A fakapuk váza legtöbbször egymásba eresztett csapozással összeállított két vízszintes hevederdeszka, amelyet egy vagy két átlós támheveder, ún. andráskereszt kapcsol össze. Igazán masszív szerkezetet csak az egymásba eresztetten összeállított darabok alkotnak. Sőt, egyes esetekben - főként nagyobb kapuknál - az átlós merevítések zártszelvényű acélidomokból is készülhetnek. Magasabb kapuknál pedig eggyel több vízszintes heveder beépítésével növelhető a kapuszárny szilárdsága. A ferde hevederek lehetőleg mindig a pánt irányából támasszák meg a vázat és egyben magát a kaput.
A retesz, illetve a zár is lehetőleg egy vízszintes hevederre kerüljön a hosszú szárú, galván bevonatú kapupántokkal együtt. Ezek a barkácsáruházakban is beszerezhető szerelvények. A nagyobb terhelésre alkalmas és különböző anyagból épített oszlopokra erősíthető kapupántokat azonban főként a kaputehnikai cégektől lehet beszerezni. Kiválasztásukkor a kapu súlyához és az oszlop anyagához igazodva járjunk el. A pántok minden esetben súlyos terhelésnek vannak kitéve, és ezt az oszlopnak is el kell viselnie. Ezért ha szükséges az új kapu mellé támaszként megfelelően stabil kapuoszlopok is szükségesek.
A szilárd vázra azután egyszerű, igény szerinti hézagokkal, vagy anélkül felerősített, simára csiszolt és alaposan felületkezelt lécek, deszkák sora alkothatja a kapu "testét". Ezek a kapu jellegét is megadják, és a felső élük alakra vágásával ez a hatás még fokozható is.
Ezek egyszerű szerkezetek, azonban elég változatossá tehető a formájuk. A lécezés vízszintes irányú is lehet, ritkításukkal a kapu súlya, és ezáltal a pántok, a váz és az oszlop terhelése is csökkenthető. Ez különösen az alacsony és széles, két szárnyú kapuknál ajánlott.
Az egyes elemek felerősítéséhez többnyire galván bevonatú facsavarokat, illetve kapupánt csavarokat célszerű használni. A facsavarokat természetesen lehetőleg a vázelemek felöl érdemes behajtani, a kapupánt csavarok fejei a kapu külső felületére kerüljenek, a belül levő anyák alá pedig mindig tegyünk alátét is.
Az igényesebb kivitelű, masszív szerkezetű kapuk kivitelezése már a legtöbb esetben komoly szakértelmet és természetesen gondos megmunkálást igényel. A váz és a burkolat elemei ezeknél különféle méretű faanyagokat, egymásba eresztett csapozást és pontos illesztéseket igényelnek. A lecsiszolt és megfelelően felületkezelt alkatrészek összeragasztáshoz természetesen vízálló kötést biztosító ragasztó szükséges. Az összeállított, a sarkokon derékszögbe állított kaput a ragasztó kötése idejére hevederekkel szorosan össze kell húzatni. Az utólagos felületfinomítások ugyanis nehezen kivitelezhetők, és az utólagos felületkezelés nem ad minden felületen kellő védelmet, ami a későbbiek folyamán vetemedéseket vagy egyéb szerkezeti meghibásodásokat okozhat.
Az igazán méretes és még ívelt formadarabokat is tartalmazó kapuk kivitelezését jobb asztalosra bízni, mert ezeknek a kialakításához nemcsak komoly szakértelem, de megfelelő műhely és szerszámozottság is szükséges. Az így elkészült kapu viszont garantáltan minőségi és attraktív kivitelű lesz.