Split vagy monoblokk

2023-03-08 15:25:48 | Módosítva: 2023-03-08 15:27:05

Klímaberendezések kapcsán gyakran hallhatjuk a split elnevezést, mely alatt azt értjük, hogy a készülék két részből áll, egy beltéri és egy kültéri egységből. Ez tehát egy osztott berendezés. A klímák másik változata a mobilklíma, melynél a kültéri és a beltéri egység lényegében egy házban van, össze van építve. Kis torzítással az ilyet monoblokkos klímának is nevezhetjük. Lényegében hasonló elrendezést rejt a hőszivattyúk kapcsán a Split, vagyis osztott rendszerű-, és a monoblokkos rendszerű hőszivattyú.


Hőszivattyú eligazítás

Mindkét esetben ún. levegő-víz hőszivattyúról beszélünk. A készülék a szabad levegőből vonja el a hőt, majd az elvont hővel fűtővizet melegít, ami a lakás fűtését végzi akár valamilyen felületfűtésen (padlófűtés, falfűtés, mennyezetfűtés), akár radiátoron keresztül (ma már ez is lehetséges). Ebben tehát nincs különbség. Amiben van, az a két főegység elrendezése. Az osztott rendszerű hőszivattyú a jól ismert split klímákhoz hasonlóan kültéri és beltéri egységből áll. A kettő ugyanúgy „össze van csövezve”, amit a klímaszerelő, hőszivattyú-szerelő végez el. A két egység közötti csövekben hűtőközeg áramlik, egy egész rendszert alkotva, amely költséget általában „hűtőköri-kalorikus telepítés” néven szerepeltet a szakember az ajánlatában. A teljes rendszer szerelésére, beüzemelésére, a hűtőközeggel való feltöltésre, a nyomásellenőrzésre és a rendszeres karbantartásra pontosan kidolgozott szabályok vonatkoznak. A szerelésre csak képzett szakember jogosult. A beltéri egység tehát előállítja a fűtővizet. Innentől kezdve már jöhet a vízvezeték-szerelő, fűtésszerelő, hogy felépítse a fűtésrendszert, és a fűtővizet szétossza, szabályozza, a hőleadókba vezesse.

Ezzel szemben a monoblokkos hőszivattyút a vízvezeték-szerelő úgy kapja meg, mint egy egyszerű felhasználó a mobil klímáját. A két főegység össze van építve, kis túlzással csak a konnektorba kell bedugnia, és neki magával a fűtőszerkezettel nincs dolga. Mindazok a munkák (kalorikus telepítés), amit az osztott rendszerű hőszivattyúnál a klímaszerelő végez a helyszínen, itt el vannak készítve a gyárban. A kimeneten közvetlenül megkapjuk a fűtővizet, melyet lehet a fűtésrendszerbe kapcsolni.

Ennél a komplex szerkezetnél maga a gyártó végezi el a szakember helyett a hűtőkör összeszerelését. A hatályos jogszabályok szerint a monoblokk hőszivattyúra nem vonatkozik az évenkénti szivárgás ellenőrzési kötelezettség, hisz a legnagyobb monoblokkos hőszivattyúban is kevesebb hűtőközeg van gyárilag töltve, mint a jogszabályban foglalt mennyiségen felüli kötelezettség szerint.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: Klíma, split, monoblokk

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Nemzeti Energia- és Klímaterv

A Nemzeti Energia- és Klímaterv (röviden: NEKT), összhangban a Nemzeti Energiastratégia céljaival, legfontosabb célkitűzése az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése, a...


Split vagy multisplit?

Hűtésre és fűtésre egyaránt kézenfekvő megoldás ma már az inverteres klíma. Kicsit másképpen gondolkozunk azonban akkor, ha egy meglévő – pl. gázfűtés – kiegészítéséről van szó, illetve akkor...