Vannak ún. hagyományos védekező eszközök, amelyek hatékonysága csak akkor jelentős, ha több helyen vannak telepítve. Ilyenek pl. a belső, illetve külső terekbe is felakasztható különféle ragadós felületű rovarfogó lapok, csíkok, amelyek a színükkel, illetve az illatukkal csalogatják a felületükre a különféle rovarokat. A csomagban általában 6 ilyen lap van, amely kellő telítettség után cserélendő. Többnyire 2-4 m2-nyi területen hatásosak, ezért egy nagyobb területen több lap kihelyezése ajánlatos. Kertben, üvegházakban a növényektől 10 cm-nyivel magasabbra kell felfüggeszteni és a telítettségüktől függően cserélendők. Belső helyiségekben a mennyezetnél e rovarfogókat alacsonyabbra függesztve célszerű elhelyezni.
Beszerezhető kimondottan darazsak elleni csapda is; egy darázskaptár utánzatú zsák, amely elriasztja a darazsakat, feltéve, hogy a közelben nincs valódi darázsfészek, mert akkor a saját területüket védelmezve a darazsak rájönnek, hogy ez csak riasztó álca, és így nem lesz elriasztó hatása. Ilyen rovarfogók ugyan nem túl esztétikusak, ám esetenként nagyon hatásosak, ha sűrűn cserélik.
A kisebb kártevő állatok, mint pl. borz, nyest, esetleg kóbor macskák, pele és egyéb nem kívánatos kellemetlen látogatókat inkább célszerű élve befogni, majd lakatlan, erdős területen szabadon engedni. Erre a rácsos csapdákat célszerű használni, amelyeket homokba ágyazva kell telepíteni, és ágakkal betakarva álcázni. Csalétekként az állatok által kedvelt húsdarabot, vagy más csemegét lehet használni. Az elfogott állatot azonban a lehető legrövidebb időn belül szabadon kell engedni, hogy éhen ne pusztuljon. Ennél hathatósabb védekezést ellenük az ultrahanggal működő állatriasztó készülékekkel lehet elérni.
Néhány házi módszer a szúnyogok ellen
Keverjünk össze különböző illóolajakat egy kis tálkába az alábbi recept szerint:
– 5 csepp citromfű-illóolaj,
– 10 csepp levendula-illóolaj,
– 2 csepp eukaliptusz-illóolaj,
– 30 milliliter szójababolaj.
A keveréket tegyük egy kis tálkába, és mártsunk bele itatós papírt, és helyezzük el a szobában. Ha az ablakba, vagy ventilátor elé rakjuk, még hatásosabb.
– A nedves, lápos, magas-növényes, pocsolyás környezetben gyorsan kikelnek a szúnyogok még saját kertünkben is. Igyekezzünk tehát a számukra optimális körülményeket megváltoztatni; a magas füvet vágjuk le (mert abban könnyen megbújnak napközben), az eső utáni pocsolyát csapoljuk le, seperjük el, a gazos területet kaszáljuk le.
– Hatásos a szúnyogok ellen a B vitamin, akár tablettában beszedve, akár tapasz formájában.
– Kertünkbe, de akár a balkonládába is ültethetünk szúnyogriasztó növényeket is, állítólag hatásosak. Ilyen például a plectranthus coleoides vagyis más néven a kakassarkantyú, de sokszor beválik a citromfű, a cédrus és a kamilla is. A szúnyogok menekülnek a muskátli illatától is, balkonnövényként hatásosan védheti a lakást.