Padlásfeljárók, padláslépcsők

2023-12-10 13:35:06 | Módosítva: 2023-12-10 13:36:00

Elsőre azt gondolnánk, hogy a régi családi házak, régi padlások esetében jön létre az igény, hogy használjuk ki, legalább tárolásra a padlás nyújtotta teret. De nem egészen így van, mert – bár divatosak a lapos tetejű családi házak és társasházak is –, de nem kevés a nyeregtetős megoldás sem.


És ezeknél az új építésű házaknál is felmerül a padlástér használata.

Ha nem is akarjuk nap mint nap igénybe venni a padlásteret, rengeteg olyan használati tárgyunk van, amire sokszor hónapokig nincs szükségünk, de valahol tartanunk kell. Ilyenek pl. a síléc, a szánkó és más téli eszközök tavasztól őszig, de a fordítottja is van; a gumicsónakot sem sokat fogjuk használni télen. A nagyméretű, de nem nehéz tárgyak tárolásához ideális hely a padlástér. Ha ez a tér járható borítású padlóval rendelkezik, és megfelelő feljárónk van hozzá a lakásból. Az előbbit meg kell építenünk, az utóbbit meg kell vásárolnunk. A sima létra nem igazán jó megoldás, mert ügyetlen vele bánni, és nincs hová tenni használaton kívül. A padlásfeljáró viszont tökéletes erre a célra, biztonságos és könnyű hozzáférést biztosít a beépítetlen tetőterekbe, a költséges és helyfoglaló fix lépcső helyett. A padláslétra és a padláslépcső között pont annyi a különbség, amennyi a létra és a lépcső között! Ahol inkább mászni kell, az lesz a padláslétra, ahol már kényelmesebb a közlekedés, azt nevezhetjük padláslépcsőnek.

A padlásfeljáró lépcsők összecsukása illetve lenyitása nem igényel nagy teret, zárt állapotukban pedig beleilleszkednek a mennyezet síkjába. Mindez hozzájárul a lakóterület takarékos kihasználásához.


Utólag is beépíthető a beton- és a fafödémekbe egyaránt. Fő előnyük, hogy a belső térből biztosítják a padlástérbe való feljutást, mégpedig úgy, hogy használaton kívül a lakótérben nem, csak a födém felett igényelnek több, kevesebb helyet. A mennyezeten pedig csak egy azonos síkban elhelyezkedő ajtó jelzi a helyüket. Lenyitásukhoz alul is szabad térre van szükségük. A legkisebb használható belmagassághoz (kb. 220 cm) már lehet létrát beépíteni. A maximális belmagasság 280, 300 vagy akár 330 cm is lehet. A megfelelő belmagassághoz való típus kiválasztása azért fontos, mert a leeresztett létra fokainak közel vízszintes helyzetbe kell kerülniük. Mielőtt megvásárolnánk a padlásfeljárót, mérjük le a plafon és a padló közötti távolságot, nehogy otthon érjen minket meglepetés.


Az összecsukható padlásfeljárók létraszára fából és fémből egyaránt készülhet. A leggyakoribbak a több létratagból álló és csuklószerkezettel összekapcsolt padláslétrák, amelyeknél az egyes tagok egymásra csukhatók. A felső tagot általában karos szerkezet és a nyitást elősegítő rugós előfeszítés segíti. Az ollós szerkezetű padlásfeljáró lépcsőknek nagyobb a teherlehetősége, akár 200-250 kg, és ezeknek sem nagyobb a helyigénye a padlástérben, viszont lenyitáskor kisebb helyre van szükség, mint az összecsukható lépcsők esetében. Kapható még nagy teherbírású alumínium csövekből összeállított teleszkóp létrás padlásfeljáró is. Előnye, hogy nagyon könnyű a mozgatása, meglepően csekély a helyigénye és jó a teherbírása.

Nem mellékes szempont a lépcső alapanyaga

Lehet fa, alumínium, illetve acél. A legellenállóbb az acél és az alumínium, utóbbi nemcsak könnyű, de strapabíró, rozsdamentes, az évek során nem kezdi ki sem a hőmérséklet-ingadozás, sem a pára. Szintén jó választás a fa, amely hosszú éveken keresztül elkísér minket, ha nem éri nedvesség – ráadásul természetes anyag, és könnyű vele dolgozni.

A padlásfeljárónak nemcsak a használata, de a beépítése is egyszerű, ha betartunk néhány fontos alapszabályt. Mivel az egész létraszerkezetet a dobozkeret foglalja magába, ezért a méretének a födémgerendák távolságához kell igazodnia. A dobozt ugyanis mindig a gerendákhoz kell erősíteni, ez pedig bizonyos mértékig behatárolja, hogy a helyiségbe hová lehet felszerelni a feljáró létrát. Ezt kissé módosítani lehet egy kiegészítő kerettel, amit viszont ugyancsak a gerendákhoz kell szilárdan erősíteni. A tetőtérbe jutó személynek még fel is kell egyenesednie, tehát a nyílás és a tető síkja között legalább egy átlagos ember magasságát megközelítő távolságnak kell lennie, hogy ne verjük be a fejünket, amikor felegyenesedünk a padlástérben. A padlásfeljáró helyének kijelölésekor arra is ügyeljünk, hogy olyan helyet válasszunk, ahol kényelmes a fel- és lejutás.



Ha megtaláltuk a tökéletes helyet, és a gerendatávolság is stimmel, már csak azt kell megvizsgálni, hogy padlásfeljárónk kinyitott állapotban mennyi helyet igényel. Ha ezt kimértük, jelöljük ki a nyílás helyét, fúrjuk ki (ügyelve a derékszögre), majd felülről süllyesszük be a létrát. Fontos, hogy a keret vízszintben legyen a mennyezettel! A következő lépésben stabilan ékeljük ki, majd végezzünk egy próbanyitást.

Ideális esetben a padlásfeljáró tökéletesen illeszkedik a padlóba, de ha nem ez a helyzet, vizsgáljuk meg, hogy a létra elemei állíthatók-e. Ha igen, állítsuk be a megfelelő hosszúságot; ha nem, akkor fűrésszel igazítsuk a létra méretét a szükségeshez. Ha precízen beállítottuk a padlásfeljárót, facsavarral rögzítsük a födémhez. A beépítési rendszernek köszönhetően a padlásfeljáró lépcsők beépítése, illetve a helyiség belmagasságához való igazítása két ember által könnyen elvégezhető. Kaphatók motoros padlásfeljárók is, melyek távirányítójuk gombnyomására maguktól nyílnak le. Azért a biztonság kedvéért és áramkimaradás esetére ezek is mozgathatók kézzel is.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Tetőterünk szigetelése

A ferdetetős épületszerkezet nagyon összetett struktúra, mert sokféle anyagból, sokféle munkafolyamat során épül meg. Sokan azt gondolják, hogy ha elkészült tetőterükben problémát tapasztalnak,...


Minden házon van tető

Az sosem merül fel kérdésként, hogy rakunk-e a házra tetőt. Azzal kapcsolatban viszont eltérnek a vélemények, miért és hogyan kell azt a tetőt szigetelni. A lényeg azon van, hogy otthonunkat...