Hogy keletkezik a purhab?
A purhab (poliuretánhab) két fő alkotóeleme a poliol és az isocianát. Ezek keveréke a kinyomást követően a nedvesség hatására gyorsan megduzzad, és bizonyos idő múlva pórusos cellaszerkezetű, kemény, vágható hab keletkezik. A purhab a flakonból a benne lévő hajtógáz nyomásának segítéségével, a szelepen át nyomható ki.
Előnyös tulajdonságok
A megkötött purhab nagyon jól szigetel hideg és meleg ellen, magas a hangszigetelő hatása is. Jól tapad és ragad a legtöbb felületen, ellenáll vegyi anyagoknak; olajnak, benzinnek, tengervíznek. Átfesthető, vágható, vakolható.
Nedvesítés
A purhabok használatának alfája és omegája a nedvesítés. Ennek elmulasztása okozza a problémák legnagyobb részét, ugyanis a purhab nedvesség hatására köt meg. Mivel a levegő nedvességtartalma ehhez kevés, elengedhetetlenül szükséges, hogy az aljzatot előnedvesítsük, majd a kinyomott, friss purhabcsíkot utónedvesítsük. Inkább több vizet, mint keveset!
Az anyag kinyomása
Kinyomás előtt a flakont vízszintesen 20-30-szor alaposan rázzuk fel, hogy a hajtógáz jól elkeveredjen benne. Az ún. adapteres purhabokat a szelepre felcsavarozandó műanyag csövön át nyomjuk ki. A pisztolyos purhabok használatához erre a célra kialakított kinyomópisztoly használata szükséges. Kinyomáskor a flakont fejjel lefelé tartsuk!
Óvjuk a melegtől!
Nagyon fontos, hogy purhabos flakonokat ne tároljuk túl melegen. A meleg helyen történő tárolás a hab korai elöregedéséhez vezet. A poliuretán hab 50 °C alatt hétszer olyan gyorsan öregszik, mint 20 °C alatt! Alapvetően nem szabad a flakont 50 °C feletti hőmérsékletre melegíteni, mivel robbanásveszély áll fenn (ezért ne hagyjuk soha a purhabokat a parkoló autóban meleg napokon!)
Helyes tárolás
A flakonokat mindig a talpára állítva, függőleges helyzetben tároljuk, mert fekvő helyzetben rövid idő múlva beragad a kinyomó szelep, és az amúgy teljesen hibátlan anyag többé nem nyerhető ki.
Hátrányos tulajdonság
A megkötött purhab UV-sugárzásállósága rossz (nem szabad tartósan napfénynek kitenni).
A purhabok tisztítása
A friss, még meg nem kötött hab speciális habtisztítóval letisztítható. Végszükségben, meg lehet próbálni a habot más oldószerrel is eltávolítani, pl. acetonnal.
A kikeményedett habot általában csak igen nehezen, mechanikus úton lehet eltávolítani, bár léteznek már poliuretánhab eltávolító szerek is, korlátozott alkalmazási eséllyel.