Ne bízzuk a véletlenre
A csöppségek számára még a gyerekágyból kiesés is veszélyes lehet. Ezt könnyű megakadályozni az ágy elejére erősített hálóval. A poliészter anyagú, szőtt háló 70-80 cm széles és 2-3 m hosszú. Felerősítése kötöző zsinórokkal, vagy kampós csavarokkal lehetséges. A hálók lyukmérete 4-7 cm. Az erős hálók nagyobb méretben kifeszítve akár egy felnőtt ember súlyát is képesek megtartani, feltéve, hogy a felerősítő szegélykötél és annak rögzítése ilyen terhelést is elbír. A keskeny hálókat akár a lépcső vagy az erkély korlátjaira is fel lehet erősíteni, amivel megakadályozható, hogy a kisgyerek átnyúlva ledobáljon bármit is, vagy a korlátoszlopok közé szorulhasson, netán átessen közöttük.
Az erősebb és vastagabb anyagból font hálókkal a lépcső feletti nyílt terek is lehatárolhatók, így megszüntetve a korláton való átbukás veszélyét. A vastagabb anyagból szőtt hálókkal még a korlátoszlopok is kiválthatók, de a hálót ilyen esetekben egy vastagabb, sodort kötélszegéllyel is meg kell erősíteni. Erős, víztiszta és vastag polietilén fóliasávnak a korlátra erősítésével is elérhető a „gyerekbiztos” korlát, ami kevésbé szembetűnő, mint a hálóké. A gyerek kitekintését alig gátolja, csak a korlátoszlopok közti kibújást akadályozza.
Ugyancsak veszélyes helyek pl. lépcsőlejárók, vagy akár a gyerekszoba ajtaja, melyeket egy helyiség területét behatároló rácsrendszer felszerelésével lehet biztosítani. Ezekkel a rácsokkal korlátozható az apróságok mozgástere, és megakadályozható a picinyek veszélyes helyekre kalandozása. Az ilyen ún. babakarámok vagy még inkább az egyes szobák ajtajára erősíthető babavédő rácsok gátat szabnak a kis csöppségeknek, és egyben védik is őket a számukra veszélyes helyek „meglátogatásától”. A védőrácsoknak számos típusa közül válogathatnak a szülők, elég sok kereskedés árul különböző kivitelű és beépíthetőségű gyerekvédő rácsokat. Ezek többnyire fémből, illetve fából készültek, és 70-105 cm közötti a magasságuk. Általában az ajtótokhoz, vagy a lépcsőkorlátok oszlopai és a fal közé erősíthetők. Ajtajuk egy-, illetve kétirányban is nyitható. A legtöbbjük toldóelemekkel szélesíthető. Többnyire önfeszítő rendszerrel rögzíthetők, másokat pedig csavarral kell a nyílásba felszerelni. A zárszerkezetük biztonsági, ami azt jelenti, hogy csak a felnőttek tudják kinyitni, a gyerekek számára elérhetetlen a rafináltan biztosított zárószerkezet.
Az ilyen gyerekbiztonsági rácsoknak a helyigénye viszonylag nagy, mivel a nyitott ajtó legfeljebb a fal, vagy a lépcsőkorlát mellé hajtható. Ám van olyan gyerekajtó megoldás is, amelynél a rácsok helyett sűrű szövésű, erős műanyag szövet állja útját az apróságoknak. Ha pedig nincs rá szükség, a biztonsági zár oldása utána a műanyagszövet automatikusan az átellenes oszlopba csévélődik fel, mint a rolóknál. Zárásnál is csak az oldalsó rögzítő oszlopot kell kihúzni, és azt a korlátba akasztani, az automatikus zárszerkezet pedig rögzíti ebben a helyzetében.
Az ún. babakarámok a helyiségben szűkebb teret adnak a kisgyerekek mozgására, ám a megfelelő számú rácselem kiválasztásával megtalálható az optimális korlátozás, így a játékhoz elegendő teret biztosítanak. A babakarám egyéb veszélyes helyek, pl. kályhák, kandallók előtti térség elzárására is jól használhatók. Köztudott, hogy a lobogó lángok mágnesként vonzzák az apróságokat és ezt jobb megelőzni.
A babakarám keretek anyaga ugyancsak fém vagy fa, és pántokkal biztosítható a korlátegységek alakíthatósága. Az ilyen rácsos korlátokkal akár egy lakóhelyiség kettéválasztása is megoldható. Az elválasztó korlát magassága 72 cm, és egy biztonsági zárral rögzíthető ajtót is magában foglal. A karámok még a házi kedvenc kutyák mozgásterének a korlátozására is használhatók.