Hagyományosan a porszívók szűrőegységét egy porzsák képviseli, de ennél korszerűbb és jobb szűrőhatással rendelkeznek a HEPA- és a vízszűrős típusok. Utóbbival akár nedves szennyeződéseket is eltávolíthatunk, mivel nem károsodik a papírzsák. Ebbe a kategóriába tartoznak a takarítógépek is, melyek nem csak szívnak, hanem a mosószeres vízpermetet előtte ki is fújják magukból.
HEPA szűrős porszívók
A HEPA-szűrő (nagy hatékonyságú részecskeszűrő) legnagyobb előnye, hogy sűrű szálszerkezete révén felfogja az asztmás vagy allergiás tüneteket kiváltó finom porrészecskéket is. A HEPA-szűrők különböző szűrési szintekkel rendelkeznek, minél nagyobb a szűrő száma, annál több részecskét képes kiszűrni. Lényeges, hogy a HEPA-szűrővel együtt maga a porszívó is légmentesen zárjon, hogy ne kerüljenek vissza a levegőbe a porszemcsék. Eltömődés akkor jön létre, amikor a porszemcsék beleszorulnak a szűrőbe, ezt a tisztítóhatás gyengülése jelzi.
A porszívók rendelkeznek egy finomszűrővel, egy motorszűrővel, és egy porgyűjtőtartály-szűrővel. A porszívó hatékonyságának megőrzéséhez ezeket a szűrőket rendszeresen tisztítani kell. A HEPA szűrőket kívülről le kell porolni, évente pedig cserélni (vagy kimosni, a szűrő típusától függően). Három fajta szívószűrő létezik: mikrofilteres szűrő, nem mosható HEPA-szűrő és mosható HEPA-szűrő. A mikrofilteres szűrőket és a nem mosható HEPA-szűrőket nem lehet kimosni, ezeket ki kell cserélni. A szűrő rendezetlen szálszerkezetébe szorult porszemcsék nagy része eltávolíthatatlan, de kefével, finom ütögetéssel vagy kompresszorral sokat javíthatunk a helyzeten. A mosható HEPA-szűrőket a kezelési útmutató utasításai szerint időnként ki kell mosni. A motorszűrőt a porzsák nélküli porszívókban akkor kell kicserélni, ha láthatóan elszennyeződött. A motorszűrő nem mosható, ezt szintén ütögetéssel vagy kompresszorral lehet egy ideig tisztítani, majd ki kell cserélni egy újra.
Vízszűrős porszívók
Ennél a típusnál a porszívó tartályát vízzel kell megtölteni, amiben azonnal kicsapódnak a levegőben szálló porszemcsék. A víz, mint gazdaságosan cserélhető szűrő ráadásul rendkívül nagy hatásfokkal képes megfogni ezeket a részecskéket, így a vízszűrős porszívó szűrőhatása már arra is alkalmas, hogy az allergiás tüneteket enyhíthessük otthonunkban.
Amikor megtelt a tartály, a benne levő folyadékot egyszerűen kiöntjük, miközben az továbbra is magába zárja a nemkívánatos részecskéket. Ezután javasolt mosó- vagy fertőtlenítőszeres vízzel kitisztítani a tartály belsejét, majd megszárítva tárolni. A legtöbb nagy gyártó, most már úgy szereli a vízszűrős porszívókat, hogy egy HEPA szűrőt is tesznek mellé, ami ugyan kiszűri a legapróbb részeket, de a vízpárával kevert kosz komoly baktériumtenyészetet is eredményezhet. Ez esetben is elengedhetetlen a szűrő alapos tisztítása és rendszeres cseréje.