Baumit hidegburkolati ragasztási rendszerek

2024-03-25 11:34:48 | Módosítva: 2024-03-25 11:37:38

Az utóbbi évtizedekben gyökeresen megváltozott a hidegburkolatok szerepe a belső terek tervezésekor. Míg korábban amolyan „szükséges rossznak” tekintették a fehér csempével burkolt felületeket – mára a konyhák és a fürdőszobák a lakások igényesen kialakított ékkövei lettek.


A homlokzatokhoz hasonlóan a hidegburkolás esetében is egyre fontosabb a rendszerszemlélet, ezért a következőkben a Baumit Baumacol márkanevű hidegburkolati rendszerének elemeit és azok funkcióit tekintjük át.

Burkolatragasztók

A ragasztók kiválasztásánál figyelembe kell venni a burkolólapok anyagát, színét, méretét. További fontos szempont az alapfelület anyaga, tapadása, de a burkolatot érő különféle hatások is nagymértékben meghatározzák, hogy milyen burkolatragasztót kell alkalmazni. Az ebben való eligazodáshoz segítséget jelenthet a ragasztók szabvány szerinti besorolása és jelölése. Nagy segítség ez ahhoz, hogy választani tudjunk a hagyományos beltéri alapragasztók – (pl. Baumit Basic, C1), a greslapok ragasztására alkalmas termékek (pl. Baumit FlexGres, C2 TE) és a fokozott igénybevételekre, nagyméretű lapokhoz, kültérben is használható Baumacol FlexMarmor (C2 TE S1), vagy a fokozott igénybevételekre kifejlesztett Baumacol FlexTreme (C2 TE S2) – kültéri ragasztók széles kínálatából.


A Magyarországon még viszonylag ismeretlen géltechnoló­giával készült Baumacol FlexUni Gel (C2 TE) termékünk legfontosabb újdonsága a változtatható állag. A szokásos vízmennyiséggel való bekeveréskor a ragasztót elsősorban falra történő ragasztáshoz használják, de nagyobb mennyiségű vízzel bekeverve, hígabb konzisztenciával középágyas ragasztóként is alkalmazható nagyméretű lapok fektetéséhez.

Vízszigetelések

A korszerű, kenhető szigetelések feladata a födémek és a falak szerkezetének védelme a belső térben keletkező nedvesség káros hatásától. Ezek a szigetelések olyan gyorsan és tartósan rugalmassá szilárduló anyagok, melyek a szerkezeti rétegek vastagságát csak egy-két milliméterrel növelik meg. A Baumacol Proof beltérben, míg a Baumacol Protect kültérben is használható. A vízszigetelések különleges fajtái az úgynevezett szigetelő- és feszültségmentesítő lemezek (Baumacol AquaSafe termékcsalád), melyek amellett, hogy a kenhető szigetelések szerepét is átvehetik, alkalmasak arra, hogy a burkolatok és az aljzatok eltérő mozgásából adódó feszültségek egy részét felvegyék.



Fugázók és szilikonok

A fugázók (Baumacol PremiumFuge és XL Fuge) olyan színezett, és többnyire cementkötésű habarcsok, melyek változatos színükkel a hidegburkolatok megjelenésének lényeges részei, döntően befolyásolják a burkolat felület esztétikáját. A szilikonok a fugázóhabarcsokkal megegyező színű, tartósan rugalmas anyagok, melyek a sarkokon, éleknél, a különböző csatlakozásoknál és a dilatációk fölött helyettesítik a fugázókat.

Kiegészítő elemek

Mint minden rendszerhez, így a hidegburkolati rendszerekhez is tartoznak különféle kiegészítő elemek, ezek közül a legfontosabbak az alapozók, melyek nedvszívó- (Baumit Grund) vagy nem nedvszívó (Baumit SuperPrimer) alapfelületeken biztosítják a megfelelő és egyenletes tapadást és nedvszívást. A kenhető szigetelésekhez és a feszültségmentesítő lemezekhez pedig több sarokelem (Baumacol ExCorner-, InCorner Plus) és erősítő szalag (Baumacol Strap) segíti a kivitelezést.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Ultravékony kerámia burkolólapok

A korszerű technológiával gyártott Slimtech burkolat új lehetőségeket nyitott meg a kerámia burkolóanyagok között. Ezek a kerámia lapok csak 3, 5mm vastagok és az 1x3 m-es táblaméretük is...


SikaCeram-500 Ceralastic

Egyetlen mondatban elmondjuk, hogy legközelebb miért aSikaCeram-500 Ceralastic vízszigetelő és csemperagasztó habarcsot érdemes választani. Azért, mert legalább 30%–kal gyorsabb a munkavégzés,...