Trapézlemezek

2015-07-02 09:13:00 | Módosítva: 2015-07-02 09:21:09

A különféle ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi és lakossági (pl. garázs, műhely, kerítés) használatra kialakított épületek hagyományos, közkedvelt, könnyűszerkezetes burkolóanyaga az acél alapanyagú trapézlemez. A vékony lemezből különböző szelvényméretekkel gyártott nagytáblás elemek kis súlyuk, és sokoldalú használhatóságuk miatt ideális burkoló és fedőanyagok, amelyekkel rövid idő alatt nagy felületek fedhetők be, illetve burkolhatók be. A fedőanyagok jellemzőik azonban nem egyformák, ami jelentősen befolyásolja az adott épületnél megfelelő különféle gyártmány változatok kiválasztását.


Jellegzetes különbözőségek

Épületszerkezeti alkalmazásuk tekintetében azonban lényeges, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni. A különféle gyártók termékei között ugyanis több műszaki és funkcionális szempontot is ajánlott megvizsgálni a trapézlemezek kiválasztásakor, amelyek ránézésre ugyan nem mindig láthatók, mégis jelentős hatással lehetnek az épület megfelelő funkcióinak megfelelőségére a tartósság és minőségi elvárások tekintetében. E különbségek csak szemrevételezéssel nem, vagy alig észrevehetők, mégis meghatározók. A trapézlemezekről azt azonban mindenképen tudni kell, hogy bármilyen gyártmányú lemezről is van szó, műszaki jellemzőiket európai szabvány határozza meg, és CE- jelöléssel kerülhetnek csak forgalomba. Ebből adódóan a legtöbb műszaki paraméterüket tekintve egyértelmű az összehasonlítási alap. Ám más tulajdonságaik is fontosak a felhasználás alkalmassága tekintetében.



A trapézlemezek teherbírása általánosságban az alapanyagként használt acél szilárdsági osztálya és a szelvényméreteik alapján az Eurocode statikai szabványok szerint számítható. A gyártók e tekintetben különféle információs és tervezői segédlettel is segítik az adott lemezek alkalmazását az alapvető keresztmetszeti jellemzők és a terhelhetőségi táblázatok megadásával, és esetleges tervezői szoftverek közreadásával. Például az önhordó tetőhéjazatok lépésállóságára laboratóriumi vizsgálatok is vannak, amelyekkel meghatározható pl. a koncentrált terhelés esetén alkalmazható legnagyobb fesztáv, és az tartószerkezet kialakítása is. Ez leginkább a szerelés és a karbantartás során szükséges biztonságos közlekedés miatt lehet nagyon fontos. Ezeket az ajánlásokat nagyon szigorúan be kell tartani a tetőzet tartóssága és szilárdsága miatt.


A lemezek tartóssága sem elhanyagolható szempont. A tűzihorganyzott bevonatú acél trapézlemezek tartóssága ugyanis nemcsak a lemezvastagságtól, hanem a korrózió-gátló bevonatok tartósságától, vastagságától is függ. A legelterjedtebb eljárás a kétoldali cinkbevonat, amelynek a lemezek szabványos jelzésében is szerepelnie kell. Például a Z200 típus esetében ez az érték 200 gr/m2, ami mind a két oldalon kb. 15 mikrométer vastagságot jelöl. A horganyrétegre akár többrétegű szerves bevonat is kerülhet, amelyek különböző színűek lehetnek, és ezzel esztétikai hatást és nem utolsó sorban további felületi védelmet is adnak a trapézlemezeknek a káros környezeti hatásokkal szemben, mégpedig e bevonatok vastagságával arányos mértékben. A trapézlemezek élettartamának érdekében tehát érdemes fokozott figyelmet fordítani a különféle korróziót gátló bevonatok rétegvastagságára.





A trapézlemezekkel fedett külső téri felületeknél és különösen a tetőfedéseknél alapvetően fontos a táblák illesztésénél az összeeresztések vízzárása, ami a tető hajlásszögétől is függ. E követelménynek az ún. vízhornyos kialakítású oldalsó illesztés felel meg, ami az alátámasztó bordán történő megtámasztással és a fűzőcsavarozással kifogástalanul megvalósítható. E megoldás kivitelezéséhez ugyan néhány százalékkal több fedőanyag szükséges, ám ez a szivárgásmentes vízzárás és a könnyebb szerelhetőség miatt megtérül, és növeli a trapézlemezes burkolatok tartósságát is.

Lényeges szempont a trapézlemezek felhasználásánál e fedőanyagok tűzállósága is. A natúr tűzihorganyozott acél trapézlemezek tűzvédelmi osztálya külön vizsgálat nélkül gyárilag A1-es besorolású, ám a színbevonatosak, vagy a hátoldalukon gyárilag felvitt antikondenzációs filcréteg esetén az ilyen trapézlemezek tűzállósági osztályozása már csak akkreditált laboratóriumi vizsgálattal határozható meg. A korszerűbb gyártású, optimalizált termékeknél pl. a vékonyfalú trapézlemezeknél tetőburkolatként RE15, önhordó falburkolatként pedig E15 tűzállóság érhető el, ám a beépítésüknél figyelembe kell venni a fesztávot, a lemez terhelését és a fűzőcsavarok távolságát is.




A belső oldalukon pára megkötő filcréteggel ellátott trapézlemezek többnyire hidegcsarnokok, tároló helyiségek, raktárak megszokott tetőfedőanyaga. Ezeknél a lemezek páramegkötő képessége különösen fontos a kondenzáció miatt. Az ilyen burkolatoknál a filcréteg fajlagos tömege arányos a páramegkötő képességével, ami a kondenzáció lecsepegésének megakadályozásában különböző szinteket, azaz funkcionális biztonságot jelent.


Ezért fontos, hogy a trapézlemezekkel burkolt épületek kialakítása esetén ne csak a lemezek külső megjelenés alapján válasszunk, hanem számos egyéb jellemző tulajdonságukat, paraméterüket vegyük figyelembe, és már a tervezés során az ajánlott beépítési megoldásokat szigorúan betartani. Ezzel biztosítható, hogy az épület majd szakmailag megfelelő minőségű és tartós legyen. Ezt némileg megkönnyíti, hogy a forgalmazók és gyártók a termékeiken kötelesek feltüntetni azok igazolt műszaki tulajdonságait és főbb jellemzőiket. Ezt kormányrendelet (275/2013 (VII.16.) is meghatározza, hogy ne csak „laikus” szempontok határozzák meg egy-egy meghatározott célra szánt trapézlemez kiválasztását, hanem az elvárt műszaki paramétereket az építés során be is tartsák.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Időn és téren átívelő megoldások

A legszebb házakat ma még az ötletek eredetisége különbözteti meg egymástól. Holnap már az alapanyagok tartóssága és a kivitelezés minősége fogja. Az újHÁZ Centrum telephelyein az alapoktól...


Egyenes tetőcserép

A tetőcserepek választéka gyártók, anyagok és formák tekintetében igen változatos. A sokféleséget növeli egy új, visszafogott felületet adó cserép megjelenése, mely az építkezők számára újabb...