Födém szigetelés hőhídmentesen!

2024-03-06 11:55:14 | Módosítva: 2024-03-14 10:34:52

Az új építési ingatlanok esetében ma már a szeglemezes tető a legelterjedtebb tetőszerkezet. Ennél a szerkezetnél a födém rétegrendje a lakótér felől nézve egy függesztett gipszkarton álmennyezet, amely felett egy párazáró fólia védi a hőszigetelést. Sok esetben villanyvezetékek a párazáró fólia felett vannak elhelyezve, így kapunk egy tagolt épületszerkezetet, amit rendkívül nehéz résmentesen szigetelni.


Sok megoldás létezik a födém szigetelésére, de szakmai körökben is egyre elterjedtebb a fújható szigetelés. Mindamellett, hogy a fújt szigetelési technológia biztosítja a hőhídmentes szigetelést, ma már árban is közel van a szálas ásványgyapotokat alkalmazó technológiák kivitelezési költségeihez.


Fújt hőszigetelés esetében leggyakrabban cellulóz hőszigeteléssel és fújható üveggyapottal találkozhatunk. Ezek természetes anyagok, amelyek környezetkímélő megoldásként, újrahasznosított termékként kerülnek beépítésre. Páraáteresztő tulajdonságuk hozzájárul a kiegyensúlyozott páratartalmú és egészségesebb lakókörnyezet megteremtéséhez. Mindkét anyag előnye a rés- és hőhídmentes kivitelezés, ami megakadályozza a téli hideg időben a belső pára lecsapódását. Ezzel a padlásfödém szigetelés nincs kitéve a penészesedés veszélyének.

 Padlásszigetelés meglévő épületeknél

A régi házak padlásszigetelése kiemelten fontos, ha a födémszigetelés teljesen hiányzik. Leggyakoribb ilyen szerkezetek a Kádárkocka épületek borított fafödém vagy stukatúr mennyezetként ismert födém/padlás szerkezetei. Jellemzően ezen épületeknél a födém rendelkezik egy, a lakótér felől vakolt alsó deszkázattal, majd 15-20 cm közötti légréssel és vízszintes fa födémgerendákkal. Ez a padlástér felől felső deszkázatot kap, amire pár cm saralt réteget vagy perlitbeton fedést raknak.


Közel 800 000 ilyen épület van Magyarországon, és többnyire a padlásszigetelést a felső deszkázat feletti pár cm saralt réteg jelenti. Ezen födémek páraáteresztő tulajdonsággal rendelkeznek, ami a fa szerkezet hosszú élettartamát biztosítják. (A 60-as, 70-es években még nem terjedt el a belső párazárás alkalmazása). Padlástér felől rendkívül káros megoldás, ha párazáró réteg kerül a felső deszkázat felé.

A hőszigetelési eljárás során a felső deszkaborítás feletti saralt réteget fellazítjuk, majd a felső deszkázatot elmozdítjuk a vízszintes födémgerendák felett. Így a padlás légréseihez már mindenhol hozzáférünk, és a légrést kiváló hőszigetelő képességű fújható üveggyapottal töltjük fel. A tetőtér szigetelés befejeztével a felvett deszkázatot visszahelyezzük a korábbi helyére, és a meglazított saralt borítást visszahúzzuk a deszkázat tetejére.


A fújható üveggyapot és cellulóz szigetelés ezen technológiája így továbbra is biztosítja a járható felületünket, és jelentős fűtési költségmegtakarítást is elérhetünk a padlás szigetelés után.

Fújható szigetelés előnyei


  • Környezetbarát telepítés: A fújható üveggyapot közvetlenül a helyszínen kerül beépítésre egy befújógép segítségével, így nincs anyagveszteség, ami jelentősen hozzájárul az építkezés környezeti lábnyomának csökkentéséhez.
  • Egyenletes hőszigetelés: Az anyag egybefüggő rétegként történő befújása megszünteti a hőhidakat, így optimalizálva az épület komfortérzetét.
  • Rugalmas alkalmazhatóság: Különösen nehezen hozzáférhető helyekre is egyszerűen bejuttatható, például utólagosan szigetelendő borított gerendafödémek esetén, vagy tetőterek szigetelésére bontási munkálatok nélkül
  • Gyors kivitelezés: A fújható szigetelés kivitelezése során az anyag telepítése rendkívül gyors és gépesített, így egy átlagos családi ház esetében akár egy nap alatt elvégezhető.
  • Biztonságos és egészséges: Mivel természetes alapanyagból készül, és nem tartalmaz kötőanyagokat vagy egyéb kémiai adalékokat, nem kíván meg semmiféle gombamentesítő vagy rovarirtó kezelést, így emberre és környezetre egyaránt ártalmatlan.
  • Tűzbiztonság: A fújható üveggyapot A1-es tűzvédelmi besorolású anyag, nem éghető, így tűz esetén sem jelent kockázatot, égéskésleltető adalékanyagok nélkül biztosítja az épületek tűzbiztonságát.

 Ezek az előnyök teszik a fújható üveggyapotot egyre népszerűbbé az építőiparban, különösen azok számára, akik gyors, hatékony és környezetbarát hőszigetelési megoldást keresnek.

 Érdeklődjön üveggyapot- és cellulózszigetelés árainkkal kapcsolatban!

 


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Irhabundát a házakra?

Irhabundát a házakra? 30 cm vastag hőszigetelés a homlokzaton Ismerős a régi mondás? Mennyi? 30! Mi 30? Mi mennyi? A válasz természetesen a szigetelés vastagsága. Ma még talán ritkábban...


Nincs többé hideg pincefal és padló

A mai egyéni igényeket, és a jelenlegi hőtechnikai követelményeket figyelembe véve elengedhetetlen a különböző épülethatároló szerkezetek megfelelő hőszigetelése. Feltétlenül szükséges, hogy...