Lakáson belül talán még mindig leghatékonyabbak a különböző párologtatós, konnektorba dugható készülékek. Éjjelente szinte csak ezek működtetésével lehet kibírni. Korábbi tapasztalatainkkal ellentétben a mostani, igen agresszív szúnyogáradattal szemben csak csukott vagy kissé megnyitott ablaknál hatásosak tökéletesen. A hatékonysága a helyiség méretétől is függ; kicsiny hálószobában még nyitott ablaknál is elbánik a vérszívókkal, de egy nagyobb nappaliban vagy az ablakot kell becsukni, vagy egyszerre több készüléket kell használnunk.
A lapkás párologtatók a friss lapkával - 3-4 órán keresztül - hatékonyak igazán. Ez alatt szinte potyognak a földre a szúnyogok. Utána még egy napon keresztül elég hatékonynak mondhatók, de nyitott ablaknál már nem. Inkább csak távol tartják a szúnyogcsapat nagy részét, de a legrátermettebbek legyőzik az ellenérzéseiket.
Szabadban, erkélyen, kertben a párologtatós irtók teljesen hatástalanok. Itt a füstölő spirál jelent némi védelmet egy szűk területen belül. Pl. kerti asztalra vagy még inkább az asztal alá téve a körülötte ülőket azért nagyjából megvédi - amíg füstöl a spirál. Ha viszont mozognunk is kell, akkor csak a testünkre fújt és kent krémek, spray-k használhatók. A 3-4 órás viszonylagos védelemhez az kell, hogy szinte minden testfelületre jusson a sokszor kellemetlen szagú illatanyagból. Amit kihagyunk, azt a szúnyogok megtalálják. Vékonyabb ruhadarabok sem jelentenek akadályt, tehát azok alatt is be kell fújnunk magunkat.
Egy bokrokkal körülvett földszinti lakásnál szinte semmi nem helyettesíti a szúnyoghálót. Ha nagyon nem szeretjük - mert kétségtelenül lefogja a levegőt - akkor is tegyünk fel legalább egy ideiglenes, öntapadós keretű vékony hálót az ablakokra. Legfeljebb szeptemberben majd leszedjük.