A háztartási létrát szilárd felszínen is körülményes négy lábra állítani, egyenlőtlen talajon szinte lehetetlen. Míg szilárd felszínen némi billegés nem akadályozza a munkát, a kerti műveletek során bekövetkező balesetek többségét a létrák labilis volta okozza. A támaszkodás biztonságát a kétágú létrák esetében a három láb, a támasztó létráknál az ágak közé illeszthető felső árboc alkalmazása valósítja meg. A kétkezi rutinmunkát igénylő tevékenység (metszés, ritkítás, szedés) által megkívánt két lábon állás stabilitása a keskeny létrafokon nehezen valósítható meg. A kétágú háztartási létrák felső fellépője is csupán egyhelyben állást tesz lehetővé. A mozgástér növelésére a kisebb-nagyobb járdával (platóval) rendelkező állványok szolgálnak.
A korszerű gyümölcsfa-alakítás 3-3,5 m-re korlátozza a famagasságot. Ilyen körülmények között a termés 50-70%-át a talajon állva, a maradékot az állványon mozogva, kétkezi munkával lehet leszedni. Az emelvények szerepe a teljesítményen túl a munka tárgyának – adott esetben a gyümölcs – kímélésében is meghatározó. A beállásonként leszedhető 5-10 kg gyümölcs műveletközi elhelyezése, majd azt követő mozgatása a gyümölcsegyedek épségét folyamatosan veszélyezteti. A hazai gyakorlatban elterjedt szedővödör, és különösen a „szütyő” a létrán, faágon csak körülményesen rögzíthető. Az így vödörbe ejtett gyümölcs könnyen megsérül. A külföldön elterjedten alkalmazott, testre függesztett szedőtarisznyát – túlterhelésre hivatkozással – a hazai idénymunkások elutasítják.
Az elsősorban tárolási „rakatolási” indoklással itthon is elfogadott tartályládás anyagmozgatás a szedőedény ürítési módjával szemben fokozott követelményeket támaszt. A 60-80 cm belmagasságú tartályládák kíméletes ürítése alulüríthető szedőedényeket feltételez. Külföldön újabban a 20 kg-ot befogadó, billenő fenekű szedőláda terjed. A szedőgöngyölegek közül a billenő fenekű szedővödör alkalmazkodik leginkább a hazai „vödrös szedés” módszeréhez. Azon felül, hogy a szedésteljesítményt is jelentősen hátráltató háztartási létra egyik szedőedény elhelyezésének sem kedvez, a gyümölcsfaállvány lehetőséget kínál az eszközök megfogására, mozgatására. A tárgykörrel kapcsolatos részletesebb információ a www.kertiszerszam.eu honlapon található.