céljára is igénybe vehessék. Amennyiben nincs szükség a padlástér tároló szerepére, úgy nem kell szilárd burkolatú felület kialakításban gondolkodni, azonban abban az esetben is célszerű legalább „szerviz utakat” kialakítani járható felülettel, például a kéménykürtő megközelítésére vagy a tetőkibúvó elérésére.

Nem járható burkolatmegoldás esetén pofonegyszerű a feladat: A hagyományos (vasbeton gerendás) padlásfödém felső síkjára ki kell teríteni egy réteg URSA SECO PRO 2 párafékező és légzáró fóliát – az átlapolásokat légtömören egymáshoz ragasztva az URSA SECO PRO KP ragasztószalaggal. Erre a fóliarétegre kerül a szálas URSA üveggyapot szigetelőanyag egy vagy több rétegben, 25-30 cm vastagságban. Tetejére pedig a por elleni védelem és a téli áramló hideg levegő elleni védelem szempontjából javasolt egy réteg üvegfátyol vagy geotextília leterítése.


A járható padlásfödém szigetelése sem ördöngösség: erre az URSA új, kombinált XPS-bakos szigetelőrendszere komplex rétegrendi megoldást kínál. Hogy mi az alapgondolata ennek a rendszernek? Az összes hőtechnikai és fizikai tény ismeretében, a rétegrend megtervezésénél számításba kell venni nemcsak a légtömörséget és a hőhidakat, de meg kell oldani a vonalmenti terhelés kérdését is.

Egy előre gyártott gerendás födémszerkezet épületfizikailag nem légtömör, ezért mindenképpen ajánlott a hőszigetelő anyag alá felület-folytonosan páratechnikai fólia elhelyezése, amely ezt a légtömörséget hivatott biztosítani. A speciális URSA XPS bak magasítással pedig először is megadjuk az elhelyezendő hőszigetelés összvastagságát, ezen felül megoldjuk a szerkezet vonalmenti hőhíd-mentesítését, miközben a vonalmenti teherátadásról is gondoskodtunk.

Hogyan készül az URSA „szigetelő-szendvics”?

A födémszerkezet felső síkjára 60-80 cm közökkel URSA extrudált polisztirolból vágott 10 cm széles „hasábokból” teherhordó vázszerkezetet kell készíteni, melyet nem-térfogatnövekedő ragasztóhabbal rögzítünk. Ezekre 10 cm széles, min. 2,5 cm vastaglécek kerülnek felragasztásra. Ez az „URSA XPS bakos szendvics-szerkezet” adja meg a hőszigetelés vastagságát, ez oldja meg a vonalmenti teherátadást, és ez fogadja majd a szegezett vagy csavarozott járható deszkaborítást is.

A váz elkészülte után párafékező és légzáró URSA SECO PRO 2 fóliát kell végig leteríteni az XPS-bakokon is átvezetve, az átlapolásokat egymáshoz légtömören leragasztva URSA SECO PRO KP ragasztószalaggal. Az így kialakított, fóliázott „hőszigetelő tartó” közökbe kell méretre szabni és elhelyezni az URSA szálas üveggyapot szigetelőanyagot minimum 25 cm vastagságban. Ajánlott az URSA DF39 Lignin, URSA DF 35 GOLD, URSA DF 37 OPTIMUM, URSA TECTONIC APh vagy az URSA TERRA 74 Ph és URSA TERRA 78 termékek bármelyike.




Javasolt a szigetelőanyagra leteríteni egy réteg üvegfátylat vagy geotextíliát, amely megvédi majd a téli áramló hideg levegőtől és a por elleni védelem szerepét is betölti. Ennek tetejére kerül szilárd járható burkolatként a ritkított deszkaburkolat. Nem szabad megrémülni a hideg padlástól: az ott elvesztett fűtési energia mennyisége a ház hasznosabb részeiben sokkal jobban kihasználható volna. Ne fűtsük hát észrevétlenül és fölöslegesen a használatlan hideg tereket!

Egy földszintes épület esetében nyugodtan kijelenthetjük, hogy a padlásfödém a legolcsóbban és leghatékonyabban szigetelhető épületszerkezet. Az URSA XPS bakos szigeteléssel ellátott padlásfödém pedig kétségkívül: zárófödém. Egy igazán 21. századi, ráadásul költséghatékony megoldás, amellyel egy újabb lépést tehetnek a háztulajdonosok az egyre kézzelfoghatóbb közelségbe kerülő „energiatakarékos otthon” fogalma felé.


Miért ideálisak az URSA üveggyapot szigetelések?

– Kiváló hőszigetelő tulajdonságukon túlmenően hangelnyelő képességük is remek és nem éghetők.
– Páraáteresztők, ellenállnak a penésznek, gombásodásnak, és a rágcsálók sem szeretik.
– Feldolgozásuk, beépítésük egyszerű, mivel komprimált csomagolásukból adódóan könnyen szállíthatók, raktározhatók, és könnyen vághatók, alakíthatók, beépítésük során minimális hulladék keletkezik.
– Környezetbarátok és egészségre ártalmatlanok.

Miért van szükség az URSA XPS-re a padlásfödém szerkezetben?

– Az extrudált polisztirol hőszigetelő termék révén a tartószerkezet vonalmenti hőveszteségét is minimálisra csökkentjük a szerkezetbe való beépítésével – nem úgy, mintha csak fával dolgoznánk, melynek kétségtelenül rossz a hőszigetelő képessége.
– Az URSA XPS-bakos szerkezet rendkívül gazdaságos megoldás, mert az URSA XPS m3 ára kb. fele a fa m3 árának.


További műszaki információ: Varga Tamás alkalmazástechnológus


URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu

 

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Pinceszigetelés utólag

Mit érdemes tenni, ha már elázott a pincénk? Minél mélyebbre nyúlik egy épületrész (pince, garázs, mélygarázs), annál nagyobb az esély vizesedésre, beázásra, hiába van szigetelve a pince. Ezért...


Kedvező hírek a hőszigetelés világából

Az egyre emelkedő energiaszámlák minden háztartás számára növekvő terhe-ket okoznak. Egy ház, vagy lakás fűtési költségei egy család havi kiadásainak akár 20 %-át is kitehetik. Vajon feltétlen...