Ön is beépítheti! Sok pénzt takaríthat meg

Házi biológiai szennyvíztisztítás, lappiramis kiegészítéssel

Módosítva: 2009-05-20 22:12:55

A hazai csatornázás és területi szennyvíztisztítás kiépülése még Budapest tekintetében is nagy hiányosságokat mutat. A kis települések nagy részében ma is csak, ún. szikkasztó aknákban (hivatalosan zárt szennyvíztároló) kezelődik(gyűlik) egy-egy lakóház szennyvize. Ezeknek a berendezéseknek az állapota, tisztítási hatásfoka többnyire nem megfelelő, az összegyűlt szennyvíz csak drága szippantással szállítható el.

A házi szennyvíz kezelésének javítását szolgálja ezeknek a meglevő aknáknak a felhasználásával működő Térmágnesező Házi Szennyvíz Tisztító Egység (THSZT), a Piramis Energia Kft hivatalosan "LLP-301 típusú házi szennyvíztisztító kiegészítő egység 1-6 LE-ig" elnevezésű berendezése, amely 1.500 liter/nap összegyülekező háziszennyvíz kezelésére alkalmas.

1 LE (lakosegyenérték)=250 liter/fő/nap keletkező háziszennyvíz.
A berendezés telepítésének feltétele egy meglévő szennyvíztároló tartály, (szikkasztó akna), célszerűen családi házanként 4-6 m3 térfogattal. A tárolótartály tetején minimálisan o 320 mm-es nyílás megléte, kialakítása szükséges.

A lakóépületben összegyülekező szennyvizet a berendezéshez kell vezetni, a meglévő lefolyócsőrendszeren keresztül. A darálós WC, "konyhamalac" megléte előnyös a szennyvíz homogenizálása miatt, de nem feltétlenül szükséges.

Ha a meglévő szennyvízgyűjtő akna használatban van, akkor azt először ki kell szippantani és tisztavízzel fel kell tölteni. Az újépítésű aknákat értelemszerűen szintén fel kell tölteni vízzel.
Maga a berendezés a Piramis Energia Kft által előre gyártott műanyag felépítményből áll, amelybe egy időkapcsolós automatikával szabályozott keringtető szivattyú és annak csőrendszere kerül előzetesen beépítésre. Lényeges eleme a berendezésnek a 2-6 Gauss értékű mágneses teret létrehozó lappiramis betét, amelynek az aktív felületén a keringtetett szennyvíz, végigáramlik.

A keringtető szivattyú a szennyvízgyűjtő tartály vízterébe süllyesztve kerül beépítésre. Emiatt ügyelni kell arra, hogy csak olyan aknába szereljük be, amiből nem szivárog el a szennyvíz, vagy időszakos üzemű szennyvízaknáknál, pl. nyaralóknál, az aknában lévő vízszintet a beindítás előtt feltöltéssel kell biztosítani.

A berendezés által létrehozott mágneses erőtér hatására, akár 20-50 m átmérőjű területen belül a szennyvízzel elszennyeződött (elszappanosodott) talaj megtisztul. A környezetben lévő növényekben, a talajban lévő víz is energetizálódik, így alkalmassá válik a tisztított szennyvíz szikkasztására, vagy a gyökérzónás hasznosításra.
A berendezés működési elve a következő. A lakóházban összegyűjtött kommunális szennyvizet (vegyszer-, ipari szennyvíz-, fertőtlenítőszer mentes) a szennyvízgyűjtő tartályhoz vezetjük. Az LLP 301-es berendezés keringtető szivattyúja a tartály felső felének a vizét ciklikusan, az időkapcsoló automatika vezérlésével intenzíven, nagy levegőbekeveréssel keringteti a felépítménybe beszerelt csőhálózatán keresztül, egyúttal a keringtetett szennyvíz keresztül folyik a beépített lappiramis aktív felületén is.

A szivattyú által a tartály felső részében - az üzemidőszakban - a sok bevitt levegő hatására aerob, azaz erősen oxikus, hol pedig - a szivattyú üzemszünete alatt - anoxikus, oxigénszegény anaerob rothasztási periódusok váltakoznak, így a szennyvíz kezelése, tisztítása intenzíven történik. A szennyvíztisztítási folyamatot lényegesen javítja a beépített lappiramis betét által indukált erős mágneses tér, amely a folyadékok fizikai állapotára, valamint a szennyvíztisztító baktériumokra is kedvező hatást fejt ki.

A tartály alsó részén kialakuló, erősen oxigénszegény, állandóan anaerob viszonyok miatt a megtisztított szennyvíz ún. kirothasztott sűrűbb része gyülekezik össze. Ezt kell időnként - a kezelt szennyvíz mennyiségétől illetve minőségétől függően 1-2 évente - kiszippantatni és elszállítatni.

A kommunális szennyvíz kezelésére a berendezés tökéletesen alkalmas, azonban ha sok fertőtlenítőszer (hipo stb.), vegyszer kerül a szennyvízbe akkor ez zavarokat, okozhat a berendezés működésében. Ilyenkor biológiai adalékokkal, (szennyvíztisztító baktériumokkal) segítjük elő a normális üzemállapot beállítását.

A berendezés által megtisztított szennyvizet a tartályból folyamatosan vezethetjük el. A kezelt szennyvíz lényegében ún. szürke szennyvíz, tehát akár WC öblítésére, valamint a növények gyökérteres öntözésére tökéletesen alkalmas. A mérési eredmények alapján felszíni befogadóba is vezethető (ez hatósági engedélyhez kötött!)

A berendezés kezelése minimális odafigyelést igényel, lényegében automatikus üzemű. Az elektromos berendezések működését szemrevételezéssel ellenőrizhetjük, vagy teljesen automatizálhatjuk, ilyenkor a rendszer hibajelet is ad. Amennyiben öntözésre vizet veszünk ki a tartályból, ügyeljünk arra, hogy a szivattyúegység a vízszint alatt maradjon, ellenkező esetben pótoljuk a vízmennyiséget. A vízpótlásra esővíz is felhasználható, azaz az emésztő nemcsak a szennyvizet hanem a csapadékvizet is tárolhatja.

Ha a tartályban lévő szennyvíz besűrűsödik, akkor van szükség az időszakos szippantásos szennyvíziszap eltávolításra. Ez jól látható a levegőztető egységnél.

A berendezés előnyei

Az udvar felásása nélkül, a LLP 301-es THSZT berendezés utólagosan is felszerelhető a meglévő szennyvíztározó berendezésekre, így azok is hatásosan tudják utána a lakóház szennyvízét kezelni. A berendezés megtisztítja, szagtalanítja a szennyvizet, és alkalmassá teszi annak gyökérzónás öntözéssel, esetleg szürkevízként való felhasználással történő hasznosítását is.

Terjedelme kicsi, alig 20 kg-ot nyom, ezért akár egy postai csomagban is elküldhető, vagy egy személygépkocsiban is elszállítható. Összeszerelése nem igényel különösebb szakértelmet, házilagosan is elvégezhető.

Végül, de nem utolsó sorban fontos tudatosítanunk, hogy a globális felmelegedés és klímaváltozás kapcsán, egyre lényegesebb, hogy a meglévő vízkészletet helyben hasznosítsuk saját és környezetünk érdekében. Megvalósul ez a csatornázás esetében?

Érdeklődni lehet: Piramis Energia Kft., Diósd (06-23) 545-050, vagy olvasson többet a http://www.lappiramis.hu/ oldalon.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Szűcs J. László


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Energiamentes kis szennyvíztisztító

A FLEXIPAK® energiamentes berendezés nem rendelkezik mozgó alkatrésszel, kopó elemekkel, elektromos részekkel. Költségtakarékos az üzemeltetése, és nincs speciális üzemmód, ezért nem szükséges...


Szennyvízátemelők

Ha épületünk akár egyetlen vizes blokkja az utca szint alatt helyezkedik el, szennyvíz átemelőre lesz szükségünk. Ezzel lehet a ház vizesblokkjában levő szennyvizet a magasabban levő...