A Cruiser típusú kétkerekűek azoknak ajánlott, akik viszonylag rövid távok megtételére (10-20 km) szeretnék használni. Komótos haladásra és nem versenyzésre tervezték felnőttnek és nagyobb gyerekeknek - 145 cm testmagasságtól - kényelmes közlekedési eszköz. A kerékmérete általában 26”-os és kimondottan kényelmes városi kerékpárnak mondható.
A City típusú kétkerekűeket alapvetően a városi közlekedésre tervezték. Kialakításuknál a kényelem a fő szempont. Alacsony építésű váz, magas íves kormány, csomagtartó, egysebességes, kontrafékes vagy – az igényesebbek – 3, 7 sebességes agyváltósak. 26”-os és 28”-os kivitelben is kaphatók. Az első fék többnyire V-fék, a világításuk pedig vagy LED-es, vagy agydinamós. A közepes szélességű gumik bármilyen terepviszonyok között biztonságos haladást biztosítanak. Ez az a kerékpár, amivel bárhová kényelmesen el lehet jutni, ha a kényelem fontosabb a sebességnél.
Trekking, azaz túra kerékpár, ami az utcai és a terep bringák közötti átmenetet képezi. 28”-os kerekeivel aszfalton és közepesen rossz terepen is jól használható. Kényelmes és könnyű, ezért hosszabb utakra is ajánlható. Kényelmes vázgeometria és erős váz jellemző rá. A nagy átmérőjű kerekek kevéssé ballonos gumija csökkenti a gördülő-ellenállást, az állítható kormányszára, kissé hajlított kormánya a kényelmet szolgálja. Elsősorban kirándulásra, de mindennapi használatra is jól használható kerékpár típus.
Cross Treking a túra kerékpárok sportosabb, mondhatni lecsupaszított változata. Inkább egy hegyi kerékpárra (MTB) hasonlít, de a kerekei 28”-osak, ami miatt jobban lehet vele haladni az előbbinél. Elsősorban aszfaltra és erdei utakra tervezték és azok válasszák ezt a típust, akik vegyes használatra keresnek kerékpárt. Az újabbakon már nem ritka a tárcsafék, és az első teleszkóp sem. Sportolásra ajánlott típus, amely kényelmesebb, mint az országúti kerékpár.
A BMX-ek kiskerekű, egysebességű, racsnis és többnyire trükkökre használt gép. Extrém sportokhoz fejlesztették ki, az első fékbowden feltekeredését rotor akadályozza meg. Váza robosztus, ballonos gumik és nagy emelkedésű kormány jellemzi.
A Camping kerékpár kis kerekű, és összehajthatósága miatt bárhol elfér. Bárki használhatja. Állítható kormány és nyeregcső, elöl peremfék, hátul pedig kontrás fék, és természetesen összehajtható masszív váz jellemző erre a típusra. Hosszabb utak megtételére nem ajánlott.
Az országúti kerékpár kifejezetten sportolásra tervezett típus. A gyors haladást szolgálja minden alkatrésze. Nagy méretű, 28”-os kerekei sima futófelületű vékony gumival, láncváltóval és különálló fékszerkezettel szereltek. Nyerge keskeny és kemény, erősen hajlított koskormány és rövid tengelytáv szolgálja a gyors manőverezést. Kimondottan országúti versenyzésre való, ezt a típust lehet a leggyorsabban hajtani, igazi „aszfaltszaggató”.
A gyermek kerékpárokra sokféle kialakítás jellemző. A kinőtt futóbicikli után a gyermekek magassága alapján érdemes választani. Különféle kerékméretek, 12, 14, 16, 20, 24”-os kerekek és az ehhez illő váz jellemzi őket. A 24”-os változatok már hatsebességes váltóval szereltek, ezek már alkalmasak a felnőttekkel való együtt haladásra is.
A fitnesz kerékpár viszonylag új kategória, amely hasonló az országúti kerékpárhoz, ám a bicikli a kényelmesebb haladást szolgálja. Kormánya egyenes. Vázkialakítása, csökkentett súlya, keskenyebb gumija miatt kényelmes a használata még gyors haladás közben is.
A hegyi kerékpár (MTB 29”) már régóta ismert típus, amit nagyon kedvelnek a terepen edző bringások, de a ritkábban tekergők is. Váza masszív ezért néhány kg-mal nehezebbek a többi változatnál. Jó vele suhanni, viszonylag kényelmes, mert a hosszabb váz és a szokásosnál hosszabb küllők kissé lágyabbá teszik a terepen való haladását. A használatát azonban meg kell szokni.
Ezeken kívül természetesen még számos egyedi, trükkökre, extrém sportokhoz készített típus közül lehet választani. Pl. a Ditrt jump/street, városi extrém trükkökre alkalmas, a Downhill lejtmenetre készült hegyi kerékpár. A különféle kialakítású és tulajdonságú XC, CC, DH hegyi, vagy fixi kerékpárokat szinte csak ez ilyen sportokat kedvelők szoktak használni. Általánosabb használatra azonban ezek nem alkalmasak, célszerűbb inkább a szokványos típusok közül választani.
Főbb típusok
Cruiser bicikli
City bicikli
Trekking bicikli
Cross Trekking
BMX bicikli
Camping kerékpár
Országúti
kerékpár
Gyerekkerékpár
Fitness kerékpár
Hegyi kerékpár