Felületkeményítő szerek
Hogy milyen felületkeményítő szereket célszerű használni az adott betonhoz, azt annak pillanatnyi állapota jelentősen meghatározza. Lehetséges, hogy az ajánlott szerek alkalmazásához előbb a felületek csiszolására is szükség lesz, ezt azonban csak a kivitelező cég szakemberei dönthetik csak el. Érdemes előzetes felmérést kérni, amelynek során eldönthető, hogy a kérdéses betonfelület keményítéséhez melyik szer a legalkalmasabb és az milyen előmunkálatok után alkalmazható.
Vannak olyan szerek, pl. a Penetron Peneseal FH koncentrátuma, amely vizes alapú szigetelőanyag, mélyen behatol a betonba, azokat tartósan megszilárdítja és növeli a beton szilárdságát, felületi ütésállóságát. Előnye, hogy a kezelés után bármilyen más festékkel, burkolóanyaggal átvonható. Új és régi betonfelületekhez is használható. Felhordásához kézi permetező, vagy sörtekefe is megfelel. Nedves felületeken is használható, vízzel 1:1 arányban hígítva, testesen felszórva a beton 30-40 perc alatt magába szívja a felületkeményítő anyagot, amely azonban csak színtelen bevonatot ad. A szer kötésideje elég hosszú – 2 hónap –, és színezett betonhoz is használható. Hasonló, felhasználásra kész felületkeményítő szer a Kema Impregnáló folyadéka is. Ez lezárja a porózus felületet, repedéseket. Az anyag vízzel 1:1 arányban keverhető, régi és új betonfelületek keményítésére is használható, bevonata színtelen, víztaszító hatású.
A Klindex beton color dye pl. por állagú koncentrátum, amelyet meghatározott arányban acetonnal hígítva, szórással hordanak fel a betonfelületre. Gyorsan szárad a bevonat, és a betonfelület színezésére is alkalmas, több szín közül lehet választani. Ez a felületkezelő szer azonban csak előzőleg simára csiszolt betonfelületek keményítéséhez és színezésére alkalmas anyag.
A Liquidur is felhasználásra kész színtelen folyadék, amely kémiai reakcióval kötődik a beton anyagába. Felhordása kézi permetezővel lehetséges, a nagyon porózus betonfelületek esetében a felület előnedvesítése is ajánlott. Két réteg felszórásával fokozható a szer felületkeményítő hatása. Ilyen esetekben a rétegek felhordása között nem szabad az előző réteget teljesen kiszáradni hagyni. A kezelt betonfelület 1-3 óra múlva már használható, ám a keményítő hatás csak 7 nap múlva alakul ki, és arra bármilyen újabb réteget – pl. színező festéket – csak ezt követően lehet felvinni. A színezőanyagot a forgalmazó ajánlása alapján érdemes kiválasztani.
A Create Colors International (C2) apró és erősen reaktív, lítiumot tartalmazó termékrendszere is a betonfelületek tömítését, lezárását szolgálja, amellyel változatos, esztétikus, áttetsző vagy színes és csiszolt hatású betonfelület alakítható ki. Különféle igényekhez igazodó változatainak alkalmazásával a betonpadlók öregedése lassítható, és tartósságuk jelentősen meghosszabbítható. Az ilyen felületi kezelések azonban komoly szakértelmet igényelnek, saját kezűleg nem alkalmazhatók.
A Sika Lithixil is egy folyékony, vizes bázisú lithium-szilikát összetételű betonkeményítő anyag. Felhordása után beszívódik a beton pórusaiba, kitölti, megköti a felületét. A kezelt felületet előzőleg szükség esetén csiszolni kell, hogy a kialakuló bevonat kellő simaságú legyen. A Sika Lithixil, Proseal Cure Hard és ProSeal termékeivel is fokozható a betonfelületek tartóssága, tömörsége és jelentősen fokozható a kopásállósági, tisztíthatósági képességük. Ezek akrilgyanta alapú felületkeményítő és utókezelő anyagok, amelyeket általában a betonozást követő technológiai műveletként, az alapbeton végső besimítását követően lehet alkalmazni. A Mapei Mapestop termékei felhasználásra kész, gyárilag bekevert felületkeményítő anyagok. Ezek speciális osztályozott kvarchomokból, cementből és speciális adalékszerekből állnak, amelyek szürke, antracit, világoszöld, barna és vörös színekben kaphatók. A keveréket szórással lehet a letisztított, megfelelően előkészített betonfelületre kézi vagy gépi bedolgozással felhordani. Anyagszükséglete a kézi- illetve gépi bedolgozástól függően 4-8 kg. Hasonlóan felhasználásra kész kéregerősítő szárazhabarcsok a Durostone különféle gyártmányai, amelyek gyárilag összekevert, osztályozott nagy keménységű korundot és cement kötőanyag mellett egyéb adalékanyagokat is tartalmaznak. Főként monolit betonpadlók kopásállóságának fokozására alkalmasak a gyári bedolgozási előírások betartása mellett.
Az utókezelések akkor jönnek szóba, ha az alapbeton felülete nem elég stabil és strapabíró. E műveletek azonban megelőzhetők, ha a mindenkori igénybevételnek megfelelő minőségben készül a betonalap, és legfeljebb esztétikailag szükséges a felületének feljavítása.