A tetőrendszerek és a rendszerelemek számos funkciót betölthetnek. Ismerünk olyanokat, amelyek nélkülözhetetlenek egy szakszerű tető elkészítéséhez, és vannak, amelyekkel a körülmények és személyes igények függvényében érdemes tervezni. A viharállóságot, a biztonságot (pl. hófogást) szolgáló elemek használata alapvető fontosságú, és aki kicsit is előrelátó, már a tervezéskor számol azzal, hogy a tető alkalmas legyen energiatermelő berendezések (napelemek) fogadására is. Egy beépített tetőtér esetében ezeken felül szükséges még a megfelelő hőszigetelést, valamint fokozott vízzáróságot biztosító rendszerelemek használata is.
A tetőrendszer alaptartozékai:
– Vízzáróság,
vízszigetelés, csapadékelvezetés: tetőfólia, ereszcsatorna, kémény- és falszegély.
– Hőszigetelő
anyagok (abban az esetben is nélkülözhetetlen, ha a tetőtér egyben élettér is).
– Átszellőzés:
taréj- és élgerinc kúpalátétek, lezárófésű vagy szellőzőléc, szellőzőszalag,
szellőzőcserép.
– Idomcserepek:
szegélycserép, feles cserép, félnyereg cserép.
– Alapszíntű
hófogás, hófogó kampók.
További rendszerelemek lehetnek még:
– Viharállóság,
biztonság: viharkapocs, felületi hófogás, hófogó rács, biztonsági tetőhorog,
lépcsőfok, tetőjárda, rögzítők.
– Bevilágítás:
fényáteresztő tetőkibúvó ablak, átvilágító cserép.
– Vápa,
vápaszegély, vápalezáró.
– Speciális
tetőkialakításokhoz: alacsony hajlásszögre kifejlesztett tetőcserép és
rendszertartozékai.
Azt, hogy melyik
tetőhöz milyen elemek szükségesek, részben a ház fekvése, földrajzi, regionális
elhelyezkedése, formája és összetettsége határozza meg, valamint hogy a
felújító számára mennyire fontos az energiatakarékosság. A legtöbb
magyarországi gyártó kínálatában már megtalálhatóak különféle kiegészítők.
Alapvető tartozékok
– Tetőfólia: a tető felújítása során is kiemelten fontos a jó minőségű tetőfólia választása. Egy esetleges fóliacsere esetén ugyanis a teljes tetőszerkezetet bontani kell: a héjazatot, a lécezést, a bádogozást, ami hatalmas költséget jelent. A minőségi tetőfólia alkalmazása hosszú távú befektetés.
– Ereszcsatorna: egy strapabíró ereszcsatorna a vízelvezetés hosszú távú megoldása. A piacon találkozhatunk vékony anyagból készült festett alumíniumcsatornákkal, ezekkel szemben érdemes festett, horganyzott acéllemez-csatornát választani. Több gyakorlati előnye is van, például ha a létrát nekitámasztjuk, hogy felmásszunk a tetőre, nem horpad be, de egy jégverés sem okoz benne kárt.
– Hófogók: az ereszre elhelyezett hófogók az 5-6 méteres tetősíkról lecsúszó, nagyobb mennyiségű hóval jellemzően nem bírnak, így az kevésbé biztonságos megoldást jelent. A teljes felületű hófogás lényege, hogy nemcsak az eresz mentén, 2-3 sorban történik a hófogó beépítése, hanem a tető teljes felületére elosztjuk őket, így mindenhol megfogják a lecsúszó havat.
– Kúpalátét: a háztulajdonosok számára kevésbé ismert kúpalátét egy kulcsfontosságú tetőtartozék a kúpcserepek alatt. Kialakítását úgy kell elképzelni, hogy két alumíniumsáv között egy rögzítő- és szellőző sáv húzódik, amely a gerinc szellőzését biztosítja. Azért kell alkalmazni, hogy a kúpcserepek alatt az összevágott tetőcserepek közötti rést lezárják, így itt se kerül be víz, miközben a tető szellőzése biztosított. A kúpalátét akkor jó, ha jól nyújtható, jól ragad és a nagyhullámú tetőcserepeknél is könnyedén alkalmazható.
– Vápa: a tagolt tetőformák kritikus pontja a vápa, avagy két tetősík metszete, amely egy hatalmas vízgyűjtő területként funkcionál. Az esővíz a vápában összefolyva ömlik az ereszcsatornába, így fontos a felület-folytonos, alacsony tetőhajlásszög esetén pedig a süllyesztett kialakítás.
– Átszellőzés: a
tető megfelelő átszellőzése kulcsfontosságú egy jó tető működéséhez. A tető
átszellőzésének több funkciója van, nyáron elsősorban a hőcsillapításban, télen
a páraelvezetésben vesz részt. A tetőre felkerülő tetőfóliát a szarufákkal
párhuzamosan ellenlécekkel kell rögzíteni. Az ellenlécek vastagsága fogja
meghatározni az átszellőzési keresztmetszetet (a tetőléc és a tetőfólia közötti
távolság). A szakmai előírások az 5 cm-es ellenlécet javasolják, de minél
nagyobb a keresztmetszet, annál hatékonyabb az átszellőzés.
Tetőáttöréseknek három típusa van:
1. Helyiségkiszellőző-egységek: párás helyiségek, fürdőszoba és páraelszívó esetében, illetve zárt padlástereknél alkalmazzuk, továbbá a szennyvízcsövek kiszellőztetésére is használható.
2. Antenna-kivezetők: légkábelek, internet- és antennakábel bevezetésére szolgál. Tetőtartóval együtt alkalmazva nagy előnye, hogy nem szükséges az alátéthéjazatot átvágni vagy átszúrni, ugyanis az ellenlécekre kerül fel a tetőtartó, ami az antenna kivezető egységen keresztül töri át a tetőhéjazatot.
3. Füstgázkivezető-egységek: a gázkazán beépítésekor, azzal együtt érdemes a tetőfedőnek is beszerelni a füstgázkivezető-egységet.
Forrás: Bramac