A penészesedés okai
A penészesedés adódhat a falak rossz szigeteléséből, a falakba felszivárgó talajvíz miatt, a szigeteletlen hőhidak túlzott páralecsapódásából és nem utolsó sorban a lakás légtömörségéből, azaz huzatmentességéből. A lakásban élőknek szinte minden tevékenysége párát termel, szó szerint minden levegővétellel párásítják a helyiségek levegőjét. A főzés, fürdés tovább növeli a levegő páratartalmát. Ezt pedig csak gyakori és alapos szellőztetéssel lehet az ideális értékre csökkenteni. Tehát akár több körülmény együttes eredménye is lehet a falakon megjelenő penész.
A vizesedő falakon kívül és belül is szemmel láthatók a talajból felszivárgó víz nyomai. Ezen különböző módokon lehet segíteni (falszárítási módszerekről többször írtunk már), mint ahogyan a hőhidakon lecsapódó pára ellen is jól átszellőzött külső szigeteléssel lehet védekezni. A falakat belül pedig ajánlatos kellő átszellőzést biztosító festékkel bevonni.
Ha a nyílászárók cseréjével megszüntettük a huzatot okozó réseket, ezzel az állandó levegőcsere is megszűnik, és a levegő páratartalma is megnövekszik. Ezért szükséges a gyakori szellőztetés, amivel csökkenthető a helyiségek levegőjének a páratartalma. A kereszthuzat erre a legalkalmasabb, különben a légáramlás nem lesz kellően intenzív, és csak a meleg levegő szökik ki az ablakon, a pára mennyisége azonban csupán csekély mértékben fog csökkenni. Erre elsősorban a téli időszakban van szükség, hiszen nyáron nyitva van az ablakok legtöbbje, és a levegőcsere szinte állandónak mondható. Ezért is alakul ki a falak penészesedése a hidegebb hónapokban.
Ha viszont a penész már megtelepedett a lakásban, azt mielőbb el kell tüntetni. Az enyhébbnek mondható esetekben különféle gombaölő vegyszerekkel és gombásodás gátló falfestékek alkalmazásával ezt nem is olyan nehéz megoldani. A vegyszeres kezelés azonban csak 2-3 évig hatásos, ha a penészesedést előidéző okokat nem szüntetjük meg.
Penész lemosók, eltávolítók, fertőtlenítők
Jellemzőjük, hogy többnyire csak bevonatrendszerben alkalmazva hatásosak. Léteznek önállóan alkalmazható szerek is, amelyek a mélyen elszennyeződött falakon és tapétán is jól használhatók. A gél állagú szerek pl. minden felületre alkalmasak, klórmentesek, nem fakító a hatásuk, de főként szilikát és mészfestékek alá valók.
A vizes oldatú gombaölő-szerek és lemosók a fal pórusaiba mélyen megtelepedett gombákat is elpusztítják. A szerek bármelyikét ecsetelve, vagy hengerelve kell felhordani, szórásuk nem ajánlott. A művelet közben a falról lemálló részeket glettelni kell, majd azt is gombaölővel kezelve kell a fertőzéstől védetté tenni. A szerek bármelyike éveken át megakadályozza a penészfoltok kialakulását. A penésztől megtisztított falakra azonban csak gombaölő adalékot tartalmazó vagy gombaölővel bekevert és a fal átszellőzését biztosító festékeket érdemes felhordani.
Penészgátló festékek
A penészesedés elterjedésére utal az a tény, hogy a nagy festékgyártók többféle, penészgátló adalékot tartalmazó falfestéket is készítenek. Alkalmazásuk előtt mindenkor ajánlott a penészes falakról nedvesen eltávolítani a gombás fertőzést. Ajánlatos még a régi festékréteget is levakarni a fertőzött részekről. E műveletet csak nedvesen szabad elvégezni, különben a levegőbe került gomba spórák az egészséges falakat is megfertőzhetik. A nedvesen levakart kaparékot pedig fóliazsákba rakva távolítsuk el a lakásból. A kiglettelt falat is ajánlott gombaölővel lehengerelve védetté tenni, majd száradás után következhet a falak újra festése, amihez kimondottan gombaölő adalékot is tartalmazó falfestéket célszerű használni. Ha azonban a gombásodást előidéző okokat nem szüntetjük meg, akkor a festés csak 2-3 évig gátolja a gombás gócok kialakulását, utána alapos felületi tisztítást követően lehet csak újból kifesteni a helyiséget.
Penészes tapéták
Ha a fertőzés még nem vált akuttá, a felületi kezelés is hatásos lehet. Ilyen esetekben olyan önálló anyagot célszerű használni, amely a felületre ecsetelve eltünteti a penészfoltokat, és néhány évig gátolja az újabb penészesedést. Mivel elszíneződést nem okoz, főként tapétázott felületek gombátlanításánál előnyös a használata. Ha azonban a kezelés hatástalannak bizonyulna, akkor az eltávolítását követő tapétázásnál már a ragasztóba is keverjünk erre alkalmas gombaölő szert. Ez fugázó anyagba keverve is hatásosan gátolja a penészgombák megtelepedését a csempefugákon.
A penészgátlók természetesen fokozatosan elveszítik a hatékonyságukat, és akkor újból megjelenhetnek a penészes foltok a falakon. Ha az előidéző okokat nem szüntetjük meg, akkor számoljunk azzal, hogy igen gyakran kell a fertőzött falu helyiségeket festeni, vagy tapétázni, mert a penészgombák mindig megtalálják a számukra előnyös életfeltételeket a nyirkos falrészeken.