A felújíthatóság alapvetően azon múlik, hogy mennyire rossz minőségű a padozat, maga a beton, mert ha csak bizonyos részei gyengék, de az anyag nem repedt, nem mozog, nem mállik, akkor érdemes a felületének felújítása mellett dönteni. Nem nehéz munka, de a végeredményt és a tartósságot jelentős mértékben meghatározza, hogy milyen alapossággal készítettük elő a munkálatokat.
A sérült, málló, repedezett részeket alaposan vissza kell bontani vésővel, kalapáccsal, csiszolóval az ép felületekig. Vigyázzunk, hogy ne tegyünk kárt a megfelelő állapotban lévő betonban. A betonacélokat drótkefével tisztítsuk meg a rozsdától. Ezután nagynyomású mosóval vagy erős vízsugárral mossuk le az előkészített felületet, és hagyjuk teljesen megszáradni. Ha felület túl egyenetlen, használjunk simító-kitöltő kiegyenlítő habarcsot, ami a néhány centiméteres lyukak, rések kitöltésére alkalmas.
A felújító munka első lépése
Az alapfelület előkészítése. A látható betonleválásoknál is a laza részek mechanikus eltávolítását javasoljuk, amit ugyancsak vésővel, jobb esetben drótkefével lehet elvégezni, mégpedig egészen a kellő szilárdságú betonfelület eléréséig. Ezt követően kerülhet sor a megtisztított, rozsdátlanított betonacélok korrózióvédelmére.
Speciális, műgyanta-cement bázisú védőanyag biztosítja-e szerkezeti elemek hatásos védelmét. Ez az anyag a korrózióvédelem mellett tapadóhídként is funkcionál a fém és a cementes anyagok között. A teljes betontakarás helyreállítását zsugorodásmentes, finomszemcsés betonjavító réteggel kell elvégezni. Ez a réteg különösen nagy tapadó szilárdságot biztosít a további javító, hiánypótló anyagok számára, s együtt alkalmazandó a betonacél védőszerrel. Arra ügyelni kell, hogy a tapadásjavítóra csak nedves állapotában lehet további javítóanyagokat felsimítani.
A teljes betontakarás helyreállítását zsugorodásmentes, finomszemcsés betonjavító réteggel kell elvégezni. Nagyobb üregek kitöltésére durva betonjavító habarcs, simításhoz finomabb szemszerkezetű adalékkal készített, esetleg a műanyagrostokat is tartalmazó, szálerősítésű finom betonjavító habarcs használható. Lényeges szempont, hogy az erkély szélein megfelelő vízorr kerüljön kialakításra. Ezt jelentősen leegyszerűsíti pl. az alumínium teraszprofil, amely egyben a homlokrész esztétikáját is előnyösebbé teszi, s nem is korrodál.
Végül a teljes járófelület csapadékvíz elleni védelmét és burkolását kell elkészíteni. A járófelület az adottságokhoz és az egyéni igényekhez igazodva lehet kent, ill. kerámia burkolat. Sima felületű beton vagy műkő erkélyeknél alkalmazhatjuk a kent burkolatot. E bevonatok előnye, hogy később egyszerűen javíthatók, és karbantartást sem nagyon igényelnek.
A műkő szegélyű, de kerámia vagy más anyagú (betonlap, mozaiklap stb.) erkélyek, teraszok felújítása szigetelés nélkül nem ad hosszú távon tartós megoldást. A 3 mm vastag varrat és hézagmentes szigetelésre kizárólag csak flexibilis ragasztóval szabad dolgozni. A fugázáshoz is flexibilis fugázó anyag szükséges, mert csak ez az anyag alkalmas a teraszokon, erkélyeken fellépő extrém igénybevételek elviselésére. A negatív sarkokat szakszerűen szigetelő tömítéssel kell ellátni.