Az energiaszolgáltatás modernizációjában jelentős változások vannak folyamatban, melyek lehetővé teszik, hogy a fogyasztók aktív és tudatos szereplőjévé váljanak az energiafelhasználásnak. Az eddigi egyirányú mérés és éves elszámolás elvét folyamatosan felváltja a kétirányú mérés, a telekommunikációra épülő okoseszköz, és okosmérés használata. Az okosmérők részét képezhetik a smart otthonoknak, ahol lehetőség nyílik a mérők és egyéb elektronikai berendezések, biztonságtechnikai eszközök intelligens összekapcsolására. Ezáltal könnyen áttekinthetővé, felügyelhetővé válik a lakás villamosenergia rendszere.
A fogyasztó folyamatosan nyomon követheti az elfogyasztott, vagy visszatáplált villamosenergia mennyiségét, költségét egyaránt. Az okosmérés segítségével áttekinthetőbb a felhasználási hely energiafelhasználása, mivel a jelenleginél részletesebb és gyakoribb információhoz juthatunk villamos energiafogyasztási szokásainkról. A felhasznált villamos energia mennyisége rendszeresen és automatikusan távolról leolvasható, így akár minden hónapban tényleges fogyasztáson alapuló számlát kaphatunk.
Megfigyelhetjük, hogy mennyit fogyasztanak elektromos berendezéseink vagy, hogy mennyit jelent, ha használaton kívül kikapcsoljuk (áramtalanítjuk) a készülékeinket, ugyanis a berendezések készenléti állapotban is fogyaszthatnak. Amennyiben ezeket figyelembe véve változtatunk fogyasztási szokásainkon, úgy csökkenthetjük az áramszámlánk összegét is.
Kormányrendelet előírásai alapján
Az elosztó köteles okosmérőt felszerelni a kisfeszültségen 3x80 amper és az alatti csatlakozással rendelkező felhasználó részére, ha:
– a felhasználási hely teljesítménye, új felhasználási hely csatlakozása vagy a felhasználási hely teljesítménybővítése esetén, eléri vagy meghaladja a 3x32 A-t;
– direkt mérés esetén, ha a felhasználási helyen háztartási méretű kiserőmű kerül csatlakoztatásra a villamosenergia-hálózatra, vagy a háztartási méretű kiserőmű esetében a fogyasztásmérő-berendezés hitelesítési ideje lejár.
Azoknak a felhasználóknak, akiknek a fogyasztási helye nem tartozik bele a fenti kategóriák egyikébe se, lehetőségük van külön díj ellenében okosmérő felszerelését igényelni.
Az okos vagy más néven smart fogyasztásmérő berendezésnek nevezzük az olyan mérőt, mely kétirányú kommunikáció mellett a negyedórás fogyasztási, termelési adatokat és a készülék vezérlési, kapcsolási lehetőségét is biztosítja. Az adatok zárt rendszerű (nem nyilvános) telekommunikációs hálózaton keresztül kerülnek az elosztói mérési központba, mely feldolgozza, tárolja azokat és továbbítja a számlázási rendszer, valamint a kereskedők, valamint a rendszerirányító részére. A rendszer biztosítja az ügyfelek számára a mérési adatokhoz való online, internetes hozzáférést.
Okosmérővel az is lehetséges, hogy mérőóra-állás diktálása nélkül a tényleges havi fogyasztása alapján kapjuk meg áramszámláinkat. A rendszerben rögzített adatokat pedig akár a mérőn, akár egy regisztrációt igénylő internetes felületen is meg tudjuk nézni.