Előkészületek
Először meg kell határoznunk, hogy a lünettánk milyen méretű, elrendezésű legyen. A faesztergályosok által elkészített lünetták a legkülönbözőbb formában, kivitelben készülnek, így szerencsére van választék az elrendezésre. Az alábbiakban a két legegyszerűbb elrendezési formát mutatjuk meg; a körgyűrűre és a háromszögre épülő szerkezetet.
Célszerű méretezett vázlatrajzot készíteni, amely alapján az anyagszükséglet is könnyen megállapítható. Pontosabb tervezésre is kapunk eszközt; az internetről számos ingyenes tervezőprogram tölthető le, amelyekkel pillanatok alatt összeállítható egy egyszerűbb szerkezet tervrajza.
Körgyűrűre épülő lünetta
Ennek a szerkezetnek az alapja egy vasgyűrű, melynek belső átmérője határozza meg a befogható anyag maximális átmérőjét (a gyakorlatban kisebb anyagot foghatunk be, hiszen a lünetta belső pereméhez nem érhet hozzá az anyag).
A gyűrűt erős, 6-10 mm-es anyagból célszerű kivágni ipari lemezollóval, lángvágóval, vágókoronggal, - vagy végső esetben az anyag körvonal melletti körbefuratozásával.
A gyűrű letisztázása után meg kell határozni a faeszterga-gép rögzítési lehetőségét, és a szerint kell a felfogatási módot megtervezni, elkészíteni. (Ezt nem részletezzük, mivel minden eszterga gépen más és más a rögzítési szisztéma.)
Nagyon fontos: a körgyűrű középpontja a főorsó hossztengelyére essen, különben az anyagot nem lehet minden irányból megfelelően kitámasztani.
Miután elkészítettük a rögzítést (ezt nyilván úgy kell megcsinálni, hogy a hossztengely irányában állítható legyen) szereljük le a gyűrűt, és mérjük fel rá a 3x 120 fokot úgy, hogy az első osztás a függőleges tengelyén, felül legyen.
Ezután készítsük el a három darab csúszó szánt, amely majd a tartókerekeket fogja hordozni. A csúszó szán szintén erős 6-10 mm-es vaslemezből, laposvasból készüljön, egyik oldalról hosszirányban bevágva egy 8-10 mm-es horony, a másik oldalára pedig a kerekek felrögzítéséhez szükséges furat. A gyűrűn az osztásoknál elkészítjük a furatokat a rögzítéshez, majd a 3 darab csúszó szánt a gyűrű középpontja felé sugárirányba beállítva csavarral rögzítjük.
Következő lépésként a csúszó szánok két oldalán a gyűrűre feljelölhető a megvezető sínek helye.
Leszereljük mindhárom szánt, majd a jelölések két oldalára egy-egy darab a szánnal megegyező vastagságú laposvasat hegesszünk a gyűrűre.
A csúszó szánokra csapágyak segítségével felrögzítünk egy-egy darab görkorcsolya kereket (az egysoros korcsolyához valót), majd mindhárom szánt felrögzíthetjük a gyűrűre. Gyakorlatilag a lünetta ezzel elkészült.
Háromszög alapra épülő lünetta
A működési elv ennél a típusnál is ugyanaz: három irányból (120 fokban elhelyezett) egy-egy szánszerkezetre rögzített görkorcsolya-kerék támasztja meg az anyagot, így ezeknek elkészítése megegyezik az előző szerkezettel.
Az alap elkészítéséhez jelöljünk fel egy szabályos egyenlő oldalú háromszöget, majd a megfelelő vastagságú laposvasból vágjuk ki a három oldalát. Hegesszük össze, majd az esztergagép szerkezetének megfelelően készítsük el a rögzítését.
(Itt is figyelembe kell venni, hogy a háromszög középpontja a főorsó hossztengelyére kerüljön!)
A csúszó szánokat megvezető laposvasak szintén ugyanúgy készülnek, mint a gyűrűre szerelt lünettánál.
Vegyük figyelembe, hogy a háromszög alapra épített szerkezettel megtámasztható maximális átmérő itt nem az oldalhossz, hanem a háromszög magassága, vagyis az oldal és a szemközti csúcs távolsága.
Lünetta használata
Az elkészült szerkezetet rögzítsük a gép alapjára, mintegy ráhúzva az anyagra, majd a csúszó szánokat addig mozgassuk befelé, amíg mindhárom irányból stabilan felfekszenek a megmunkálandó anyagra. Ezután mindhárom szánrögzítő csavart húzzuk meg!
A lünetta csak tokmánnyal, síktárcsával és egyéb stabil rendszerű befogó eszközzel használható, tüskével vagy olyan eszközzel, ami nem fogja az anyagot semmiképpen! A helytelen befogás miatt kirepülő anyag balesetet okozhat!
Faesztergálás Portál
http://faesztergalas-portal.gyoriek.hu/