Szárnyakapu
A szárnyaskapu általában zártszelvényre vagy kőoszlopra van szerelve. Ha zártszelvényre van szerelve, akkor csavarorsós motort lehet használni. Amennyiben kőoszlopra van szerelve, és a kapu forgáspontja a kőoszlop közepén van, akkor nem minden esetben lehet felszerelni a csavarorsós motort, ilyenkor szükséges alkalmazni a csuklókaros motort.
A legmegfelelőbb motor kiválasztásánál figyelembe kell venni a szárnyak szélességét, tömegét, a szárnyak borítását, valamint a használat intenzitását is. A szárnyak borítása azért fontos, mert egy huzatos helyen nem mindegy, hogy a kapu légáteresztő-e vagy sem. Amennyiben teli borítású és a fent említett huzatosság is fennáll, akkor érdemesebb nagyobb teljesítményű motort választani.
Egy családi háznál, ahol reggel elmennek otthonról, és csak este érnek haza, ott csak napi néhány alkalommal van használatban a kapu, ilyenkor elegendő egy 230 V-os motor, de társasházi vagy ipari környezet esetén, ahol egész nap folyamatosan használatban van a motor, érdemes 24 V-os rendszert alkalmazni.
Akár egy-, akár kétszárnyú a kapu, automatikus nyitásán túl a vezérlések ma már annyira intelligensek, hogy akadály érzékelésekor automatikusan leállítják a kapu mozgatását. A kapu kiskapuként is használható. Ilyen esetekben csak félig nyitja a kapuszárnyat, és feleslegessé teszi a külön személyi kapu kialakítását. A kapu szélességi méretéhez és súlyához igazodva kell a kapumozgató motor típusát, teljesítményét kiválasztani.
Tolókapu, úszókapu
Tolókapu esetében elég tudnunk a kapu tömegét, hosszát és a használat intenzitását, hogy a megfelelő motort tudjuk kiválasztani. A kapu hosszúsága a motorhoz kapcsolódó fogasléc miatt szükséges. Általában 1 méterrel hosszabb fogasléc kell, mint amilyen hosszú a kapu. A kapura szerelt fogasléc csatlakozik a meghajtómotor fogaskerekébe. A fogasléc az igénybevétel gyakoriságától függően PVC-ből, szálerősítésű, acélbetétes műanyagból, illetve forgácsolt acélból készülhet. A műanyagból készültek csendesebbek, viszont az acél fogasléc rendkívül tartós. A szálerősítésű, acélbetétes fogaslécek az előző kettő előnyeit egyesítik. A műanyagokat és a szálerősítésűeket csavarokkal kell a kapukra erősíteni, míg az acélból készülteknek van csavarral felerősíthető és hegeszthető változata is.
A meghajtómotort betonozott alapra kell szilárdan csavarokkal rögzíteni. Önreteszelő hajtásuk miatt biztonságosan zárva tartják a kaput, ezért szükségtelen külön zárral is biztosítani.
A meghajtásukhoz hálózati feszültség szükséges, ez alól a 24 V-os meghajtómotorok sem kivételek, ezekben ugyanis gyárilag beépített transzformátor van. A meghajtómotorok mindegyikén oldható a reteszelés, hogy a kapu kézzel nyitható-zárható legyen.
A tolókapuknál is megoldható, hogy csak részben nyissuk ki a kapuszárnyat, mint egy kiskaput. Fotocellás kiegészítővel, a kapu akadályt érzékelve a mozgási útvonalán, automatikusan kinyílik, így nem fordulhat elő, hogy a kapu az autóra vagy emberre, állatra veszélyt jelentve csukódjon be. Választható kiegészítő a villogó lámpa is, ami figyelemfelkeltő biztonsági kiegészítő, amikor a kapu mozog.
A kapumozgató
automatikák mobiltelefonos applikációval is irányíthatók a legtöbb esetben
visszajelző funkcióval, hogy távolról is tudjuk működtetni és ellenőrizni is a
kapu nyitott vagy zárt állapotát
Villogó lámpa
Fotocella
Fogasléc