Hőszigetelő festékek, pro és kontra…

2024-05-21 10:56:18 | Módosítva: 2024-05-21 11:09:37

A kerámia nanorészecskéket tartalmazó hőszigetelő festékek a modern építészeti és mérnöki megoldások terén nyújtanak innovatív lehetőségeket. A vélemények egy része szerint az ilyen típusú festékek használata számos előnnyel jár, amelyek között megtalálhatók az energia-megtakarítás, a hőszigetelés javítása, az időjárásnak való ellenállás és a hosszú élettartam. Ne hallgassuk el viszont, hogy ellenkező vélemények is vannak.


Az elv az ún. nanotechnológián alapul

A hőszigetelő festékek közös vonása, hogy nagyon pici, üreges kerámia gömböcskéket tartalmaznak, melyeknek alacsony a hővezető képessége, a hővisszaverő képessége pedig magas. A hőszigetelő/hővédő festékek alapja tehát ezek a kerámia gömbök, ezek teszik lehetővé, hogy a ház klímája kevesebb energiafogyasztás mellett is kellemes legyen. Legalábbis a gyártók szerint ennek köszönhetően kellemesebb hőérzetet biztosítanak a házban, mint a sima festékek. Előnyös tulajdonságai között szokták emlegetni azt is, hogy csökkenti a penészedés kockázatát, illetve hogy bizonyos mértékben mosható felületet képez.

Mikroszkopikus méretű kerámia gömböcskéket (részben vákuumozott üveg-kerámia üreges testeket) tartalmaz, melyek speciális hőtechnikai tulajdonságai révén a festék egy hővisszaverő felületet képez, valamint bizonyos fokig segít a falak kiszárításában. Ennek köszönhetően a termék optimalizálni képes a lefestett szerkezetek hőszigetelő, hővédő képességét.



Az egyik legnagyobb előny tehát, amit a kerámia nanorészecskék hőszigetelő festékkel való használata nyújt, az energia-megtakarítás. A festék különleges tulajdonságai lehetővé teszik a hő hatékonyabb elosztását és megőrzését az épületekben, ami csökkenti a fűtési és hűtési költségeket. A festék a kerámia nanorészecskéknek köszönhetően képes visszaveri a nap sugárzásának egy jelentős részét, csökkentve a hőbehatolást és a belső hőmérsékletet a nyári hónapokban, ugyanakkor télen megőrzi a belső hőt, csökkentve a fűtési költségeket. A kerámia nanorészecskék megakadályozzák a hő átjutását a falon keresztül, és ezzel csökkentik az épületek hőmérséklet-ingadozását, ami komfortosabb környezetet biztosít a bennük élők számára. Az ilyen festékek rendkívül ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben. A festék védőréteget képez az épületek felületén, amely ellenáll a nedvességnek, a hőnek, az UV-sugárzásnak és a szélsőséges hőmérsékleti ingadozásoknak. Ez a tulajdonság hosszabb élettartamot biztosít az épületeknek, csökkenti a karbantartási költségeket és a javítási munkákat.

Létezik kültéri-és beltéri hőszigetelő festék is, így szinte mindenhová használhatjuk. A kültéren is használható festéket a falon kívül felvihetjük akár a cserepekre is, vagy bármilyen más felületre, a beltéri festék pedig nyugodtan használható bármilyen helyiségben, akár a gyerekszobában is. Alapvetően fehér színben lehet megvásárolni, de az anyag színezhető, úgyhogy nem kell kompromisszumot kötni.



A hőszigetelő festékkel kapcsolatban ellenvélemények is vannak. Egyes szakmai, tudományos írások rendszerint cáfolják az anyag hatékonyságát, a kevés elérhető személyes tapasztalat viszont pozitívnak mondható. A kritizálók túlnyomó része nem használta a hőszigetelő festéket, hanem számításokat végzett, vagy tesztekről olvasott. Érdekes kettősség ez, a helyzetet az tudná tisztázni, ha sokkal többen használnák és sokkal nagyobb számú személyes véleményt láthatnánk a festékekkel kapcsolatban. Előfordul, hogy valaminek minden szempontból működnie kellene, mégsem hatékony, ahogy az is, hogy elméletileg nem jó, a gyakorlatban mégis hatásos.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Nedvesség és terhelés?

Egy családi ház valahogy „mindig épül”… Új épület felhúzásánál a lakó boldogan figyeli, ahogy tégláról-téglára emelkedik az álomház, majd lassan megtelnek a belső terek is tartalommal. Jöhet a...


Hővisszanyerős szellőztetés

Egy passzívház fűtése – és hűtése – alapvetően a szellőztetésen keresztül történik. A hőszigetelési követelmények mellett ez a passzívház legfontosabb szempontjai közé tartozik.