Sokrétű stúdiószigetelés Tektalannal

Mindent egyszerre

2020-08-27 11:15:26 | Módosítva: 2020-08-27 11:23:36

Írásunkban egy még a tavalyi évben indult, de csak idén elkészült projektet mutatunk be. Egy kisméretű videóstúdió kialakításához kérték a Knauf Insulation csapatának segítségét. A meglehetősen régi épületrész hagyományos téglából készült, nagyobb részben alumínium lemez, kisebb részben cserépborítású tetővel. Az építő szerette volna egy szigetelőanyaggal megoldani az épület hő- és hangszigetelését is. Miután ebben a stúdióban hangfelvétel is történik, a megfelelő akusztikai kialakítás is szempont volt, egy csendes, minél kisebb utózengésű tér kialakítása volt a cél.


További igény volt, hogy a szigeteléseket a szomszédos tűzfalak, illetve a környező helyiségek miatt a falak belső oldalán kellett megoldani. Ez persze az akusztikai célok miatt is indokolt volt, de itt az egyébként inkább kívülre ajánlott hőszigetelés is csak belülre kerülhetett.  

Bónuszként figyelembe kellett venni a költséghatékonyságot is, a projektre fordítható eszközök meglehetősen szerények voltak. Ez volt hát a kiindulás, erre kellett megoldást ajánlani. A feladatra végül 50 mm vastag Tektalan és Heraklith C anyagokat választották. A kívánalmaknak megfelelő technikai tulajdonságok mellett mindkét anyagnál kiválasztási szempont volt az is, hogy a préselt fagyapot a kedvező akusztikai tulajdonságokon túl jól is mutat a falon. 

 

A Tektalan a külső falak és a mennyezet belső oldalára került, a Heraklith C a belső, hőszigetelést nem igénylő falakra. A felszerelés komoly lécvázra, a Tektalan esetében a téglafaltól mintegy 6-8 cm légrést biztosítva történt, a táblák favázhoz rögzítéséhez fém ácsszerkezeti csavarokat használtak. A felszerelés gyorsan ment, amiben a kivitelező elmondása szerint sokat segített, hogy ezeket szigetelő táblákat faipari kőrfűrészgéppel tudták szabni, ami gyakorlatilag tökéletes illesztést (ez a látható felület miatt is fontos volt) és meglehetősen takarékos, kevés hulladékkal járó felhasználást tett lehetővé.

A felrögzítést követően a táblák végül vizes-diszperziós festést kaptak, ezt hengerrel végezték.

Az eltelt időszak igazolta az elképzeléseket, a helységek télen korrekten kifűthetők, semmiféle nedvesedés, párásodás nem jelentkezett, az alkalmazott légrés kellő szellőzést biztosít a szigetelés mögött. A Tektalan hangszigetelő tulajdonságai hatásosan szűrik ki a külső zajokat, a korábbi repülőzúgás, mentősziréna, kutyaugatás már nem jut be.

Az akusztikus tulajdonságok is beváltak, természetesen nem lett süketszoba a stúdióból – ez nem is volt cél –, de mind a beszéd, mind az énekhang és az akusztikus hangszerek hangja is nagyon természetesen hat, a lecsengési idő optimálisan rövid, utózengés, visszhang nem tapasztalható. 

 

A stúdió üzemeltetője elmondta, hogy azóta több zenésznek ajánlotta ezeket az anyagokat. Kisebb próbatermek, otthoni stúdiók kialakításánál sokan használnak különböző, innen-onnan származó, olcsó akusztikai (vagy általuk annak gondolt…) burkolatokat és szigeteléseket. Az eredmény néha megfelelő, máskor meg nem. Azonban azt tudjuk, hogy ezekben az esetekben sosincs igazi, korrekt összehasonlítási alap, tehát az eredmény megítélése valójában inkább a hiten múlik, mint mért adatokon. Az üzemeltető szerint a Knauf Insulation fagyapot termékei kifejezetten mutatós, belsőépítész szempontból is jól alakítható, technikai értelemben pedig abszolút jó megoldást jelenthetnek ezekben az esetekben. Ár-érték arányuk pedig jóval kedvezőbb, mint azt az ilyen próbatermeket, stúdiókat üzemeltetők sokszor gondolják. Ő a maga részéről azt is felajánlja, hogy aki maga szeretne meggyőződni az anyagok alkalmazhatóságáról, nyugodtan látogasson el hozzájuk a budapesti Grund Stúdióba, szívesen bemutatja az ott alkalmazott szigetelést az érdeklődőknek.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Gipszkarton falak és szigetelésük

Az épületeken belüli elválasztó falak a mai kor igényei alapján általában anyagaik szerint tégla-, beton-, gipsz- vagy könnyűszerkezetűek lehetnek. Az utóbbi évtizedek a térelhatárolásra...


Ajtók utólagos hangszigetelése

Erre akkor van szükség, ha csukott ajtó mellett a folyosóról, vagy a másik szobából túlságosan kellemetlen és zavaró zajok, hangok hallatszanak át a szomszédos helyiségbe. Ez többnyire az olcsó,...