Penészedő falak

2021-01-07 15:00:42 | Módosítva: 2021-01-07 15:28:43

Sokszor foglalkoztunk már a penésszel. A lakásfelújítási hullám, a nyílászárócsere, a falak szigetelése bizony sokszor jár a penészesedés mellékhatásával. Nem ritka jelenségről van tehát szó, és a részlegesen elvégzett korszerűsítések fokozzák ezt a hatást. A szinte légmentesen záródó lakásokat létrehozzuk, a szellőzés korszerűsítése viszont gyakran elmarad már.


A spórák mindenhol jelen vannak

Nem igaz, hogy a penész csak ósdi, régi, nyirkos épületekben jelenhet meg. A spórák mindenhol jelen vannak a levegőben, így elméleti szinten bárhol megtelepedhetnek. Persze, vannak körülmények, amelyeket jobban kedvelnek. Tipikusan ilyen a magas páratartalom, a hűvös, nyirkos, ritkán szellőztetett, hőhidas felület.

A páratartalom növekedéséhez már önmagában az is elég, hogy mi emberek a helyiségben tartózkodunk és lélegzünk. Ehhez jön még a mosott ruhák kiteregetése, a fürdővíz megengedése, az ebéd főzése. Tehát nem kell oly nagyon szabadjára engednünk a fantáziánkat ahhoz, hogy a spórák számára ideális körülmények adottak legyenek. Ezért is rendkívül fontos a gyakori kontrollált szellőztetés.

A penész nemcsak esztétikai okokból zavaró, az egészségünkre sincs épp támogató hatással. Nem mindegyik fajtája mérgező ugyan, de szinte mindegyik irritációt okoz. Szemszárazságot, orrdugulást, orrfolyást, torokkaparást, köhögést hoz magával. Huzamosabb ideig fennálló jelenléte pedig akár asztmához, allergiához, krónikus légúti betegségekhez vezethet.


Fontos, hogy ha mégis felüti a fejét a penész, akkor első körben magát az okokat kell megszüntetni, különben egy felesleges, soha véget nem érő háborúba kerülünk vele. Járjunk utána, mi a nedvesedés oka: csöpög a csap, szivárog a radiátor, nem szellőztetünk eleget, a bútorok nem hagyják szellőzni a falakat, esetleg gondoljuk át a hőszigetelés kérdését is.

Ha az okokat feltérképeztük és megszüntettük, következhet a már megjelent penész eltüntetése. Első körben alaposan mossuk le és fertőtlenítsük a falat. Lehetőség szerint kifejezetten az ilyen helyzetekre gyártott szereket használjunk. Ha erre még sincs lehetőségünk, akkor az is megteszi, ha egy liter felforralt vízhez egy deciliter 20%-os ecetet öntünk, és ezzel a keverékkel mossuk le a penészes felületet. Csempe esetén kefét is használhatunk, falnál szivaccsal érdemes dolgozni.

Ha sikerült a penészt eltávolítanunk – érdemes ezt a réteget teljesen lekaparni –, utána fessük újra a falat penészesedést gátló festékkel. Használhatunk alá hasonló hatásfokkal bíró alapozót is. Tapéta esetén pedig keressünk gélalapú szereket, amelyeket akár magára a tapétára is felhordhatunk.

A későbbiekben érdemes pár apró praktikát alkalmaznunk az otthonunkban. Érdemes egy tál sót elhelyezni az adott helyiségben, amely magába szívja a felesleges nedvességet, illetve hasonló elven működő páracsökkentőt használni. Illóolajként használjunk teafaolajat, amely erős gombaölő hatással bír. Takarításaink során a csempéket, járólapokat mossuk át ecettel is. A bútorok és a falak között hagyjunk szabad teret. De sokat segíthet az is, hogy akár még a hűvösre forduló őszi évszakokban is kint teregetjük ki a ruhákat.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Forgódobos hőcserélő

Az új energetikai követelmények következtében előtérbe kerültek ahőcserélős lakásszellőztető berendezések. Ezek egy része alevegő páratartalmára nincs befolyással, mások viszont a helyiség...


Egészségtelen a penész a lakásban

Ha a nyári szabadságról kipihenten hazatérve a lakáspenész árnya kezd máris lelki szemeink előtt lebegni, azonnali cselekvésre van szükség! Általában már az őszi fűtési szezon elején megjelennek...