Téli betonozás

2017-10-30 07:32:29 | Módosítva: 2017-10-30 22:22:25

A tél beköszöntével nem állhatnak meg a betonozást igénylő munkálatok, de a megfelelő körültekintéssel és előkészülettel biztosíthatjuk, hogy az eredmény mindig tökéletes legyen, ebben nyújtunk most egy kis segítséget az alábbi tanácsokkal.


A beton készítése szempontjából azt az időjárást tekintjük hidegnek, amikor a levegő hőmérsékletének átlaga tartósan (legalább 3 napon át) legfeljebb +15 °C. Az október közepétől április közepéig tartó időszakban végzett betonozási munkák esetén nagy valószínűséggel számíthatunk hideg időjárásra, és erre fel kell készülnünk. Mielőtt betonoznánk, a meteorológiai előrejelzés alapján határozzuk meg a várható környezeti hőmérsékletet a beton keverésének, bedolgozásának és szilárdulásának időtartamára. Alacsony betonhőmérsékleten jelentősen csökken a kezdőszilárdság, és kisebb mértékben a végszilárdság (90 nap) is, ezért mindenképp tartsuk be az előírt technológiai utasításokat.

Alapanyagok kiválasztása

Cement: a beton készítéséhez hideg időben a kis kötéshőjű cementek kivételével az MSZ EN 197-1:2011 szabvány szerinti valamennyi portlandcement, összetett portlandcement és CEM III/A jelű nagy kezdőszilárdságú (R) kohósalakcement felhasználható. A betonok általában akkor tehetők ki a hideg vagy fagy hatásának, ha már elérték a tervezett 28 napos nyomószilárdság 40%-át.

A CRH Extracem cement kiváló választás hideg időben, mivel téli betonozás esetén a kritikus szilárdság gyorsabb elérése miatt kisebb a téliesítés költsége.


Adalékanyag: a beton készítéséhez bármilyen, a szokványos betonokhoz vagy könnyű-, illetve nehézbetonokhoz használatos adalékanyag megfelel.

Adalékszer: vasbetonszerkezetek készítésekor adalékszerként képlékenyítő, folyósító, fagyásgátló (szilárdulás- vagy kötésgyorsító) és légbuborékképző adalékszerek egyaránt felhasználhatók, amennyiben nincs kötéskésleltető mellékhatásuk, és nem tartalmaznak kloridot. Vasalás nélküli betonszerkezeteket klorid tartalmú fagyásgátló adalékszerrel is lehet készíteni. Ha nem transzportbetont használunk, akkor a szükséges mennyiséget előkísérlettel vagy próbakeveréssel javasolt meghatározni.

A beton készítése

Hideg időjárás esetén az alábbiak szerint javasolt eljárni:

  • Az alapanyagokat (cement, adalékanyag, víz, adalékszer, kiegészítő anyag, acélbetét) meg kell óvni a kihűléstől.
  • Amennyiben ez nem lehetséges, akkor a frissbeton hőmérsékletét kell megnövelni a hozzáadott víz és/vagy az adalékanyag melegítésével.
  • A beton cementtartalmát érdemes megnövelni, hogy a keverék földnedves konzisztencia mellett telített, folyós konzisztencia mellet pedig cementpéppel túltelített legyen.
  • A víz-cement tényezőt csökkenteni kell folyósítószer alkalmazásával (a fagy kevésbé veszélyezteti a kevesebb többletvizet tartalmazó betont).
  • Idejében gondoskodni kell fagyásgátló (kötésgyorsító/szilárdulásgyorsító) adalékszerről.
  • A szerkezeti részt vagy az egész építményt védeni kell a hőveszteség és a léghuzat ellen.
  • A megkevert betont a lehető leggyorsabban a zsaluzatba kell juttatni, hogy szállítás közben a beton hőmérséklete ne csökkenjen.
  • A zsaluzatot célszerű hőszigeteléssel ellátni, illetve a szabad felületeket a tömítés elhelyezése után jó hőszigetelő anyaggal (pl. polisztirol paplannal) meg kell védeni a lehűléstől.
  • Fel kell készülni a bedolgozott frissbeton melegítésére (pl. gőzölés, fűtés meleg levegővel, zsaluzat melegítése infralámpákkal).
  • Ha tartósan nagy hideg várható, akkor az egész munkaterületet körül kell burkolni vagy le kell fedni.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hőszigetelő könnyűbeton készítése házilagosan

Akit vonz a hobby építészet és kivitelezés, annak figyelmébe ajánlunk egy rendkívül széles körben alkalmazható hőszigetelő termékcsaládot. Olyan polisztirol adalékú hőszigetelő anyagról van szó,...


Tíz gyakorlati jótanács betonozóknak

Nemrég egy ismerősöm építkezni kezdett, ami családi házra vágyó, vagy azzal már rendelkező dolgos és bátor embereknél egyáltalán nem szokatlan. Természetesen a háznak betonigénye is volt, hiszen ha...