A fenti technológiai soron azonban eddig szinte mindig csak ipari méretekben gondolkodtak, egészen kis méretben ugyanis sokkal nehezebb hatékony rendszereket kiépíteni. A német Fraunhofer Intézet és a Cottbusi Műszaki Egyetem azonban most pont ezen dolgozik.
Egy olyan háztartási szélerőmű prototípusát építik, amelynek központi eleme egy teljesen új fejlesztésű, szuperkönnyű anyagokból készült kisméretű szélkerék, amely a kert végébe felállítva már a kisebb földfelszíni levegőmozgásokat is képes úgy hasznosítani, hogy kellő mennyiségű elektromos áram keletkezik.
Ha ezt az áramot a lakás éppen nem használja fel, akkor a szélkerékhez épített berendezés vizet bont vele, és a keletkező hidrogént egy tárolóba teszi. Az eltárolt hidrogént aztán be lehet vezetni akár egy kombinált földgáz-hidrogén kazánba (ilyeneket már gyártanak az ezen a téren piacvezető társaságok), vagyis ki lehet váltani vele a gázszámla egy részét (vagy akár az egészét). A másik felhasználás pedig az, ha a hidrogént egy kis üzemanyagcellában elektromos áram előállítására használják fel.
Mivel a rendszer működése, és az energiaátalakítások miatt a megoldás természetesen jelentős energiavesztéssel jár, a kutatás, és így a gyakorlati megvalósítás kulcskérdése is az alkalmazott anyagok minősége. A kis szélerőművet például teljesen új fejlesztésű anyagokból készítik, és a berendezésekben is alapvetően más mérnöki megoldásokat használnak, mint az az ipari méretű rendszereknél ma már megszokott.
forrás: g7