Hármas ágy
A keretes szerkezetű fekhelyek lábainak hosszúságát úgy határozta meg tervezőjük, hogy azok egymás alatt elférjenek. A könnyebb mozgatás érdekében az ágyak rögzíthető görgőkön guríthatók. Az egyszerű keretek elkészítéséhez rajzunk nyújt segítséget, amiről minden szükséges méret leolvasható.
A lábak 90x90 mm keresztmetszetű oszlopok, a keretlécek és a merevítő lécek mérete 100x20 mm, amik a lábakba süllyesztettek. Az ágyak szélessége azonos, csak hosszméretük különbözik. Lábakat merevítő lécet csak a két nagyobb méretű ágynál, és csak három oldalon alkalmazzunk. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a fekhelyek egy tömböt alkossanak egymás alá gördítve.
A fekvőfelületek alapját alkothatja a rajzon látható keretes sodronyos, de kialakítható úgy is, hogy a habszivacs matrac alá lécezett betétet készítünk.
A fekhelyeket kis tárolórekesz egészíti ki. Az osztóléccel elválasztott rakodórészt gombfogantyús, zsanéros ajtó fedi.
Az alkatrészek méretre szabását követően véssük ki a csatlakoztatáshoz szükséges fészkeket a lábak oldalaira. Összeragasztás előtt az öszszes felületet csiszoljuk simára, a lábak éleit pedig vagy gyalulással vagy csiszolással törjük le. Először a keretes sodrony tartóléceit, illetve a matracot megtartó lécezet tartóját illesszük a helyére, amit szegekkel is megerősítve ragasszunk fel.
A lábakba csapozott oldallécek ragasztását száradásig hevederes szorítással rögzítsük a derékszögek pontos beállítása után. A tárolórekesz oldallécének és fenéklapjának felszegelése után passzítsuk be ajtaját, aminek sarkát a lábaknál ki kell vágni ahhoz, hogy pontosan a keretbe illeszkedjen.
A ragasztó megkötése után következhet az alapozás, majd a mázolás. A vidám színűre festett ágyakra mosható, beavatott kartonhuzatú habszivacs matracot tegyünk.
Létra a felmászáshoz legfeljebb a legnagyobb ágyhoz szükséges. Minden gyerek örömmel veszi majd birtokba új fekhelyét, legyen az egészen kicsi vagy nagyobb.
Ugyanilyen elven készíthetünk az ágyhoz stílusában passzoló asztalkákat is, melyeket két-két kerék segítségével tolhatunk könnyedén egymás alá. Befoglaló alakjuk kocka formájú, mindhárom asztal azonos hosszúságú. A rajzon az összes méret szerepel. A praktikus asztalkák alapanyagához csupán 45x45 mm-es anyagra van szükség. A lábak és a keretelemek összeerősítéséhez keményfa csapokat használjunk. Ezeket magunknak kell leszabni 8 mm átmérőjű rúdanyagból, ugyanis kb. 85 mm hosszúak szükségesek.
A munkát a kerekes lábak kialakításával kezdjük. Legelőször a keréktengely helyét fúrjuk ki. Az anyag vastagságát osszuk három egyenlő részre, s befűrészelés után a középső részt véssük ki. A kerék körkiszúró segítségével rétegelt lemezből kivágott tárcsa, melynek élét kerekítsük le. Keményfa tengelyre fűzve ragaszszuk a helyére.
A lábak és a keret csapozásához pontos méretre és derékszögbe szabott segédlapot használjunk. Erre fogassuk asztalos pillanatszorítóval a méretre szabott anyagot, majd a lábak felől, azokat átfúrva készítsük el a kb. 90 mm mély csapfuratokat. A csapokat ragasszuk be, és száradásig ne oldjuk el a szorítást. A kész keret sarkaiba szegekkel biztosítva ragasszuk a laptartó sarkokat. Csiszolás és portalanítás után itt is következhet a mázolás vagy lakkozás.
Az asztalok lapja lehet csiszolt élű sima, mintás vagy dróthálós üveglap, de készülhet a keretekbe rétegelt lemez vagy laminált felületű betét is.