Ilyen célokra alkalmas anyagokat több cég (Polifarbe, Revco, Knauf, Kingstone) is készít, ám a felhordási és felületképzési fogások alig különböznek a különféle gyártmányoknál. A betonfelületet többnyire az adott vakolathoz gyárilag ajánlott szerrel kell alapozni. Ennek kötése után a dekorvakolat anyagát a gyári ajánlások szerint esetleg vízzel fellazítva alaposan el kell keverni, hogy könnyebb legyen a betonfelületre felhordani.
Első rétegben vékony alapot kell képezni simítólappal, majd ún. csúsztatott módszerrel vízszintesen célszerű az előző rétegre felhordani a következőt. A felület strukturáltságát a második réteg felhordása közben lehet kialakítani, formázni. A foltokban felsimított anyagot könnyebb így mintázottá tenni. A vakolatszerű vagy lapburkolatszerű hatás az anyagba mélyített élekkel képezhető. Ehhez a simítólap éle is megfelel, ám karakteresebb fugákat többnyire a már majdnem megkötött rétegbe fugakaparóval lehet készíteni. E fázisban célszerű a szerszámot vízszintező mentén az anyagba mélyíteni.
A megkötött vakolat ezt követően akár színezhető is, amihez általában kőlazúrt szokás használni. Ezt festőhengerrel lehet a felületre felhordani, majd nedves ronggyal történő visszatörléssel, vagy esetleg a kiálló részek spatulyával végzett átkapargatással tehető valóságosabbá a tégla, vagy kőszerű felületi hatás. A felület a színezés száradása után már mosható és tisztítható.