A műanyag vágódeszkák a mosogatógépek elterjedésével jelentek meg tömegesen a boltokban. A szennyeződés mikéntjében nincs is különbség a fa, illetve műanyag deszkák között, de műanyagból készülteket be tudjuk tenni a mosogatógépbe, ahol magas vízhőmérséklettel fertőtlenítjük a deszkát és az erős vízsugár ki is mossa a barázdákból a szennyeződést.
A fa deszkák azonban nem rakhatók be a mosogatógépbe, mert legtöbbjük több rétegben vagy több darabból van összeragasztva. Ezek a ragasztások néhány mosogatógépben történő tisztítás után egyszerűen elengednek és darabjaira hullik a deszka.
A másik probléma, ami miatt nem szabad a fából készült deszkákat, fakanalakat és egyéb eszközöket mosogatógépben mosni, mert a hosszú ideig tartó áztatás alatt olyannyira felszívják a vizet, hogy nem tudnak kellőképpen kiszáradni, és megpenészednek. Aki mégis mosogatógépben tisztítja fából készült eszközeit, ne rakja fiókba a mosogatás után, hanem radiátoron szárítsa ki jól, és utána is jól szellőző helyen tárolja, bár még ekkor is hamar tönkremennek a fakanalak, fadeszkák.
A mosogatógépes tisztításról ugyan le kell mondanunk a fa eszközök tekintetében, de mosószeres vízzel alaposan megdörzsölve megfelelően tisztíthatók. Viszont rendszeresen szükséges fertőtleníteni is, íme egy természetes anyagokból álló recept:
ecet, víz, hidrogén-peroxid, durva só, citrom
Víz és ecet keverékével nedvesítsünk be egy ruhát vagy papírtörlőt és töröljük át a deszkát, evvel fellazítjuk az ételmaradékot. Ezután töröljük át hidrogén-peroxiddal is, mert evvel eltávolítjuk a maradék baktériumokat. A tökéletes eredményért szórjuk meg durva sóval az egész felületet, és hagyjuk állni kb. 1 napig. Mielőtt lemossuk a sót, egy félbe vágott citrommal dörzsöljük át a felületet, és hagyjuk még 10 percig a só/citrom keveréket a deszkán, majd alaposan öblítsük el tiszta vízzel.