Idehaza még kissé idegenül hangzik a Kress márkanév, Európa nyugati felében azonban ismerik ezt a szerszámgépgyártót. Bár termelési kapacitása nem hasonlítható olyan óriásokhoz, mint a BD vagy a Bosch, de meglepően széles árupalettával van jelen a nemzetközi piacon, és mostanában jelent meg a hazai szaküzletekben is. A gépek között a sima fúrógépektől kezdve az akkumulátoros gépeken keresztül a lamellázóig szinte minden kézi szerszámgép megtalálható.
A Kress három kategóriába sorolja saját gépeit, és ezeket külső megjelenésükben is megkülönbözteti. A piros-szürke színű szerszámgépek ipari gépek, melyeket folyamatos és rendszeres erős igénybevételre terveztek és készítettek. Ezek a legmagasabb minőségi igényeket elégítik ki. A műszaki megoldásokban, a felhasznált anyagokban és a magas technológiai fegyelemben egyaránt ezek az eszközök a professzionális igényeket elégítik ki.
A kék-szürke szerszámgépek a szakmai iparos program keretében átlagos
igénybevételre készülnek, az iparszerű üzemmódra azonban nem ajánlja őket a gyártó,
és ilyen használat mellett a garanciális feltételek sem érvényesek rájuk. Mindezeken
felül ezek a szerszámok is jó minőségű, strapabíró munkaeszközök.
A harmadik kategóriába a barkácsgépek tartoznak. Nem kell természetesen arra
gondolni, hogy ezek az első használat közben szétesnek. Jól használható, megfelelő
színvonalú szerszámgépekről van szó, amelyek teljesítményükben és sokszor
felépítésükben is hasonlóak a nekik megfelelő ipari gépekhez. Ezeket azonban arra
méretezték, hogy a barkácsolók alkalomszerűen használják, és ilyen használat mellett
akár több évtizedig szolgálják tulajdonosukat.
Mindezeket azért is érdemes tudni, hogy vásárláskor ne lepőnjünk meg azon, miért kerül egy szerszámgép akár két-háromszor annyiba, mint a hozzá teljesen hasonló, azonos márkájú. Nem csak a Kress, hanem más gyártók is külön kategóriába sorolják a barkács és az ipari gépeiket. Sokszor csak színekkel és típusszámokkal különböztetik meg őket, de van olyan gyártó is, aki más márkanevet használ a barkács kategóriában és megint mást az ipariban.
A több mint ötvenféle gépet egy rövid bemutatóban persze legfeljebb felsorolni tudnánk. Ehelyett inkább egy-egy technikai érdekességet emelünk ki. Figyelmet érdemel például a Kress gyorscsatlakozó rendszer, amelyet a hálózati áramról működő gépek nagy részénél használnak, és amelynek segítségével a munkaeszközök egyetlen mozdulattal áramtalaníthatók. Ha szükséges, a hibás vezeték szerviz nélkül is cserélhető, vagy hosszabbal váltható fel.
Felfigyeltünk a szúrófűrészek pengebefogásánál használt "x-mal-click" gyorsbefogórendszerre. A penge cseréjéhez semmilyen segédeszköz nem szükséges, mindössze egy kis reteszelő gombot kell megemelni, illetve befogásnál a pengét a munkaasztalra támasztva a helyére nyomni.
Egyedülálló megoldást mutat a Kress a körfűrészénél a fűrésztárcsa helyére egy láncfűrész adapter csatlakoztatható ("duó-fűrész"), amelynek segítségével akár 200 mm-es vágási mélység is elérhető. Mindehhez a körfűrész pontos vágási szögbeállítása is kombinálható.
A Kress fúrógép választéka meglehetősen sokrétű. Kétféle alapfúrógépen kívül hat különböző ütvefúrót, másik hat pneumatikus ütvefúrót, mindezeken felül nyolc különböző teljesítményű akkumulátoros fúró és fúrócsavarozó gépet is kínál a gyártó. Széles a csiszológép választék is. A hazai közönség előtt már ismert deltacsiszolók, excentrikus csiszolók, rezgőcsiszolók és szalagcsiszolók egyaránt megtalálhatók a palettán.
Tovább bővült tehát a hazai szerszámgép választék, és remélhetőleg ezzel a vásárló, köztük a fúró-faragó barkácsoló jár jól. Ezentúl még több lehetősége lesz arra, hogy az igényeinek és pénztárcájának legmegfelelőbb munkaeszközt szerezhesse be magának.