Jó tanácsok a purhabok használatához

2009-01-19 15:51:10 | Módosítva: 2009-01-19 18:25:19

puliuretánhabHogy keletkezik a purhab?

A purhab (poliuretánhab) két fő alkotóeleme a poliol és az isocianát. Ezek keveréke a kinyomást követően a nedvesség hatására gyorsan megduzzad, és bizonyos idő múlva pórusos cellaszerkezetű, kemény, vágható hab keletkezik. A purhab a flakonból a benne lévő hajtógáz nyomásának segítéségével, a szelepen át nyomható ki.

Előnyös tulajdonságok

A megkötött purhab nagyon jól szigetel hideg és meleg ellen, magas a hangszigetelő hatása is. Jól tapad és ragad a legtöbb felületen, ellenáll vegyi anyagoknak; olajnak, benzinnek, tengervíznek. Átfesthető, vágható, vakolható.

Nedvesítés

A purhabok használatának alfája és omegája a nedvesítés. Ennek elmulasztása okozza a problémák legnagyobb részét, ugyanis a purhab nedvesség hatására köt meg. Mivel a levegő nedvességtartalma ehhez kevés, elengedhetetlenül szükséges, hogy az aljzatot előnedvesítsük, majd a kinyomott, friss purhabcsíkot utónedvesítsük. Inkább több vizet, mint keveset!

Az anyag kinyomása

Kinyomás előtt a flakont vízszintesen 20-30-szor alaposan rázzuk fel, hogy a hajtógáz jól elkeveredjen benne. Az ún. adapteres purhabokat a szelepre felcsavarozandó műanyag csövön át nyomjuk ki. A pisztolyos purhabok használatához erre a célra kialakított kinyomópisztoly használata szükséges. Kinyomáskor a flakont fejjel lefelé tartsuk!

Óvjuk a melegtől!

Nagyon fontos, hogy purhabos flakonokat ne tároljuk túl melegen. A meleg helyen történő tárolás a hab korai elöregedéséhez vezet. A poliuretán hab 50 °C alatt hétszer olyan gyorsan öregszik, mint 20 °C alatt! Alapvetően nem szabad a flakont 50 °C feletti hőmérsékletre melegíteni, mivel robbanásveszély áll fenn (ezért ne hagyjuk soha a purhabokat a parkoló autóban meleg napokon!)

Helyes tárolás

A flakonokat mindig a talpára állítva, függőleges helyzetben tároljuk, mert fekvő helyzetben rövid idő múlva beragad a kinyomó szelep, és az amúgy teljesen hibátlan anyag többé nem nyerhető ki.

purhabHátrányos tulajdonság

A megkötött purhab UV-sugárzásállósága rossz (nem szabad tartósan napfénynek kitenni).

A purhabok tisztítása

A friss, még meg nem kötött hab speciális habtisztítóval letisztítható. Végszükségben, meg lehet próbálni a habot más oldószerrel is eltávolítani, pl. acetonnal.
A kikeményedett habot általában csak igen nehezen, mechanikus úton lehet eltávolítani, bár léteznek már poliuretánhab eltávolító szerek is, korlátozott alkalmazási eséllyel.

mester

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hogyan dolgozzunk a purhabbal?

A poliuretánhab (purhab) két fő alkotóeleme a poliol és az izocianát. Ezek keveréke a kinyomást követően a nedvesség hatására gyorsan megduzzad, és bizonyos idő múlva kemény, vágható hab...


Újabb fejlesztések a MESTER háza táján

A MESTER ragasztók választéka tovább bővült.