Minden Magyarországon forgalomba kerülő létrának rendelkeznie kell a KERMI engedélyével és az EN 131 minősítéssel. Ha engedély nélküli létrát vásárolunk, számolnunk kell a fokozott balesetveszély lehetőségével.
A bevizsgált létrák minimum 150 kg teherbírásúak, az ipari célokra használatosak természetesen ennél jóval nagyobb terhelést is bírnak, ám a maximális terhelhetőséget soha nem szabad túllépni! A fokok, valamint a létra talajjal érintkező része csúszásmentesre van kialakítva. A fokokkal szembeni követelmény, hogy minimum 20 mm szélesek legyenek, a köztük lévő távolság 25-30 cm lehet. A lépcsőfokoknál a legkisebb szélesség 80 mm-ben van maghatározva, a háztartási létrák fellépői esetén pedig 250x250 mm a méretkövetelmény, melyhez egy min. 60 cm-es kapaszkodókeretnek is tartoznia kell. A létaszárak szétcsúszását 5 fokos kivitel felett a létraszár oldalára rögzített gurtni akadályozza meg.
A nagyobb gyártók profi sorozataik részére ún. kiegészítőket is kínálnak, ezekkel a létrák minden előre nem látható nehézség esetén is felhasználhatók. Ilyen kiegészítők lehetnek például a távtartók (eresz esetén), a lábhosszabítók (a talaj egyenetlenségeinek kiküszöbölésére), a munkalapok (a csuklós létrák állvánnyá való átalakításához).
A kereskedelemben kapható létrák többsége alumíniumból készül, ezek csekély önsúlyuk, nagy teherbíróképességük és korrózióállóságuk miatt kedveltek. Figyeljünk rá, hogy soha ne használjuk elektromos vezetékek közelében, mivel az aluminium vezeti az áramot!
A létrán szerepelnie kell a terhelhetőségre, a használati utasításra, a veszélyforrásokra, a gyártóra, az engedélyre, a gyártási dátumra vagy sorozatszámra vonatkozó információknak is. Érdemes ezeket a megvétel előtt alaposan áttanulmányozni.
Fellépők
A fellépők 2-3 lépcsőfokosak, kis magasságok elérésére szolgálnak. Guríthatós változatuknál a kerekek rálépéskor behúzódnak a létraszárba.
Lépcsőfokos létra
A háztartási létrák lépcsőfokos változata a kényelmes fellépést, a stabilitást biztosítja. A biztonságérzetet a kapaszkodókeret is segíti.
Létraállványok
A létraállványok - mint nevük is mutatja - a létra és az állvány funkcióját is képesek betölteni. A munkalap bármelyik fokba beakasztható, így a szintkülönbségek a két létraszárral kiegyenlíthetőek. A munkalap kiszerelésével használható toló- illetve támasztólétraként is. Az alsó kitámasztó a megfelelő stabilitást biztosítja.
Sokcélú létra
A sokcélú létra toló- és támasztólétraként is használható, és a legkedveltebb létrafajta. A létra kihúzható (toló) részével lehetőség van nagyobb magasságok elérésére. Ehhez az elemhez távtartó is kapcsolódhat, melynek hossza állítható.
A bármely fokhoz csatlakoztatható pótfellépőn kényelmesebb és biztonságosabb a munkavégzés, de alkalmas az éppen nem használatos eszközök tárolására is. Az egyenetlen talaj okozta nehézségek lekűzdésére használjuk a lábhosszabbítót illetve az alsó szintkiegyenlítőt. Ez utóbbi hegyes végű változata külső munkákhoz kiemelten ajánlott, mivel a szárakat a földbe fúródva szilárdan rögzíti.
Csuklós létra
A legszélesebb körű felhasználást a csuklós létrák teszik lehetővé. A csuklóknak köszönhetően a létratestek különböző pozícióba állíthatók, illetve rögzíthetők. Az átalakítás gyors és egyszerű: akár egy kézzel, egyetlen mozdulattal tudunk pl. kétágú létrát, támasztólétrát, munkaállványt előállítani. További előny, hogy összehajtogatva kis helyen is elfér.