Körtemplomok
A körtemplom (rotunda), vagy kerektemplom a centrális alaprajzú templomépületek hagyományos típusa, amelyek alaprajza többé-kevésbé kör alakú. Körtemplomokat általában a római Pantheonra vezetik vissza. A rotundáknak történelmi és építészeti értékük igen jelentős, mert széles körben elterjedtek Közép-Európában. A rotundák leggyakoribb mérete a 6-9 méter közötti átmérő Az épület gyakran rendelkezik kupolával. A rotunda világi célú épület vagy helyiség is lehet.
Kis, kör alapterületű hordóházak
A hordóházak lehetnek állók, vagy fekvő helyzetűek, a közös bennük a hordó forma. Alapterületük többnyire kicsi, így főként hétvégi háznak alkalmasak a tavasztól őszig terjedő időszakban, amikor az idő nagy részét a szabadban lehet tölteni. Ez azért fontos, mert ezek alapterülete kicsi, így gyakorlatilag csak olyan berendezéssel rendelkeznek, aminek muszáj fedél alatt lennie. Belső terük nagy részét így a háló foglalja el, bár némi kreativitással ennél jóval több funkció beléjük illeszthető.
Komolyabb épületek, kör alapterületen
A Radler építésziroda által tervezett ház esetén a megrendelő kérése volt, hogy kör alaprajzú legyen, és lehetőség szerint minél több, akár kisebb szoba kerüljön kialakításra. Lényeges volt, hogy legyen minél nagyobb a nappali-étkező-konyha tér. Az oldalhatáros beépítés miatt az észak-nyugati oldalra került a kamra, a gépészeti helyiség, valamint a nappalaiban a feljárat. Az utca felé két szoba valamint egy fürdő található. A bejárat az oldalkert felől kapott helyet. Az előtér után egy kör alaprajzú hallból nyílnak az előbb említett helyiségek. A nappali nagy része fölött nincs födém, így itt egy, a nagy alaprajzhoz illeszkedő nagyobb, változó belmagasságú tér alakult ki. Innen a tetőtérbe egy húzott karú lépcsőn jutunk fel. A lépcső tetején egy szintén kör alaprajzú galéria fogad, ahonnan négy szoba, egy gardrób és egy fürdő nyílik.