A különböző épülethatároló szerkezetek professzionális és tartós szigeteléséhez különböző minőségű és teljesítményű hőszigetelő anyagokra van szükség. Nem mindegy, hogy a talajba kerülő épületszerkezetet vagy magastetőt szigetelünk.
A talajba kerülő épületszerkezeteknél – úgymint a pincepadló, a pincefal vagy pedig a talajon fekvő padló – a hőszigetelésnek bírnia kell majd az épület terheit és a talajból eredő nyomást. Ellen kell állnia a víz behatásainak (talajpára, talajnedvesség, talajvíz) és a téli fagyhatásoknak is.
A terepszint feletti szakaszon – ez a gyakorlatban a járda szintje feletti szakasz (a ház lábazata), ami a járda járófelületétől kb. 40-60 cm-es magasságig tart – szintén olyan hőszigetelő anyagra van szükség, ami bírja a téli fagyhatásokat, a talajból felszivárgó nedvességet, és az egyéb mechanikai igénybevételeket. Ezen felül pedig, még megfelelő ellenállással is rendelkeznie kell, a csapadékból származó, úgynevezett mandínervizekkel szemben is.
Felhasználási területtől függetlenül, mindezen igénybevételek mellett a kiválasztott hőszigetelő anyagnak természetesen kiváló hőszigetelési értékkel, azaz alacsony lambda értékkel is rendelkeznie kell. A szigetelőanyagok számára nem egyszerű a kihívás, de nem is lehetetlen. Az URSA XPS extrudált keményhab hőszigetelő termékek – fajtától függően – 30-70 tonna/m2 terhelhetőséggel rendelkeznek, és nedves környezetben is csekély a vízfelvételük.
Az URSA extrudált polisztirol termékek élkialakítását úgy tervezték meg, hogy az illesztéseknél a különböző hőhíd hatásokat hatékonyan lehessen velük kiküszöbölni. A tompa ütközésű vagy lépcsős ütközésű termékek közül, az átmenő vonalmenti hőhídhatás elkerüléséhez (pincefal, pincepadló és a talajon fekvő padló szigeteléséhez), az URSA XPS N-III-L, N-V-L vagy a N-VII-L nevű, lépcsős élkialakítású termékek közül érdemes választani.
A járdaszint feletti szakasz szigeteléséhez pedig, az URSA XPS WGR a megfelelő, mert különlegesen strukturált felületi kialakítása lehetővé teszi, hogy a felületképző tapasz – ami fogadja majd az üvegszövet hálót – jól megtapadjon a felületén. „Kettős” felületkialakítással rendelkezik, ami egész pontosan azt jelenti, hogy az ostyaszerűen strukturált felület még egy plusz felületi benyomással is el van látva. Ezáltal jóval nagyobb felületen biztosított a tapadás, hiszen a felület megnövekszik a tapaszréteg számára.
URSA XPS WGR
Az URSA extrudált polisztirol termékek felhasználási területei nem szorítkoznak csak a fentiekre. Az URSA XPS WGR kiváló hőszigetelő, vasbeton szerkezetek bentmaradó zsaluzataként, pl. egy falazott falban elhelyezkedő vasbeton pillér elé vagy vasbeton áthidaló elé. Ha pedig valaki éppen zöldtetőt, terasztetőt, fordított tetőt, parkolótetőt szeretne, a lapostetők szigeteléséhez az URSA XPS N-III-L, a N-V-L és a N-VII-L termékek jelentik a legjobb választást.
Varga Tamás
(alkalmazástechnológus)
URSA Salgótarján
Zrt.