A romló betonfelületek oka
Lehet a már eleve igénytelen felületsimítás, vagy a nem megfelelő betonösszetétel is. Az egyenetlen betonon a felület simára csiszolásával lehet változtatni. A viszonylag sima felületek nem feltétlenül igényelnek csiszolást, viszont a porlást megakadályozó mélyalapozásra mindenképpen szükség van. Ezek az anyagok elég mélyen beszívódnak a felszín alá, és nemcsak meggátolják a beton felületének további porlását, hanem jó tapadást is biztosítanak a betonfestékek alkalmazásához. Azt azonban érdemes figyelembe venni, hogy a mélyalapozók és betonfesték csak a kisebb felületi egyenetlenségeket képesek feltölteni. A durvább felületeket érdemesebb építőipari gépkölcsönző cégektől bérbevett csiszológéppel egyenletesen simára csiszolni, de erre szakosodott vállalkozóra is lehet bízni ezt a munkát. A csiszolt felületre felvitt mélyalapozó és betonfesték nem csak használatában teszi tartósabbá a betont, de a felület tisztántarthatósága sokat javul.
Ha a beton felülete csupán porlik, ám egyébként sima, akkor két rétegben felhordott betonlakkal ez a probléma egyszerűen megoldható. A padlónak ugyan színt nem ad, viszont némi fényt igen, és pormentessé, jól takaríthatóvá teszi. Az akrilgyanta tartalmú, vízbázisú lakk, a betonfelületbe szivárogva a felszínét olyan mértékben megszilárdítja, hogy még a nagy terhelésű kormányozott kerekek alatt sem morzsolódhat. A lakk szagtalan, zárt térben is használható, hengereléssel is felhordható.
A Padlopon alapozó is hasonlóan megköti a porló betonfelületeket. Ezt a poliakrilát alapú vizes diszperziót is alaposan feltakarított, esetleg csiszolt betonra kell felhengerelni. Először hígítva, majd hígítás nélkül, két rétegben kell felhordani, hogy kellően megkösse a beton felületét. Ennek az anyagnak a sárgás színe van, ám ez elég áttetsző, ezért ajánlatos intenzívebb színű betonfestékkel átvonni a már fixált betonfelületet. A már megszilárdított betonfelületek szürke színét különböző színű betonfestékekkel egyszerűen lehet esztétikusabbá tenni.
A betonfestékek vagy vizes bázisúak, vagy oldószeresek. Vizes bázisúak pl. a Ambienta, Hydrover, Héra, Tangó, Repol BF1, Spektra, Takril, és Düfa betonfestékek. Mindegyik hengereléssel vagy ecsettel is felkenhető, teljes átkenéssel bármilyen gyártmányú más betonfestékre is felteríthető. A régi, már helyenként kopott bevonatnak azonban kellően kell a betonhoz kötődnie.
A betonfestékek azonban erős igénybevétel esetén nem tartósak, még két réteg felkenése esetén sem. Továbbá azt is számításba kell venni, hogy a nem simára csiszolt felületeknél a betonfesték csak a kisebb felületi egyenetlenségeket képes kitölteni, ezért a durvább felületeken a bevonat a kiálló részeken hamarabb kopik.
Az oldószeres betonfestékek sem sokkal ellenállóbbak, mint a vizes bázisúak, és ezeknél is javasolt a két rétegű bevonat kialakítása. Ezek között is vannak színes festékek. Felhordásukhoz a hengeres felterítés mondható ideálisnak. A színválasztékuk nem túl bőséges, ám ezt színkeveréssel lehet bővíteni. A különféle oldószeres gyártmányok mintegy kiegészítik a korszerűbb vizes diszperziós betonfestékeket. Kopásállóságuk közel azonos. Oldószeres betonfestékek pl. a Kunstofflüssig, a Supralux Garázs, és ennek a gyártónak „Beton és padlófestéke”.
A nyers betonfelületek igényes változatai a kétkomponensű műgyanta bevonatú padlóbevonatok. A betonfestékeknél vastagabb – 0,5-3 mm-es – rétegei akár színesek is lehetnek. Előnye, hogy a bevont felület hézagmentes, könnyen tisztán tartható, savaknak, lúgoknak, zsíros anyagoknak ellenálló és nagy a kopásállóságú. Nagy terhelés esetén vannak üvegpaplannal megerősített változataik is, amelyek terhelhetősége többszöröse az egyéb kétkomponensű padlóbevonatokénak.
Viszonylag könnyen elkészíthető padlóbevonat, mivel a műgyanta önterülő, csak egyenletes rétegben kell felteríteni az előre összekevert komponenseket. Az alkalmazható alapozók és a fedőrétegek keverési aránya gyártmánytól (Durofloor, InduFloor, Mapecolor stb.) függően változik. Ez a színezésükre is vonatkozik. A színező anyagot mindig a fedőrétegbe kell alaposan elkeverni, ám vannak gyárilag színezett változatok is. Anyaguk általában oldószermentes epoxigyanta, amelyeket akár több mm-es vastagságban is fel lehet teríteni a megfelelően előkészített, azaz alapozott betonfelületre. A hőmérséklet sem lényegtelen, a bekevert gyanta ugyanis általában 10-25 fok között dolgozható el ideálisan, egyenletesen.
A színes változatok időtálló, dekoratív bevonatot biztosítanak nemcsak a garázsokban, pincékben, de az igénytelenebb betonlépcsők felületén is. Speciális kivitelezés mellet jól mutathat akár teraszokon is, sőt a csipszórásos felületűek még a lakásokban is elképzelhetők.