Esztétikum kontra funkcionalitás a tetőfedésben

2016-06-06 12:00:57 | Módosítva: 2016-06-06 12:01:24

A megváltozott Családi Otthonteremtési Kedvezmény hatására sokan fognak házépítésbe, felújításba, jelentősen befolyásolva ezzel a következő évek családi kiadásait. Elsősorban az esztétikumot tartjuk lényeges szempontnak, pedig hosszú távon milliókat spórolhatunk a megfelelő anyagok, például a tetőfedőanyagok kiválasztásával.


Tényleg választani kell?

Az építkezők, felújítók ma az olyan trendi stílusokat követik, mint a minimalista, vagy a délvidéki, de sokan képzelik el álmaik házát inkább több stílusjegy kombinációjából. A házunk, a tetőnk is rólunk beszél, a stílusunkat tükrözi, azt viszont már kevesebbszer tudjuk, az otthonunk megfelelő védelmében mit is kell nyújtania egy tetőnek.

Míg évtizedekkel ezelőtt elsősorban a sötétbarna, hullámos fedőanyagok voltak a legkeresettebbek, mára ebben a szektorban is megváltozott a divat. Az elmúlt három-négy évben ugyanis a modern, minimalista építészeti trendeket a sík, egyenes vonalú felületek és a sötét, például az ébenfekete fedőanyagok jellemzik, a továbbra is népszerű vörös cserepek mellett. A fedőanyagok terén is le kell azonban követni ezt az ízlésbeli változást, hiszen minél laposabb a tető, a víz annál nehezebben folyik le róla, a szél pedig könnyebben visszafújja a tetőcserepek rései közé a csapadékot. A hagyományos cserepek erre nem alkalmasak. Létezik már külön erre a hajlásszögre fejlesztett technológia, az úgynevezett 7° tetőrendszer, ezek felhelyezése viszont speciális tudást igényel.

Továbbra is az esztétikum az, amely meghatározza a vásárlásokat, hiszen a felújítók, vagy az építkezők laikusok, ezért nem tudják eldönteni, mit várhatnak el egy tetőtől. Fontosnak tartják, hogy a tető illeszkedjen a házhoz, így először a mintákat, a színeket, a formákat nézik meg, csak azután vizsgálják meg a felület minőségét is. A saját egyedi stílusunkat megtartva fontos, hogy esztétikailag illeszkedjünk abba a miliőbe, ami körülveszi az otthonunkat, ezért érdemes figyelembe venni az épített környezet adottságait. Ezt sok esetben építési előírások, helyi jogszabályok is megkötik. Ugyanakkor vidéken és a városban is jellemző a stílusok keveredése, így ez az összehangolás könnyen megoldható.


Fontos, hogy a különböző divatirányzatok mellett hangsúlyos szerephez jusson a funkcionalitás, hiszen hiába szép a tetőnk, ha nem nyújt megfelelő védelmet számunkra. Ezért érdemes szakember segítségét kérni, hiszen ő olyan szempontokra is felhívja a figyelmet, mint a megbízhatóság, tartósság, biztonság, fagy- és viharállóság, amik hosszabb távon sokkal fontosabbak a látványnál.

A földrajzi elhelyezkedés és tájolás nagymértékben meghatározza, milyen fedőanyag típusra és kiegészítőkre van szükségünk. Más típusú tető kialakítást kell követni egy sűrűn és más egy gyéren lakott vidéken, akárcsak egy Balaton-parti településen, vagy hegyvidéken. De az sem mindegy, mennyire szélvédett területen áll az ingatlanunk, illetve milyen magasan helyezkedik el a tengerszinthez képest.

Ahogy az autó sem csak üres kasztni, a tető is több mint cserép. Az egyre extrémebb időjárási viszonyok miatt, illetve azért, mert a tető sok esetben beépített élettér, fontos, hogy ennek megfelelően tető kiegészítőkben, úgynevezett rendszerelemek használatában – hőszigetelés, vízzáróság, vízszigetelés, viharkapocs, átszellőzés – is gondolkodjunk és kérjük ki szakember véleményét.

Mit tegyünk vásárlás előtt?

– A cserepek minősége között sokszor szabad szemmel nem lehet különbséget tenni, ezért tájékozódjunk az internetről, prospektusokból, mit várhatunk egy tetőtől, illetve melyik gyártó mit nyújt.

– Állítsunk fel fontossági sorrendet és döntsük el, ár-érték arányban hogyan járunk a legjobban rövid-, illetve hosszú távon.

– Nézzük meg, ki, mennyi garanciát nyújt és főleg milyen feltételek mellett. A legtöbb gyártó csak a cserépre ad garanciát, viszont fontos, hogy mindez vonatkozzon a tetőhöz kapcsolódó rendszerelemekre is, illetve meghibásodás esetén a munkadíjat is megtérítsék, ne csak az anyagköltséget.

– Kérjük tetőfedő szakember segítségét abban, milyen alapvető rendszerelemek szükségesek a saját ház adottságait figyelembe véve egy tartós és biztonságos tetőhöz. A termékek sokfélesége miatt érdemes a gyártó javaslatait is meghallgatni.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Fa be-építészet

A faanyagokat nagyon sokféleképpen használják az építészetben, mind szerkezeti, mind burkolóelemként, de dekorációs céllal is. Hazánkban sajnos még nem divat, ám érdemes lenne elterjeszteni azt...


Tetőfedés

Házunk egyediségét - akár művészi kompozícióként is - erőteljesen meghatározza a tető. Az építkezésnél nagy hangsúlyt fektetünk a színekre, a formákra, de ne engedjük, hogy esztétikai...