Klímadöntés előtt

2019-06-12 19:31:54 | Módosítva: 2019-06-12 19:36:39

Ismét közeledik az évnek az az időszaka, amikor már újra eszünkbe jut egy klíma szükségessége, de még nem annyira fontos, hogy a végleges döntést meghozzuk. Aztán nemsokára eljön annak az időszaka is, amikor már elkéstünk; nyakunkon a hőség, és sehol egy hadra fogható klímaszerelő. Utolsó pillanatban vagyunk tehát, vágjunk bele.


A klímaszerelők a háztartási klímák tekintetében egyértelműen a split rendszerű klímák mellett teszik le a voksukat. A mobil klímát nem sokra tartják (pedig szerintünk annak is megvan a helye), egyéb megoldások pedig túl költségesek. A split klíma az, amit egy fél nap alatt is be lehet szerelni, hatékonyan hűt, és az ára is elfogadható. A split klíma kifejezés azt jelenti, hogy az elpárologtató egység (klíma beltéri egység) és a kondenzátor (kültéri egység) külön vannak, melyeket rézvezetékekkel és elektromos kábellel kötnek össze a hűtő körfolyamat működésének érdekében. Nagy előnye a csendes működés (a hangosabb részegységek a klíma kültéri egységében, a házon kívül – találhatók), és a hűtés során keletkezett hő a szabadba kerül.

Házunk, lakásunk azonban több helyiségből áll, és ezek hatékony hűtésére – télen fűtésére – már összetettebb megoldás szükséges. Lehet abban gondolkozni, hogy minden nagyobb helyiségbe egy ún. mono split klímát szereltetünk, de dönthetünk úgy is, hogy multi split klímát alkalmazunk. Mono split klíma 1 kültéri egységből és 1 beltéri egységből áll, multi split klímáknak pedig azokat a berendezéseket nevezzük, ahol egy kültéri egységhez több beltéri egység csatlakozik. Duó esetén egy kültéri egységhez két beltéri tartozik, trió esetén egy klíma kültéri egység három beltérit lát el stb.


A multi split készülékek legnagyobb előnye a méretük. Nem kell a ház külső falát több kültéri egységgel elcsúfítani. Ezenkívül sokkal hosszabb csővezetékeket lehet kialakítani, egy 8-as multit akár 150 méterig lehet csövezni. A mono split készülékek általában 20-25 méterig csövezhetők, ha speciális a gép, akkor 30 méterig.

Felmerül a kérdés, hogy mono vagy multi gép az olcsóbb, a praktikusabb az adott feladatra. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Ha csak pusztán az árakat hasonlítjuk össze, ugyanazzal a beltéri egységgel egy multi split klíma drágább, mint két-, három- vagy négy különálló gép. Ha multi split gépet szerelünk fel, majdnem biztos, hogy több csővezetékre lesz szükség. Emiatt a szerelés drágább lesz, nagyobb a gép, nehezebb elhelyezni, viszont kisebb helyet foglal, mint több külső egység, és adott esetben esztétikusabb is.


A kérdés eldöntéséhez azonban műszaki szempontokat is figyelembe kell venni. Ma már a klímakészülékek szinte mind tudnak fűteni is, de nem mindegy, hogy milyen hőmérsékleti határok között működnek üzembiztosan. A fűtésre optimalizált gépek nagyobb kültéri egységgel rendelkeznek, és ún. segédberendezésekkel vannak ellátva (karterfűtés, csepptálca fűtés), így ezek a gépek akár -15 °C hőmérsékleten is üzembiztosan működnek.


Egy multi split esetén is magától értetődő, hogy télen fűteni is kívánunk a rendszerrel, és akkor mindegyik beltéri egység fűtési módban üzemel, mert kétcsöves rendszer esetén nem lehet azt megvalósítani, hogy az egyik beltérit hűtésbe kapcsoljuk. Ez a működési mód ugyan nem kézenfekvő, de az már igen, hogy valamelyik beltéri egységgel fűteni szeretnénk, a másikkal viszont nem, azt szeretnénk kikapcsolni. Valóságban viszont amikor fűtünk a rendszerrel, akkor még a kikapcsolt beltéri egység is fog fűteni minimális mértékben. Egy kisméretű, pár négyzetméteres padlásszobában ez a probléma még inkább érezhető. Technikailag kivitelezhetetlen, hogy fűtés üzemmódban a nem működő beltéri teljesen kikapcsoljon. Bár nem megy a ventilátora, de a hűtőközeget be kell engedni, ezért résnyire kinyit az adagoló annak érdekében, hogy hűtőközeg-áramlás legyen, ne rakódjon le az olaj stb. Ezért a nem működő beltéri egységet is meg kell járatni.


Van még más buktató is, amire a szerelők ritkán figyelmeztetnek. Ha felszerelnek mondjuk egy 4-es multit, de csak két beltérivel szeretnénk járatni, az nem okoz problémát. De ha ezek közül az egyik beltéri egység elromlik, akkor a másik sem fog tovább működni. A multi split klímáknál meg van határozva, hogy a kültéri egységet mekkora teljesítményintervallumban kapcsolhatjuk össze a beltéri egységekkel. A klímaberendezés hűtési teljesítménye az a képesség, hogy mennyi hőt képes eltávolítani a szobából, ezt rendszerint Btu/h mértékegységgel jelölik. A magasabb Btu-érték azt jelenti, hogy a gép több hőt képes elszállítani. Fontos, hogy a szoba hűtését ellátó klímaberendezés Btu-értéke bőven elég legyen a szoba levegőjének lehűtésére. Ha a beltéri egységre vonatkozó Btu-értékeket összeadjuk, és ez az érték benne van a kültéri egység alsó és felső Btu-intervallumában, akkor működni fog a berendezés. Ha épp a határon van az érték, abban az esetben, ha egy beltéri kiesik, leáll az egész rendszer. A multi split kültéri egységét úgy is tönkre lehet tenni, hogy egy beltérit kikötünk az elektromos hálózatból. Ha a kültérinek bármi baja történik, és ezáltal megáll a ventilátor, akkor az összes beltéri egység is leáll.

Mennyi a zaj

Minden klímának megadják a gyári zajszintjét – dB-ben –, ami nekünk felhasználóknak nem sokat mond. Azt azért érezzük, hogy egy 30 dB-es klíma elég csendes lehet, de olyat csak igen magas áron lehet kapni, ami a maximális teljesítményénél is tudja ezt. Ennek az árnak a töredékért is lehet viszont csendes a klímánk, ha ésszerűen használjuk. Például napközben előre lehűtjük, vagy nem engedjük felmelegedni lakásunkat, viszont amikor este leülünk tévét nézni, akkor visszavesszük a teljesítményét, és ezen a teljesítményen már az átlagos áru klíma is halk lesz.

Érdemes konzultálni a klímaszerelő szakcéggel, mielőtt döntést hozunk. Fontos, hogy hol lesz a készülék elhelyezve, annak a helyiségnek mi lesz a rendeltetése; dolgozószoba, hálószóba stb. Sokszor ránézésre bemondják a 3,5 kW-os készüléket a szerelők, és bár hibás ez a megközelítés, nyilván jobb üzlet a nagyobbat drágán eladni, mint egy olcsóbbat. Hozzávetőleges értéket viszont meg lehet határozni a nyílászárókból, a helyiség nagyságából, a szigetelésből, a fűtött falfelületekből. Nemcsak a maximális teljesítményre kell figyelni, hanem arra is, hogy minimálisan mit tud a gép. Például április közepén, végén, amikor már melegszik az idő, és a szobában az optimálisnál magasabb a hőmérséklet, tud-e olyan kis teljesítménnyel menni a berendezés, hogy éppen jó legyen a belső hőmérséklet? A klíma akkor működik optimálisan, amikor észre sem vesszük, hogy a helyiségben van.


Manapság egy klímát átlagosan 50 ezer forintért szerelnek fel. A folyamatos verseny és az árharc miatt azonban ebbe a költségbe csak a legegyszerűbb alapeset fér bele. Téglafalba kell lyukat fúrni, a beltéri és kültéri egység összecsövezésére elegendő 2 m cső, a kültéri és beltéri egység is kézenfekvő, egyszerűen elérhető helyen van. Ha ezek az optimális körülmények nem állnak fenn, akkor vagy drágul a kivitelezés, vagy valami össze lesz csapva. Hosszú távú érdekeink miatt inkább az első megoldás mellett kell döntenünk.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Otthoni energiagazdálkodás

Az otthon elfogyasztott energia legnagyobb része fűtésre, újabban ehhez felzárkózva hűtésre, ezen kívül meleg víz előállítására, és elektromos készülékeink működtetésére fordítódik. Az első...


Mobil klíma új szempontok szerint

A hűtéstechnikában a mobil klíma mindig egy kicsit lesajnált, szegény rokon volt. Jó-jó, lehet vele hűteni, amikor igazán beindul a kánikula, de ezt sohasem fogja tudni olyan hatékonysággal...