Kevesebbet fogyaszt, de hogyan világít?

2016-02-03 11:13:05 | Módosítva: 2016-02-03 11:17:19

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriuma LED-es fényforrásokat és kompakt fénycsöveket hasonlított össze, hogy kiderüljön, melyik mennyit fogyaszt, hogyan világít. A szakemberek összesen 30-féle terméket vizsgáltak meg speciális műszerekkel, a teszt eredményei szerint pedig egyértelműen a LED fényforrások energiafelhasználása a hatékonyabb. Az ilyen izzókkal a környezetünket is védjük, és a pénztárcánkban is több marad.


LED-es és energiatakarékos izzók összehasonlítása

A vásárlók általában három fontos szempont szerint próbálnak választani: a megvásárolt termék jó legyen a régi izzó helyére, hasonlóan vagy némileg erősebben világítson, keveset vagy kevesebbet fogyasszon az előzőnél.

A Mechanikai és Villamos Laboratórium a „Fenntartható életmód a fogyasztóvédelem eszközrendszerén keresztül” elnevezésű projekt keretében több szempont alapján vizsgálta a fényforrásokat. A vizsgálatok egyebek mellett a teljesítményfelvételre, a fényáram mérésére és az ez alapján számolható fényhasznosításra terjedt ki. A teljesítményfelvételből a fogyasztásra, a fényáramból a kibocsájtott fény erősségére, a fényhasznosításból pedig arra következtethetünk, hogy egy watt villamos energia felhasználásával mennyi fényt lehet előállítani.


A teszt eredményei egyértelműen igazolják a LED fényforrások hatékonyabb energia felhasználását.

De megéri-e a drágább, ám korszerűbb LED fényforrást vásárolni a kompakt fénycső helyére? Egy 11 W-os kompakt fénycsövet (~1000 Ft) egy 6 W-os LED fényforrással (~3000 Ft) válthatunk ki, amely költsége körülbelül 450 napos folyamatos üzem után térül meg.

Viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni a gyártók által megadott névleges élettartamot, amely a LED-es fényforrások esetében átlagosan háromszor nagyobb. Ezek alapján tehát egy darab LED-es fényforrás élettartama alatt három darab kompakt fénycsövet kellene megvenni, mindemellett 45%-os energia megtakarítást érhetünk el a LED-es fényforrásra való váltással.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Bioenergia

A bioenergia felhasználása számos gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi előnnyel járhat. A biomassza jelentősége, hogy fosszilis energiahordozók válthatók ki vele, így megvalósítható a...


Gáz nélkül

Mathias Corvinus Collegiumban Palkovics László ősszel beszélt Magyarország tervezett energia stratégiájáról. Ennek egyik kulcskérdése, hogy mivel fogunk fűteni a jövőben, ha geopolitikai és...