Telepített és mobil rendszerek
Aki kertépítés előtt áll, annak ajánlatos föld alá süllyesztett öntözőrendszert kiépíteni, ami 40-50 ezer forintból automatizálható, de ennek híján kézi kapcsolással is tökéletesen működhet a nyári időszakban. A földalatti vízvezetéshez kemény polietilén (KPE) csöveket használjunk, ezek nem nyomódnak össze a föld alatt. A szórófejeket pedig egy rövid lágycső beiktatásával, nyereggel kössük be a fővezetékekre. Ennek lényege, hogy a szórófej, amikor nem működik, a föld alatt van, így könnyen ráléphetünk. Ha a lágycső-kötést közbeiktattuk, akkor az, hajlékony lévén, van némi mozgástere a szórófejnek. Ha közvetlenül a KPE csőbe kötjük a szórófejet, akkor az könnyen kitörik terhelés alatt.
A KPE csöveket nem muszáj túl mélyen a föld alá telepíteni, ha télire kompresszorral teljesen vízteleníteni tudjuk a rendszert a fagykár elkerülése miatt. A sekélyebben lefektetett vezeték előnye, hogy könnyebben javítható, nem kell olyan mélyről kiásni.
A leggyakoribb hibaforrás, ha a rendszert nem a rendelkezésre álló víz nyomásához igazítjuk. Ha kútról szivattyúval, vagy ha vezetékes vízhálózatról öntözünk, akkor is legyünk tisztában a víznyomással, és ezzel összhangban alakítsuk ki a rendszert úgy, hogy az adott víznyomás biztonsággal működtetni tudja a beépített szórófejeket. Minél hosszabb a kiépített hálózat annál nagyobb víznyomás kell a megfelelő üzemeléshez.
Ha már kész a kertünk, és nem akarjuk telepített öntözőrendszer kiépítése miatt feltúrni, akkor is számos lehetőségünk marad még. Rengeteg szórófej közül választhatunk akkor is, ha gumitömlővel szeretnénk az öntözést megoldani. A gumitömlők közül érdemes a csavarodás mentes, és UV stabil típusokat választani, egyesekre a gyártók akár 15-30 év garanciát is vállalnak. A tömlők ára 200-800 Ft/ m között van.
A szóráskép
Akár föld alá telepített, akár földfelszínen tömlőre szerelt szórófejekkel öntözünk, úgy kell azokat megválogatni, hogy az öntözendő területet minél jobban lefedjék szórásképükkel, ahova pedig nem kell jutnia a víznek, oda ne jusson. Amikor ezt megtervezzük, nem csak a terület formáját kell figyelembe vennünk, hanem az olyan nagyméretű növényeket is, amelyek esetleg útját állják a víznek, emiatt a mögöttük lévő területre nem jut az öntözésből elegendő.
A föld alól kiemelkedő szórófejek általában kör alakban szórnak, és 0-360° között fokozatmentesen állíthatjuk be, hogy mekkora körcikknyi területet öntözzenek. Ezek a spray vagy rotoros szórófejek a föld alá vannak beépítve, és csak a víz nyomásának hatására emelkednek ki a talajból öntözéskor. Előnyük, hogy amikor épp nincs rájuk szükség, akkor láthatatlanok. Hátránya az ilyen fixen telepített rendszereknek, hogy pár év alatt egyes növények megnőnek, és ekkor esedékessé válhat a szórófejek áthelyezése, amihez több helyen ásnunk kell.
A felszíni tömlős megoldásoknál a szórófejek már többféle szórásképpel kaphatók. Vannak a négyszög esőztetők, melyek egy négyszög formájú szórásképpel rendelkeznek. Típustól függően egyszerre 25-250 m2 terület öntözésére is alkalmasak - persze ha a víznyomás elegendő ehhez. Egyes változatoknál a szóráskép szélessége és hosszúsága is állítható, másoknál csak az egyik paraméter. Ám ez is elegendő ahhoz, hogy helyes beállítással akár közvetlen a házfal melletti részig öntözzük a gyepet, de a falat ne áztassuk vele.
Általában a házikerti típusoknál, ahol az öntözési szélesség állítható, ott 4-14 méter közötti intervallumban tehetjük ezt meg, a hatótávolságot pedig 1-17 m között adhatjuk meg.
A kör esőztetők szórásképe egy körnek, vagy annak egy körcikkének felel meg. Ezekkel a típusokkal egyszerre akár 450 m2 is öntözhető. A szektorbeállításra vannak változatok, amelyeknél 45o-os léptékben van erre lehetőség, de a nagyobb tudású és nem sokkal drágább szórófejeknél ez is fokozatmentes, azaz 20-360° között bármilyen szögben megadhatjuk az öntözendő terület nagyságát a teljes körön belül.
Öntözőkomputerek
Régebben ezek a készülékek a komoly és drága telepített öntözőrendszerek alkotóelemei voltak, ám ma már 20-30 000 forintért kaphatunk akár vezetékes vízcsapra szerelhető típusokat is. Az öntözőkomputert a vízcsap és a gumitömlő közé szereljük be, a csapot kinyitjuk, ekkortól a készülék a beállított öntözési idő alapján fogja szabályozni, mikor enged, és mikor nem enged vizet a tömlőbe. A készülék előnye, hogy megadhatjuk az öntözések időpontját, és az öntözések idejének hosszát is. Nyári melegben a legjobb a növények szempontjából a kora éjszakai, vagy hajnali öntözés. Az öntözőkomputer használatával akár éjszaka is öntözhetünk a rendszer felügyelete nélkül, vagy bármikorra, akár naponta többszörre is beállíthatunk öntözést, a ki-, és bekapcsolásról e szerkezet fog gondoskodni.
Komolyabb rendszerekhez számos hasznos kiegészítőt szerezhetünk még be. A csöpögtető csövek cserjék, virágágyások öntözésére szolgálnak. Mivel ezek a talajon futnak végig, nem nedvesítik a leveleket, ezért előnyösek növényvédelmi szempontból, hiszen számos kórokozó fertőzése csak nedves növény esetén eredményes.
Csöpögtető csöveket már föld alatti változatban is kaphatunk, ennek főként esztétikai előnye van: nem látjuk a fekete csöveket növényeink között kanyarogni.
Elektromos esőérzékelőt is beiktathatunk a rendszerbe, ami természetes csapadék érzékelésekor leállítja az öntözést, hogy az ne menjen feleslegesen, de tápoldat adagoló készülék is kapcsolható egy öntözőrendszerhez.