Mivel ma már az üzletek polcain nagyon sokféle márkát és típust találhatunk, érdemes górcső alá venni, vajon mi indokolhatja az olcsóbb és drágább típusok közötti akár 4-5-szörös árviszonyt, mire figyeljünk a vásárlásnál, mi valójában az "olcsó" és a "drága".
Általában minden kompakt fénycsövön feltüntetik a várható élettartamot - ez 2-3000 órától akár 15000 óráig terjed. Ezt érdemes arányba állítani a fényforrás árával, figyelembe véve a gyártó által vállalt garancia időtartamát is (az OSRAM LONGLIFE sorozatára a garancia például 10 év). Fontos tudni, hogy a feltüntetett üzemóra nem azonos a garanciavállalással, hanem egy szabványos élettartam-mérési módszer eredménye.
Nem feltétlenül tüntetik fel, de nagyon jelentős szerepe van életünkben az adott fényforrás ún. színvisszaadási indexének. Ez azt mutatja meg, hogy mennyire képes valósághű színeket láttatni velünk a fényforrás, ettől függ a szubjektív fénykomfort-érzetünk. Ennek illik 80% felett lennie, a minőségi, márkás termékek ezt teljesítik is.
Ha nem találunk a csomagoláson a kompakt fénycső színvisszaadására és színhőmérsékletére utaló jelet - ez jellemzően a típusszámban szereplő 827-es szám (80% feletti színvisszaadási index és 2700 Kelvin, izzólámpának megfelelő színhőmérséklet) - akár már gyanakodhatunk is.
Fontos, hogy a választandó fényforrás viselje a CE jelzést, - ez a gyártó nyilatkozata a szabványoknak való megfelelésről -, de ez a hiedelemmel ellentétben semmilyen módon nem utal a termék minőségére.
A kifejezetten olcsó, nem márkás energiatakarékos lámpák esetében szinte biztosra vehetjük, hogy fénye gyenge és sokszor kellemetlen színárnyalatú, esetleg magas ultraibolya-tartalommal. A dobozon megjelölt élettartamnak valójában csak a töredékét fogják teljesíteni, és rádiófrekvenciás zavart is kelthetnek. A jó minőségű lámpához képest akár 10-szer hamarabb tönkremenő, veszélyes hulladékká váló lámpák ily módon tízszer nagyobb környezetszennyezést is jelentenek egy minőségi termékhez képest, és itt még nem említettük a minőségi lámpákhoz képest általában sokkal magasabb higanytartalmuk által okozott további többlet környezetterhelést.
Összegzésül elmondhatjuk tehát, hogy érdemes megállni kompakt fénycső választásakor egy percre, s vetni egy pillantást a legolcsóbb terméken túlra is. A minőségi termékekkel ugyanis a vételár-különbség hosszú távon többszörösen megtérül.
Valamint azt se feledjük, hogy az anyagiak mellett komfortérzetünk, ill. saját és gyermekeink szeme világa lehet a tét.
Nem mindig az olcsóbb az olcsóbb
Energiatakarékos lámpák
Napjaink népszerű "háztartási" fényforrása, a kompakt fénycső vagy energiatakarékos lámpa, az 1980-as évek elején indult világhódító útjára. Megszületésének okai közt jelentős szerepe van az energiahatékony világítás és a hosszú élettartam iránti igénynek. Otthoni világításra elsősorban az E14 és E27 fejelésűeket használjuk, ezek beépített előtéttel rendelkeznek, s az izzólámpák helyére közvetlenül becsavarhatók. Hatásfokuk az izzólámpákhoz képest négy-ötszörös, azaz negyed-ötödannyi elektromos energia felhasználásával állítanak elő ugyanannyi fényt, mint az izzók.
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!
Szólj hozzá a cikkhez!
Be kell jelentkezned,
hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.
Öt dolog, amire érdemes figyelni, ha már építkezünk
A házépítés életünk egyik legmeghatározóbb eseménye: mindannyian ábrándozunk arról, hogy egyszer majd beköltözünk álmaink házába. Azidáig vezető út azonban gyakran hosszú és fáradságos, melyen...
Hogyan válasszunk LED panelt?
Először is tisztáznunk kell azt, hogy a kiváltandó lámpatest mit is tud fényáramban. Nézzünk meg egy 4x18W-os általános lámpatestet. Ebben 4 db 18 W-os fénycső van, amely katalógus fényárama...