Az igazi Loft jellemzője, hogy a közösségi terek, egyetlen osztatlan térben helyezkednek el, csak az intim és illemhelyeket határolják külön válaszfalak (régebben még azokat sem), így egy egybefüggő, áramló tér áll rendelkezésünkre, hogy a nyers téglafalakat, az itt-ott belógó beton gerendákat, az eltüntetni nem kívánt gépészetet szabadon hagyva, kihasználva, sőt kiemelve művészi luxust alkossunk.
Mi, tervezők, designerek a Loftban igazán szabadon engedhetjük a fantáziánkat. Társtervezőként az Otti Manufactura Kft-vel több Loft Projekten is dolgoztunk/dolgozunk. Nagy szakértelemmel, megfelelő tapasztalattal, és szakemberekkel rendelkeznek a látszóbeton tárgyak gyártása terén, melyek elengedhetetlen alkotóelemei ennek az irányzatnak. És igen. A Loft szinte kötelező elemei a nyersen hagyott beton oszlopok, beton padlók, téglafalak.
Egy közös munkánk során, az Otti Maufacturánál kérdezősködtem, kíváncsi voltam, mit gondolnak erről a témáról. Bojtorné Füredi Katalin tervezőtől a következőt kérdeztem:
Nem gondolod, hogy a sok beton felület, vagy tárgy jelenléte egy térben túlságosan rideg hatást kelt?
Katalin válasza a következő volt: „Az építési technológiák fejlődése megteremtette annak a lehetőségét, hogy ebből az anyagból különlegesen magas minőségű belsőépítészeti felületeket, burkolatokat, dizájnbútorokat, tárgyakat lehessen létrehozni. Ha megfelelő módon kombináljuk, például fával, üveggel – gondolok itt üveg mosdóra, visszacsiszolt fa felületekre stb. –, akkor ezzel kicsit puhítjuk az összhatást.”
Vas Éva tervező
kollégámtól azt kérdeztem, hogy véleménye szerint a magyarországi Loft lakások
is hasonlóak New York-i társaikhoz?
Válasza: „Koránt sem. Amerikai kollégáinknak rengeteg ilyen épület áll rendelkezésére, ám hazánkban ezek a csarnoképületek lebontásra kerültek, így sokkal kevesebb átalakításra váró ipari terünk maradt. Mi tulajdonképpen a Loft egy „finomabb” változatát használjuk. Inkább Loft stílusjegyeket csempészünk egy-egy étterembe, lakásba, kissé eklektikus hatással. Így nem érződnek hátránynak a 4-5 méteres belmagasságok, és hatalmas ablakok hiánya sem. Nagyobb hangsúlyt fektetünk a felületekre, mint például a betonelemekre, vagy betonhatású, fuga nélkül elhelyezett burkolatokra, látszó téglafalakra. Meglévőnek, réginek tűnő tégla felületeket bárhol létrehozhatunk, van is erre a célra gyártott téglaszelet és téglasarok elemünk.”
Természetesen nem hagyhattam ki a kérdés áradatból a tulajdonost, tervezőt sem, Hoffer Ottót, aki igazán szereti a kihívást jelentő megoldásokat.
Ottó, szerinted
mi az az extra, különleges tárgy, felület, kiegészítő, bútor, ami még belefér
ebbe, a hazánkban „Loft stílusnak” nevezett téralkotásba?
„Mivel a Loft egy ragadványnév, nem stílus, így valódi arculatát ma készen kapjuk „nyugatról”, mint oly’ sok mindent. Szinte azt mondhatjuk; hogy vannak elengedhetetlen karakterjegyek, amelyekkel nem lőhetünk mellé. Indusztriális koptatott betonpadló, szürke struktúrfalak, itt-ott omladozó téglafelület, hidegen sajtolt gyárablakok, kontrasztos világítás stb. Ez most kissé cinikusnak hangzik, de azért, mert így is van!
A szabad gondolkodást legtöbbször a konzervatívnak mondható hazai megrendelők korlátozzák, mert a dizájn hagyománya csak pár évre tekint vissza. Nem lesz mindig így, mert ennek a szemléletnek is meglesz a kultúrája. Hiszen a szemlélet is nyugatról jön!
Mindenesetre, ha az Otti csapat ma segíteni tud a Loft térben gondolkodó tervezőnek, vagy az otthonszépítőknek, akkor az a látszóbeton tárgyak megalkotásában, rusztikus, és modern betonelemek gyártásában, burkolatokban és „kenhető betonfelületek” kialakításában valósulhat meg leginkább. Mindennek eredője nálunk a kreatív gondolkodás, és szakszerű tervezői munka.
Ezen produkciók helyszíni kivitelezése elengedhetetlen feltétele az élmény tökéletes megvalósulásának, így hát ebben is számíthatnak ránk!”
Kijelenthetjük tehát, hogy a Loft nem csupán egy belsőépítészeti irányzat, és nem is szükségmegoldás, mint az 1960-as években volt. A Loft mára már életstílus, filozófia, innováció, szabályokat felrúgó művészet, és luxus.
Lovász Viktória (építész-technikus, lakberendező)