A megvalósítás olyan kertes házaknál lehet optimális, ahol a kollektor az épület mellett, annak közelében, megfelelő védettségben (törés elleni védelem, pl. focilabda, kerékpárral nekihajtás stb.), és optimális, vagy ahhoz közeli tájolással elhelyezhető. Fontos működési feltétel, hogy meglegyen a gravitációs szintkülönbség (Hg) kollektorunk vízgyűjtő pontja és a meglevő, pl. villamos bojlerünk között. Amennyiben az előzetes felmérés és tervezés során erről meggyőződtünk, kezdődhet az anyagbeszerzés és kivitelezés.
Tételek, amit megspórolunk
– Keringető szivattyú.
– Soláris vezérlő.
– Tágulási tartály.
Ezek elmaradása anyag és beépítési költséget illetően 150-210 ezer forint megtakarítást eredményeznek. További megtakarítást jelent, hogy a meglevő villamos bojlert, mint solár tárolót használjuk.
Amit meg kell vásárolnunk
– Réz vagy inox csövezés solar szigeteléssel 1/2” mértben, réz fittingek.
– Napkollektor (20 csöves).
Ezek együttes költsége: 180-200 ezer forint.A napkollektor benne van az ivóvíz hálózatban úgy, hogy egy hurkot alkot a bojler körül. Felállításnál ügyeljünk arra, hogy a kollektor gyűjtőjének 2-4% emelkedése legyen a meleg oldal felé. A hideg oldalba egy szabályozó szűkítőt építünk. Ennek feladata, hogy melegvíz használatakor biztosítsa a bojler melegvíz készletének használatát, és gátolja a kollektoron keresztül az ún. bypass kör kialakulását.
Téli fagyveszélyes időszakban 5-10 W teljesítményű villamos védőfűtést kapcsoltatunk a kollektor gyűjtőjében, vagy fagycsapon keresztül leengedjük a vizet. Eredményként professzionális HMV rendszert kaptunk extra alacsony áron.
Berke István
okl. gépészmérnök
www.hungarosolar.hu