Fűtési puffertárolók

Raktározott hőenergia

2012-12-02 20:37:10 | Módosítva: 2012-12-04 23:35:28

Fűtési és melegvíz-készítési energiáinkat egyre több fajta energiaforrásból szerezzük be. Ezek között előnyben részesítjük azokat, amik ingyen szolgáltatják az energiát (nap, szél), aztán másodsorban az olcsóbb energiafajtákat használnánk, és csak szükség esetén a drágább fajtákat. A legoptimálisabb megoldás, amikor a rendelkezésre álló olcsót vagy ingyenest el is tudjuk tárolni, és energiakészletünket akkor egészítjük ki, ha az olcsóbb forrásból nyert már elfogyott. A fűtési puffertárolók használatával bizonyos mértékig meg tudjuk oldani ezt a feladatot.

A solár rendszereket elsősorban melegvíz előállításához használjuk, de egyre nagyobb jelentőségre tesz szert a szolár-fűtéskiegészítés. Ilyenkor a szolár-berendezés a fűtővíz-melegítés egy részét is átveszi, így növelve a teljes fűtési rendszer hatékonyságát. Ezáltal további energia takarítható meg.

Egy ilyen komplex rendszer előfeltétele olyan alkalmas tároló alkalmazása, amely a fűtés-kiegészítés és a használati melegvíz-készítés számára biztosítja az energia-nyereség optimális elosztását. Az energiatároló a legkülönbözőbb energiaforrások és fűtési rendszerek optimális energia-gazdálkodásának központi eleme lesz.

A szolárrendszer és az energiatároló kombinálásával az egész évet tekintve elérhető, hogy a teljes energiaigény akár 30%-át az ingyenes solár energia fedezze. Ha a Nap nem járul hozzá a melegítéshez, akkor az olaj vagy a gáztüzelésű rendszer látja el hővel az energiatároló készenléti részét. A jól megtervezett fűtési puffertároló több rétegződési szintjével jó hőeloszlást biztosít az energiatárolón belül. Ez a hővezetési rendszer először a tároló legfelső tartományába juttatja el szolár hővel melegített fűtővizet, vagyis a legrövidebb időn belül rendelkezésre áll a szükséges hő.

Az energiatároló a nyert napenergia megtartása érdekében optimális hővédelemmel rendelkezik. A speciális melamingyanta hőszigetelő anyag szorosan simul a tartály falára, hogy ne alakulhasson ki belső levegő cirkuláció. A puha habszivacs helyett alkalmazott melamingyantára fordított többlet költség kifizetődik, különösen, ha az energiatárolónak a fenékrésze is hőszigetelt.

Az energiatárolóból a hőenergiát egy intelligens központi vezérlés irányításával lehet felhasználni, ami a szabályozási rendszerrel összekapcsolva feladatorientált módon valósul meg, a megújuló és hagyományos módon termelt hő kihasználásával. Természetesen maximális előnyt élvez a szolár hőenergia.

Tavasszal és ősszel a szolár berendezés gyakran képes mind a használati melegvíz-készítéshez, mind a fűtéshez szükséges hőigényt fedezni. Ennek lehetőségét a hőmérséklet-érzékelő ismeri fel. Ilyenkor a hagyományos fűtési rendszer automatikusan lekapcsol. A fűtési rendszer csak akkor kapcsol be, ha az energiatárolóban tárolt hő már nem elegendő. Ehhez a szolár szabályozó töltési stratégiája is jelentős mértékben hozzájárul. Ha a használati melegvíz-hőpufferben túl alacsony a hőmérséklet, akkor fontos, hogy a lehető leggyorsabban megtörténjen a melegítés, mielőtt még a hagyományos fűtési rendszer gondoskodna az utántöltésről. Az egyrétegződésű hőtárolóban kialakuló felhajtóerőknek köszönhetően a víz gyorsan felemelkedik a hőpuffer felső tartományába, és ott közvetlenül rendelkezésre áll a fűtővíz és a használati melegvíz melegítéséhez.

A szabályozástechnikának köszönhetően az energiatároló és a fűtési rendszer optimális energiagazdálkodása tartósan biztosított. A hagyományos tüzelőanyagok felhasználása csökken, mivel a Naptól nyert szolár energia mindig elsőbbséget élvez a fűtővíz és a használati melegvíz melegítésénél.

Az energiatároló külső hőforrásból, például hasábfával vagy tömörített tüzelőanyaggal üzemelő kazánból is vehet fel energiát. A tárolóban uralkodó hőmérsékleteket a pufferszabályozó felügyeli. Ha a tárolóban a hőigények kielégítéséhez elegendő hőmérsékleteket érzékel, akkor nem ad parancsot a fűtési rendszer bekapcsolására.

Ha a külső hőforrás már nem áll rendelkezésre, akkor a fűtési rendszer automatikusan be fog kapcsolni, amikor a tárolónak ismét hőre lesz szüksége. Az ingyenes szolár energia felvételéhez a külső hőforrás üzeme közben is elegendő puffertérfogat áll rendelkezésre. A szabályozó állandó hőmérsékleten tartja a használati melegvíz hőpuffert. Ha a érzékelőnél a hőmérséklet a parancsolt érték alá csökken, akkor a kazán egy váltószelepen keresztül végrehajtja a hőpuffer utántöltését. A fűtési hőpufferben uralkodó hőmérsékletet egy érzékelő felügyeli, a szabályozó pedig a külső hőmérséklettől függően csak olyan magasan tartja azt, amekkora a kívánt belső hőmérséklet eléréséhez szükséges.

A kazán addig tölti utána a hőpuffert, amíg a hőmérséklet el nem éri a puffer érzékelőre beállított parancsolt értéket. A kazánköri szivattyú megfelelő késleltetési idő után kapcsol ki, hogy a hőmérséklet-rétegződés megmaradjon. Az érzékelő alatti zónák hidegek maradnak mindaddig, míg ismét elegendő szolárhő adódik.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: hőenergia, puffer, fűtés

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Zoltán Éles avatarja

Zoltán Éles         Hőenergia raktározás

Vermikulittal is lehet majd hőenergiát raktározni az új kutatások szerint:
http://munkahet.hu/hirek/erdekessegek/igy-raktarozhatsz-hoenergiat-telre

Norvég elektromos fűtés megoldás

Az elmúlt időszakok gáz ár változásai miatt egyre nagyobb figyelmet kapnak az alternatív fűtés megoldások. Cégünk világszerte ismert norvég gyártók fűtéstechnikai megoldásaival kínál komplett,...


Univerzális fűtési puffertárolók

Fűtésrásegítéssel rendelkező berendezések összeállítása során általában kombi puffertárolót, szolár állomást, termosztatikus keverőszelepet, univerzális rendszerszabályozót, komplett hidraulikus...