Hogyan hat a szulfát az épített környezetre?
A szulfát és a különféle épületek, szerkezetek érintkezése betonkorróziót okoz, amely roncsolja a cement szerkezetét és jelentősen csökkenti élettartamát. A szulfát leggyakrabban az épületek alapozását és a földbe helyezett betonszerkezeteket veszélyezteti. Létezik azonban olyan betontechnológiai eljárás, amely megoldást jelent a problémára. A DDC, mint Magyarország meghatározó építőanyag gyártója 2015 júniusától a megszokott ömlesztett kiszerelés mellett, a kisebb anyagigényeket is kielégítve, zsákos kiszerelésben is forgalomba hozta szulfátálló portlandcementjét, melynek használatával hatékonyan kiküszöbölhető a szulfátkorrózió káros hatása.
Milyen speciális tulajdonságokkal rendelkezik a DDC szulfátálló portlandcementje, illetve milyen eljárásokhoz, építéstechnikai megoldásokhoz használható?
Ez a középszürke színű portlandcement nagy kezdő- és végszilárdságú, nagy fajlagos felületű, jelentős hőfejlesztésű cement. Speciális tulajdonságai következtében alkalmazása elsősorban az előregyártásban a sablonforduló meggyorsítására javasolt, valamint gőzöléses érlelésnél a gőzölési energia csökkentésére. Kiválóan alkalmas jelentősen agresszív szulfáthatásnak kitett beton és vasbeton szerkezetek, valamint elő- és utófeszített betonszerkezetek gyártásához. Alkalmazása kifejezetten javasolt alapozási munkák mellett minden olyan betonszerkezet esetén, ahol a beton közvetlenül érintkezik szulfát-ionnal szennyezett környezettel – mint például szennyvízfeldolgozók és állattartó létesítmények betonszerkezeteihez. Emellett azokban az esetekben is kitűnően használható, amikor a betonszerkezet vízzel érintkezik – leggyakrabban vízzáró betonok, vízépítési- és hídszerkezetek esetén.
Más területeken is alkalmazható ez a portlandcement, vagy csak szulfáttal való érintkezés esetén javasolt a használata?
A DDC szulfátálló portlandcementje jóval több, és sokrétűbben felhasználható annál, mint azt elsőre sejtenénk. Képes ellenállni a nagy mechanikai igénybevételnek és az időjárási viszontagságoknak is, így tartós térburkolatok, kopás- és fagyálló betonok is készíthetőek belőle. Alkalmas alkáli-kovasav és alkáli-karbonát reakciónak ellenálló betonok és betonszerkezetek készítésére is. A speciális felhasználáson túl alkalmazható valamennyi általános felhasználású cementtel készített betonszerkezethez, így ragasztók, habarcsok és vakolatok készítéséhez is.
Hasznos tanácsok a nyári betonozáshoz a DDC-től
– Soha ne adjunk
többlet keverővizet a betonhoz.
– Alkalmazzunk
képlékenyítő, vagy folyósító adalékszereket.
– Törekedjünk a
bedolgozás lehető leggyorsabb elvégzésére.
– A „Frisset
frissre!” elv alapján az egymásra kerülő beton rétegeket jól össze kell
dolgozni.
– Nedvesítsük elő
a fogadószerkezeteket, az aljzatot és a zsaluzatot.
– Gondoskodjunk a
megfelelő utókezelésről, például zsaluzatban tartással, fóliával történő
takarással, kipárolgás gátló szer felhordásával.
Ha további kérdései lennének akár a nyári betonozással, akár a DDC termékeivel kapcsolatban, forduljon bizalommal alkalmazástechnikai tanácsadóinkhoz, akik készséggel segítenek.
Tanácsadóink
elérhetőségét megtalálja honlapunkon az alábbi linken:
www.duna-drava.hu/hu/elerhetosegek