Fenntartható fejlődés

2019-05-09 09:58:03 | Módosítva: 2019-05-09 09:59:35

A fenntartható fejlődés olyan fejlődési folyamat (földeké, városoké, termelési folyamatoké, társadalmaké stb.), ami kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generációk képességét, hogy ők is kielégítsék a saját szükségleteiket. A másik tényező, amit le kellene küzdeni, a környezet elhasználódása, de ezt úgy kell véghezvinni, hogy közben ne mondjunk le sem a gazdasági fejlődés, sem a társadalmi egyenlőség és igazságosság igényeiről.


A fogalom a nyolcvanas évek elején jelent meg nemzetközi szinten. A szociális, valamint a környezeti problémák felismerését jelenti, ezek összefüggését a gazdasági fejlődéssel. E problémákat nem lehet külön vizsgálni, hanem csak sajátos módon, együttesen megközelítve.

Az ENSZ 15 globális kihívást azonosított, melyek egymással összefüggő komplex problémák. Az emberiség jövőjét attól teszik függővé, milyen megoldásokat, válaszokat sikerül találni ezekre a kérdésekre. Bár az emberiség kilátásai (például a várható életkor vagy az írástudás tekintetében) több területen javultak, de a gazdaság, és a társadalom szintjén jelentős környezeti problémákkal kapcsolatban kell lépéseket tenni.

Az ENSZ a fenntartható fejlődés „egymással összefüggő és egymást erősítő pilléreit” a következőkben állapítja meg: gazdasági fejlődés, társadalmi fejlődés és környezetvédelem. Ezek nem egymással párhuzamos folyamatok, hanem egymásba vannak ágyazódva: a gazdaság a társadalom alrendszere, a társadalom pedig az ökoszisztéma alrendszere. Az ökológiai fenntarthatóság a döntő, mert ez határozza meg a társadalmat, s azon keresztül a gazdaságot. Ugyanakkor a három alrendszer komplex kezelése elengedhetetlen az eredményes beavatkozáshoz.


A téma szoros kapcsolatban áll a gazdasági növekedésnek azon igényével, hogy lehetővé tegye a gazdaság hosszú távú növekedését anélkül, hogy a természeti erőforrások túlzott mértékű kihasználása a hosszú távú fejlődést gátolná. Sokak számára magának a növekedésnek a koncepciója is megkérdőjeleződik, lévén a Föld erőforrásai végesek. Az ivóvízhiány miatt a mezőgazdaságoknak ki kell dolgozniuk a saját fenntartható öntözési programjukat.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Tegyünk környezetünkért

Sok intézményben, iskolában ki van téve a „Gondolkodj globálisan,cselekedj lokálisan” plakát. Igen szemléletesen magyarázza el felnőttnek és gyereknek egyaránt, hogy mit tehetünk a...


Zöld technológiák

Zöld energiák, zöld technológiák, környezetbarát anyagok – sok ehhez hasonló kifejezést hallunk mostanában. De vajon mi is a zöld és mitől zöld egy építkezés, vagy éppen egy építőanyag, egy...