Ez év márciusától a Junkers fűtéstechnológiai márka Bosch márkanéven jelenik meg Magyarországon. A névváltás célja a piacon való jelenlét erősítése valamint az energia-hatékony fűtési és melegvíz-készítési termékkínálat bővítése. Az új termékportfolió középpontjában 2010-től hangsúlyosan a kondenzációs technológián alapuló gáztakarékos megoldások és a megújuló energiaforrásokkal kombinálható rendszerek állnak.
Egy korszerű fűtési rendszerben energiatakarékos kondenzációs gázkazánt, külső hőmérséklet függvényében működő fűtés-szabályozást és a használati melegvíz-készítésre rásegítő napkollektoros rendszert alkalmazva érhető el a legoptimálisabban az energia-megtakarítás. Ez a mai legkorszerűbb technika, mégis már sokak számára elérhető
Megelőző szolár-optimalizálás
Napjainkban egy kondenzációs kazán és egy napkollektoros rendszer kombinációja az általános megoldás a fűtési rendszerek modernizálására és új építésekre egyaránt. A Bosch szabadalmaztatott fűtési szabályozója a napkollektoros rendszerek optimalizálásával egyértelműen több napenergiát használ a melegvíz-készítéséhez. Ez még hatékonyabb együttműködést tesz lehetővé az összes rendszerhez tartozó egység - az újgenerációs falikazánok, a szolár-optimalizációval rendelkező új szabályozók, a tárolók új sorozata és a bevált napkollektorok - között.
Az új szabályozók pro-aktív, azaz megelőző szolár-optimalizációjának köszönhetően, további 15% energia takarítható meg a melegvíz-készítés során. További megtakarítási lehetőséget nyújt a szolár-optimalizálásra képes szabályzó második új funkciója - a passzív szolár optimalizáció. Mivel a szabályozó számításba veszi, hogy a szobák átmenetileg a közvetlen napsütés által is fűtöttek, így az éves fűtési energiaszükséglet további 5%-kal csökkenthető.
Amint az új fali gázkazán és a napkollektorok működnek, a szabályozó adatokat kezd gyűjteni a helyi időjárási profilról. Ha pl. reggel süt a nap, a szabályozó felismeri, hogy a napkollektor hőmérséklete emelkedik és kiszámolja az aktuális szolár teljesítményt. Ezt az értéket összehasonlítja a korábban elmentett adatokkal. A szabályozó kiszámolja azt a valószínű napenergia teljesítményt, amely a használati melegvíz felfűtéséhez szükséges. Ha ez a valószínűsíthető szolár nyereség kellően nagy, a kazán nem az eredetileg beállított hőmérsékletig (pl. 55 °C-ig) fűti fel a tárolót, hanem egy alacsonyabb hőmérsékletig, amely akár 20 °C-kal is alacsonyabb lehet. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos napkollektoros rendszerekhez képest a kazánnal nem fűtjük fel a szolár tároló felső részét, és így a napkollektorok több hőenergiát tudnak a tárolóba juttatni. A melegvíz-tároló hőmérséklete nemcsak a fűtőkazán számára beállított, pl. 55°C-ig eshet vissza, hanem egy egyedileg beállított alacsonyabb értékig, minimum 40 °C-ig anélkül, hogy a kazán bekapcsolna és ráfűtene a melegvíz-tárolóra.
Ha a ház lakói megnyitnak egy melegvíz csapot, a fűtési rendszer készenléti állapotba kerül anélkül, hogy azonnal indulna. Így a tárolóban lévő víz azonnal a napenergiával fűthető. Az optimalizálási folyamat eredménye, hogy a melegvíz-készítés ténylegesen több napenergiát használ, mint a hagyományos kondenzációs kazán és napkollektoros rendszerek.
Passzív szolár-optimalizáció
A napkollektoros rendszer érzékelőjének köszönhetően az új Bosch szabályozó azt is "tudja", amikor a ház déli oldalán lévő szobák kiegészítő fűtést kapnak a direkt napsütésből. Ebben az esetben csökkenti az előremenő fűtési hőmérsékletet annak érdekében, hogy a szoba hőmérséklete ne legyen túlfűtött. A hagyományos - külső hőmérséklet függvényében szabályozott - fűtési rendszerek csak az épület északi oldalán elhelyezett érzékelő hőmérsékletét veszik figyelembe, mint referencia pontot a fűtés szabályozásához. A passzív szolár-optimalizáció tehát úgy befolyásolja a fűtési teljesítményt, hogy a napkollektoros rendszerünk "csak" a használati melegvíz-készítést szolgálja, de eközben adatot szolgáltat a napsütésről.
A Bosch jelenlegi készülék választékából a Bosch Heatronic III.(tm) elektronikával rendelkező kondenzációs kazánok (Condens 3000W, Condens 7000W, Condens 7000WT) és nem-kondenzációs készülékek (Gaz 7000W és Gaz 7000WT) alkalmazhatóak az újgenerációs szabályozókkal. A szabályozók között szobatermosztát (FR 100, FR 110), és külső hőmérséklet függvényében működő - időjárás-követő - szabályozó (FW 100, FW 200) is található. A pro-aktív optimalizáció mind a szobatermosztátok, mind a külső hőmérséklet függvényében működő szabályozók esetében elérhető funkció. A fűtési energia megtakarításban szerepet játszó passzív optimalizáció csak a külső hőmérséklet függvényében működő szabályozóknál érhető el. Természetesen a legtakarékosabb megoldás a napkollektoros rendszer mellett egy kondenzációs kazánból és egy külső hőmérséklet függvényében működő szolárkompatibilis szabályozóból áll.
A szolár-optimalizálásra képes szabályzó rendszer új építésű és felújított lakásoknál egyaránt a lakástulajdonosnak sok pénzt takarít meg. Szerelők részére további előny, hogy az újgenerációs kondenzációs kazán és a napkollektoros rendszer könnyen telepíthető, a szabályozó automatikusan felismeri az összes rendszerelemet, amikor az beépítésre kerül - nincs időveszteség és a fűtési számla azonnal csökken.
Ne felejtsük,2009 január 1-től új építés esetén energia-tanúsítványt kell készíttetni! Az energiafelhasználás szerint a tanúsítvány egy skálán energetikai osztályokba sorolja az ingatlanokat. A skála a leghatékonyabb "A+" kategóriától a legkedvezőtlenebb "I" kategóriáig osztályoz. A "C" kategória az, amelyik éppen megfelel a jogszabályban leírt energetikai követelményeknek. A bemutatott Bosch technológia segítheti a legmagasabb besorolás elérését!