Nem csak a szigetelő, hanem a hőtároló képesség is fontos

Tetőtéri hőszigetelés

2009-08-04 19:16:59 | Módosítva: 2009-08-04 19:29:13

Hogyan szigeteljünk tetőtér beépítéskor? Az igény viszonylag egyszerűen megfogalmazható: Azt szeretnénk, hogy télen kevés energiával és költségért kelljen fűtenünk, nyáron pedig ne legyen túlságosan meleg a tetőtéri lakás, és lehetőleg ezt ne folyamatosan működő klímaberendezéssel kelljen elérni. Ezen kívül fontos persze, hogy a lakásban jó legyen a klíma, és néhány évtized múltán is az maradjon.

A gyakorlatlan építkező először csak azzal szembesül, hogy a komplett szigetelési rendszerekre kapott ajánlatok akár 3-400%-kal is eltérnek egymástól. Akkor most a drágább az négyszer jobban szigetel? És egyáltalán a hideg ellen ugyanúgy kell védekeznünk, mint a nyári meleg ellen?

Az épületek energia tanúsítványa némileg behatárolja a képet. Azt mondja pl., hogy a falazat U értéke legyen mondjuk 0,45, a födémszerkezeté meg 0,25-ös érték. Ha a nyílászárókat is ismeri, akkor ebből az arányból a szigetelési szakember már kiszámítja, hogy az egyenértékű szigeteléshez egy adott anyagból milyen vastag hőszigetelésre van szükség.
Ez a megfontolás azonban csak a hőszigetelés szempontjából visz előre minket, azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora tömeget építünk be a szigetelésbe. Sokszor halljuk azt a kritikát a könnyűszerkezetes épületeknél, hogy télen ugyan könnyű kifűteni, de nyáron nagyon hamar felmelegszik. A célunk az, hogy a tetőtéri lakás mindkét szempontból azonos értékű legyen egy normál falazatú épülettel. A megfelelő hőkapacitást hőtároló tömeg beépítésével tudjuk elérni. De egyben azt is szeretnénk, hogy a nagy fajhőjű tömeg a lehető legkönnyebb legyen, hiszen mégis csak a tetőbe építjük be.

Ezt a sok szempontot bizony nem könnyű kielégíteni. A hazai előírások csak a hőszigetelő képességre vonatkozó adatok mérését és betartását teszik kötelezővé, a fajhő adata rendszerint elmarad. A felhasználónak leginkább arra az adatra kell rákérdezni, ami nincs megadva, mert azt valószínűleg nem is vizsgálták. A szakemberek szerint egy helyiség 1 °C-kal való felfűtéséhez mindössze harmad annyi energia kell, mint ahhoz, hogy ugyanannyival lehűtsük, a fajhő tehát majdnem fontosabb, mint a hőszigetelő képesség.
A jó tetőszerkezet légtechnikailag tömör, ugyanakkor páradiffúz, vagyis a párát átengedi. A páraáteresztési képesség 6x nagyobb legyen kifelé, mint befelé, tehát a párát belülről engedje ki, de a nedvességet kívülről ne engedje be. A szigetelő szerkezetből 6x könnyebben tudjon távozni a pára, mint amennyire bele tud jutni. Ha ez nem így van, akkor a szigetelő rendszerben torlódó párától, víztől a szigetelőanyag tönkre megy, elrothad.

A szigetelő rendszer legbelső eleme valamilyen burkolat, pl. teljesen páradiffúz gipszkarton. A mögött egy szerelővázat kell kialakítanunk, amiben mindenféle vezetékeket tudunk elvezetni anélkül, hogy a szigetelő fóliát megsértenénk. Ez a légrés arra is szolgál, hogy az utána következő belső oldali párafékező fólia közvetlenül ne érintkezzen a burkolattal. A párafékező fólia mérsékli, de nem akadályozza meg a párának a szigetelőanyagba jutását. Fontos, hogy ez a fólia (és a külső-, páraáteresztő fólia is) legalább olyan hosszú élettartamú legyen, mint a szigetelő rendszer többi eleme. Az építtető itt nagy hibát követhet el, ha az olcsó, rossz minőségű fóliát építteti be, amit 5-10 éven belül hatalmas bontási költséggel kell kicseréltetnie.
A belső oldali fólia után következik a rétegrendben maga a szigetelőanyag. Bármelyik szigetelőanyagot is választjuk, a tetőtéri szigeteléstől elvárható 0,25 körüli hővezetési tényezőhöz ma már legalább 15 cm vastag szigetelést kell beépítenünk.

A beépíthető szigetelés vastagságát behatárolja a szarufa vastagsága, tehát ha mondjuk 20 cm-re kívánjuk növelni a szigetelőanyag vastagságát, akkor vagy ennek megfelelő keresztmetszetű szarufát kell választanunk (pl. 10 x 20 cm-es), vagy - ami olcsóbb - egy rászegezett léccel kell megvastagítanunk azt (pl. 10 x 15 cm-es szarufára 5 cm-es léc).
A szigetelés külső oldalára kerül a páraáteresztő fólia, ami a külső nedvességet nem engedi be, de a szigetelőanyagba jutott párát engedi kiszellőzni.
Az építés folyamán elkészül az ácsolat, a szarufákra rákerül a tetőlécezés, belülről pedig rögzítik a páraáteresztő tetőfóliát és az ellenlécezést. A szarufák közeibe kerül maga a szigetelőanyag. A különböző szintetikus szigetelőket egyszerűen beillesztik a gerendák közé, majd erre jön a belső oldali párafékező fólia, és utána a belső burkolat.

A befújható cellulóz anyagú szigetélésnél előre felteszik a belső oldali fóliát, sőt akár a belső borítást is, és a megfelelően tömörített anyagot sűrített levegővel pumpálják be az előre kialakított üregbe. Ez általában belülről történik, de szükség esetén akár kívülről, szarufa közönként egy-egy cserép leemelésével és a külső fólia ideiglenes átlyukasztásával is megoldható. Így teljes folytonos, résmentes szigetelés jön létre. Hulladék gyakorlatilag nincs, mert pontosan a szükséges mennyiséget pumpálják be. A felső fólia és a szigetelés között nincs hézag, a szigetelőanyag teljesen kitölti a fóliák közötti teret.

A szintetikus szigetelőanyagoknál a szigetelés és a felső fólia között régebben szellőző rést biztosítottak (ún. kétszeres szellőzés), és ennek a technológiának megfelelően más fajta, teljesen záró tetőfóliát alkalmaztak. Ez nem engedi kiszellőzni a szigetelőanyagba jutó párát, és ezzel tönkre teszi magát a szigetelőanyagot. E helyett ma már tetőtér beépítésnél nem használják a kétszeres szellőzést, viszont a szigetelés külső oldalára páraáteresztő fólia kerül.

Hőszigetelők tetőtér-beépítéshez

A választási lehetőségeink felsorolásszerűen; papír (cellulóz) anyagú szigetelés, poliuretán (PU), szálas szerkezetű üveggyapot vagy kőzetgyapot, illetve páradiffúz sztirolhab (EPS vagy XPS).
A hagyományos hőszigetelő anyagok közül talán a poliuretánok bírnak a legjobb hőszigetelő képességgel, hővezetési tényezőjük (lambda) 0,23-0,26 W/mK körül van. Hővezetési tényező értékében a szálas szigetelők és a cellulóz anyagúak nagyjából hasonlóak (kb. 0,39-0,40 W/mK). A papír anyagú Thermofloc még az engedélyezet legnagyobb tömörítés és a legnagyobb vízfelvétel mellett is kell hogy tudja ezt az értéket. Azonos vastagság beépítésénél a cellulóz anyagú szigeteléssel kb. 25% fűtési költségmegtakarítást lehet elérni.
Bár a különböző sztirol szigetelők elsősorban beton felületek, betonpanelek szigeteléséhez lettek kifejlesztve, és gyakran használják más homlokzatszigeteléseknél is, a tetőtéri szigeteléseknél is előkerülnek. Erre azonban nem ideális anyagok, mert a fajhőjük viszonylag alacsony; negyed-ötöd annyi, mint a cellulóz alapanyagú szigetelőké. Ugyanakkor ma már léteznek ún. diffúzió-nyitott sztirol habok is, melyek a pára-áteresztési problémákat már megoldják.
Hőtároló képességben jóval nagyobbak a különbségek. Míg a papír anyagú szigetelés közel 2000 J/kg hőkapacitású, ugyanez az érték üveggyapotnál, kőzetgyapotnál 800 körül, a többi szintetikus szigetelőanyagnál mindössze 300 körül van. A tetőtéri lakás nyári felmelegedése szempontjából tehát egyértelműen a cellulóz alapanyagú szigetelés a legoptimálisabb.

www.thermoflocinfo.hu
8086 Felcsút, Szári u. 28.
Telefon/fax: (36-22) 253-953
Email: thermofloc@gmail.com

 

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Belső hőszigetelés tapétával

Az tagadhatatlan, hogy az épületek hőszigetelését hathatósan csak külső szigetelő réteg falra erősítésével lehet megoldani. Ez azonban jelentős beruházás, és nem is mindig megoldható, pl. egy...


Hőszigetelés eligazító: homlokzati szigetelések

A megfelelő hőszigetelőanyagok kiválasztása nemcsak az energiahatékonysággal, hanem a csökkenő fűtési, illetve hűtési költséggel is egyet jelent. A homlokzati hőszigetelés központi elemei a...