Igazítsuk ehhez szellőztetési szokásainkat és életmódunkat
Körülbelül minden harmadik ember szenved pollenallergiában, más néven szénanáthában. Sok allergiás beteg számára ez az életminőség csökkenésével és zavaró tünetekkel járó időszak. Az orrfolyás, a szem viszketése és a folyamatos köhögés állandó kísérőnk a mindennapokban. Az emberi test felszívja a pollent a légzőrendszeren keresztül, ahol a növény típusától függően az immunrendszer túlzott reakcióját válthatja ki.
Az allergiásoknak alapvető feladata, hogy az apró polleneket minél jobban elkerüljék. Szellőztetni azonban rendszeresen kell a lakásban, és a szabadba is szükséges gyakorta kimenni. Mindezt azonban akkor kell tennünk, amikor a levegőben a legalacsonyabb a pollenkoncentráció. Ez a legveszélyesebb időszakokban is folyamatosan változik, amit viszont a szakportálok ugyanúgy előre jeleznek, mint az időjárást. Befolyásolja a pollenterhelést az eső, a szél és a hőmérséklet is, ami elég jól követhető a pollentérképek aktuális és néhány napra előre jelző változatán. A pollenszórást és a pollenek távolba jutását leginkább a szél sebessége befolyásolja, ezért szeles időben ne szellőztessünk és lehetőleg tartósan ne legyünk ilyenkor a szabadban. A megfelelő szellőztetésnek, a jó minőségű nyílászáróknak ilyenkor fokozott szerep jut: a kintről beáramló levegővel az allergének, pollenek is könnyen bejutnak a lakásba. Az ablak- és ajtónyitásokkal ilyenkor érdemes csínján bánni, és leginkább akkor megejteni a szellőztetést, amikor egy kiadós eső után vagyunk. Ez azért optimális megoldás, mert ilyenkor a pollenek nagy részét az esőcseppek megtapasztják a talajon, a leveleken, tárgyakon, és ameddig a nedvesség tapasztalható, a levegőbe minimális allergén jut. Ilyenkor érdemes bőséges levegőmozgást generálni, és felfrissíteni a benti légteret. Ezek alapján tervezzük meg a lakás napi szellőztetési időszakait, a sport és egyéb szabadidős tevékenységeinket, de még a napi vásárlásainkat is.
A tüneteket okozó pollenek napközben a ruhán, cipőn is megtapadnak, így a lakásba jutva nem meglepő, ha csukott ablakok mellett is jelentkeznek a tünetek. Allergiások számára javasolt hazaérkezés után átöltözni, a ruhákat lecserélni, a cipőket nedves ruhával áttörölni. A ruhákat, ágyneműt gyakrabban szükséges lecserélni. Az is fontos, hogy mosás után ne a szabadban teregessünk, mert a nedves ruhák szintén pollenfogóként működnek majd, és száradás után tetemes mennyiségű allergént juttathatunk velük a lakásba. Válasszon kímélő sampont, napi használatra! A pollenek számára nemcsak a ruháink vagy a cipőnk biztosít alkalmas környezetet, de a hajunk és a bőrünk is remek felület arra, hogy rajtuk megtapadva folyamatos tüsszögésre kényszerítsenek. Pollenszezonban érdemes minden este vagy délután alaposan lezuhanyozni és naponta hajat mosni. Ezzel megelőzhetjük azt is, hogy a hajunkra tapadt polleneket az éjszaka folyamán belélegezzük.
A pollenek a bőr, a haj és a ruházat mellett a szemben is könnyen megtapadnak, nem ritka, hogy így okoznak tüneteket, például vörös szemek, vagy allergiás kötőhártya-gyulladás formájában.
A szabadban tartózkodás során ezért mindig viseljünk napszemüveget, ez segíthet csökkenteni a szembe jutó pollenek számát. Fűnyírás vagy sportolás (futás, biciklizés) közben pedig patikából beszerezhető pollenszűrős szájmaszk segíthet elkerülni a pollenek belélegzését.